Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti seyrüsefer ödemesi kolaylıkla yapılabilmektedir. KKTC seyrüsefer ödemesi ile ilgili sahip olduğumuz bilgiler ışığında zamanı geldiğinde ödemelerinizi yapmanız önem taşımaktadır.

Eğer bu bilgilere bağlı olarak KKTC Seyrüsefer ödemeleri zamanında yapılmaz ya da bu ödemeler geciktirilirse her ay gecikme faizi uygulanmaktadır.

Ödemeleri Kredi Kartı ile yapmak için aşağıdaki Online Ödeme butonundan Seyrüsefer ödeme işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

KKTC vergi seyrüsefer ödemeleri online olarak yapılabilmektedir. KKTC seyrüsefer ödemesini online olarak ödemek için ilk olarak plakanızı büyük harflerle ve boşluk bırakmadan yazmanız gerekir. Ayrıca Kimlik No/Şirket No/Pasaport No (ID Card Number/Company Registration Number/Passport Number) girmeniz zorunludur.

KKTC Seyrüsefer Online Ödeme

Bu sayfa, araç sahiplerini AKOS’nin giriş sayfasına yönlendirir. Giriş sayfasındaki forma aracın plakasını, kimlik bilgilerini, aracın kayıt tarihini girmeniz halinde ödeme yapacağınız sayfa açılacaktır.

Ödeme için açılan sayfada kart bilgilerinizi giriniz. Böylece ödemenizi başarıyla gerçekleştirmiş olursunuz. Ödeme işlemini tamamladıktan sonra ödeme yaptığınızı gösteren belgenin çıktısını almayı unutmayın.

KKTC Seyrüsefer Harç Fiyatları 2022

Özellikle pandemi süreci ile birlikte online olarak ödeme yapmak yaygınlaştı. Araç sahipleri, Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı’nın yaptığı düzenleme sayesinde KKTC seyrüsefer ödemeleri öcesinde Araç Kayıt Otomasyon Sistemi (AKOS) aracılığı ile güncel seyrüsefer harç fiyatlarını görebilir. Şuanki fiyatlar ise; KG başına 0,53 TL – 3,60 TL arasındadır.

KKTC Seyrüsefer Araç Kayıt İşlemleri Nasıl Yapılır? 

KKTC Seyrüsefer araç kayıt işlemleri, KKTC Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığına bağlı Araç Kayıt Dairesinde gerçekleştirilmektedir. KKTC  Araç Kayıt Dairesinin genel merkezi Lefkoşa’da bulunur. KKTC Araç Kayıt Dairesinde yeni araç kaydı, araç devir işlemleri, araç seyrüsefer ödeme, muayene ücreti ödeme, yurt dışı çıkış harcı ödemesi gibi işlemler yapılmaktadır.

Bunun yanı sıra araç sahipleri seyrüsefer ücret ödemeleri Girne, Güzelyurt, Mağusa gibi ilçe merkezlerinde bulunan vergi daireleri vasıtasıyla da yapabilmektedir. Araç sahiplerinin, KKTC  Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı’na bağlı bulunan Araç Kayıt, Muayene ve Ruhsatlandırma Şubesi’ne ödemesi gereken borçlardan dolayı oluşmuş olan gecikme faizlerinden muaf olma ve ceza indirimi, Covid-19 salgını nedeniyle uzatılmıştır.

Geciken ödemeler Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı’na bağlı bulunan Araç Kayıt, Muayene ve Ruhsatlandırma Şubesi’ne 1 Şubat 2022 ile 1 Mart 2022 tarihleri arasında gecikme faizi olmadan ödenebilecektir.

Araç sahipleri,  araç kayıt işlemleri sırasında yaşadıkları tüm sorunlar için [email protected] adresine e-posta gönderebilirler. Araç Kayıt Telefon: +90 392 227 27 58 

Kıbrıs Ulaştırma Bakanlığı Seyrüsefer Ödeme Yöntemleri 

Seyrüsefer ödemeleri online olarak gerçekleşebilmektedir. Kıbrıs Ulaştırma Bakanlığı seyrüsefer ödemesi yapabilmek için öncelikle borç sorgulaması yapmanız gerekir. Bu sayfada yaptığınız sorgulama sonucunda geçmiş borcunuz olup olmadığını da öğrenebilirsiniz.

  • Bu sorgulamayı yaptıktan sonra borcunuzu ödemesini 00.00 ile 22.00 saatleri arasında gerçekleştirebilirsiniz.
  • 06.01.2020 tarihinden önce düzenlenmiş olan koçanlar için aracın devir tarihi belge düzenleme tarihidir.
  • Plakanızı aralarda boşluk kalmayacak şekilde yazmanız önemlidir.
  • Formda bulunan güvenlik kodunu doğru şekilde yazmanızın ardından ödemenizi yapabilirsiniz.
  • Herhangi bir sorun ile karşılaşmanız halinde [email protected] adresine ulaşabilirsiniz.
  • Böylece KKTC Ulaştırma Bakanlığı aracılığıyla seyrüsefer ödemenizi yapmış olursunuz.

Anlaşmalı Banka Seçenekleri Nelerdir? 

KKTC seyrüsefer ödemeleri 2020 yılından bu yana online olarak ödenebilmektedir. Bu sayede vatandaşlar sıra beklemeden, zaman kaybetmeden günün her saati ödeme yapabilmektedir. Bunun yanı sıra KKTC seyrüsefer ödemesi yapacak olan araç sahipleri seyrüsefer ücret ödemelerini Girne, Güzelyurt, Mağusa gibi ilçe merkezlerinde bulunan vergi daireleri ile de gerçekleştirebilmektedir. KKTK’de seyrüsefer ödemeleri için birçok anlaşmalı banka seçeneği bulunmaktadır. Bu bankalara giderek işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Seyrüsefer Vergileri Nelerdir? 

Vergi, devletin kamu harcamalarının karşılamak üzere kişilerden zorunlu olarak aldığı paradır. Devlet bu parayı eğitim, sağlık gibi giderleri karşılamak için vatandaşlardan alır. Seyrüsefer vergisi, kısmi bir servet vergisidir.

Seyrüsefer vergileri içinde motorlu araçların seyrüsefer ruhsat harcı, araç sigortası, ölçüm testi gibi konular bulunmaktadır. Bu şekilde akaryakıt ve araçlar üzerinden alınan vergilerin kontrolü sağlanmaktadır.

Yol kullanımı ve emisyon vergisi ile birlikte araçların ve akaryakıt istasyonundan pompaları takılan taşıt tanıma sistemleri düzenlenmiştir. Bu şekilde hem yeni teknolojiler kullanılmış hem de akaryakıt ülkeye girişinden kullanılmasına kadarki tüm süreç izlenebilir hale gelmektedir. 

Seyrüsefer Ödeme İletişim Bilgileri Nelerdir? 

KKTC seyrüsefer ödeme iletişim bilgileri şu şekildedir: 

  • KKTC Gelir Vergisi Daire Lefkoşa Telefon Numarası: 0392 22 86 556 
  • KKTC Gelir Vergisi Daire Güzelyurt Telefon Numarası: +90 392 714 29 60
  • KKTC Gelir Vergisi Daire Mağusa Telefon Numarası: +90 392 366 57 64