KKTC Araç Muayene Tarihleri, Yerleri ve Fiyatları 2022

KKTC Araç Muayene Tarihleri, Yerleri ve Fiyatları

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde yapılan araç muayeneleri ülkemizdeki muayenelere benzerlik göstermektedir. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde araç muayeneleri belli istasyonlarda yapılmaktadır. Özellikle Lefkoşa, Mağusa, Güzelyurt ve İskele bölgelerinde muayeneler polis Müdürlüğü sorumluluğunda gerçekleştirilmektedir. Araç muayene tarihleri ise her yıl Ulaştırma bakanlığınca açıklanmaktadır açıklanan bu tarihler ise plakaların harf ortalamalarına göre yapılmaktadır.

Bu tarihler açıklandıktan sonra belirli ücretler Lefkoşa araç kayıt dairesi ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti vergi dairelerinde harç ödemeleri yapılarak muayene tarihi alınmaktadır. Muayeneleri gerçekleştiren ise polis karakolları araçların muayeneden geçebilmesi için özellikle araca ait alet edevatların lastiklerin tam eksiksiz ve iyi çalışır durumda olması gerekmektedir. Özellikle farların arabanın boyasının temiz olması gerekmektedir. Bu eksiklikler giderildikten sonra araçlar muayeneye götürülür aracınızı muayene esnasında 1 saat önce muayene bölgesinde hazır bulunmanız gerekmektedir.

Eğer Aracınız için randevu almadıysanız ve Randevu tarihini kaçırdıysanız seyrüsefer ruhsatının olması durumunda dahi muayenesiz bir aracının olduğu için seyrüsefer ruhsatınız da geçici olarak askıya alınmaktadır. Seyrüsefer harçları ödenmemesinden ötürü araçlarınız da kayıttan düşer ve tekrar kaydetmek için ücret ödemek durumunda kalırsınız aksi taktirde aracınızın muayenesi geçtikten sonra aracınızı trafikte kullanmanız ise yasaktır.

KKTC Araç Muayene Tarihleri Ne Zaman?

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde plakasına sahip olan araçların özellikle 2 yılda bir araç muayenesi yaptırması gerekmektedir. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde araç muayene tarihleri her yıl Ulaştırma Bakanlığı tarafından açıklanmaktadır. Araç muayene tarihleri özellikle plaka Araç muayeneleri Lefkoşa, Mağusa, Güzelyurt, İskele ve Lefke bölgelerinde Polis Karakolu gerçekleştirmektedir.

Araçlar muayeneye götürülmeden önce mutlaka Lefkoşa Araç Kayıt Dairesine veya Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Vergi Dairesine araç muayene ücreti yatırılmalıdır. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde araç muayene tarihleri her yıl Ulaştırma Bakanlığı tarafından açıklanmaktadır. Araç muayene tarihlerini özellik ve takip etmeniz aracınızın muayeneden geçmesi açısından oldukça önemlidir.

Aracınız muayeneye götürmeden önce ilgili birimlerden randevu alarak harç ödemesi yapmanız gerekmektedir. Harç ödemenizi yaptıktan sonra Lefkoşa Güzelyurt Mağusa veya İskele bölgelerinden hangi sizin için uygunsa aracınızı o bölgeye muayene götürebilirsiniz. Aracınızı muayeneye götürürken özellikle aracınızdaki eksiklerin giderilmiş olmasına özen göstermeniz gerekmektedir. Aracınızdaki eksikliklerin giderilmemesi durumunda aracınız muayeneden geçemez.

KKTC Araç Muayene Yerleri Nerede?

Seyrüsefer ödeme işlemini yaptıktan sonra; Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde araç muayene yerleri Güzelyurt, Lefkoşa, Mağusa ve İskele bölgelerindeki Polis Müdürlüğü sorumluluk bölgelerinde gerçekleştirilmektedir. Araç muayenesine gitmeden önce özellikle vergi dairesine Araç Muayene ücretini yatırmanız gerekmektedir.

KKTC Araç Muayene Fiyatları 2022 Yılında Nedir?

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde araç muayene fiyatları her yıl güncellenmektedir. Özellikle araç muayene tarihleri Ulaştırma Bakanlığı tarafından açıklanmaktadır. Muayene tarihleri plaka bazında yapılmaktadır. Tarihler açıklandıktan sonra muayene fiyatları da her yıl güncellenmektedir. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde otomobil, kamyonet, minibüs, römork ya da yarı römork araçlar için 507,40 TL kamyon tanker otobüs ve çekiciler için 685,58 TL motosiklet ve traktörler için ise 258,42 TL muayene araç ücreti alınmaktadır.

KKTC Araç Muayene Sorgulama Nasıl Yapılır?

Öncelikle muayene yapabilmeniz için aracınızın muayenesinin bitmiş olması gerekmektedir. Ardından her yıl Ulaştırma Bakanlığı’nın açıklamış olduğu plakanıza uygun tarihlerde muayene yaptırmanız gerekmektedir. Muayene işlemine geçmeden önce ilgili yerlerden muayene ücretini yatırmanız gerekmektedir. https://online.vergi.gov.ct.tr/ linki üzerinden borcunuzu ödeyebilir ve muayene sorgulaması yapabilirsiniz.  

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde araç muayene ve online ödeme ve sorgulama için; online-vergi.gov.ct.tr KKTC Araç Plaka Hasar Sorgulama işlemleriniz için web.kksbm.org linklerini tıklayabilirsiniz.

Muayene takibiniz aracınızın trafiğe çıkması açısından oldukça mühimdir. Muayenesi bitmiş araç ile trafiği çıkmanız yasaktır. Özellikle aracınızı muayeneye götürürken muayeneden geçer not alabilmek için aracınızın tüm eksiklerini tamamlamanız gerekmektedir. aksi taktirde Aracınız muayeneden geçemez ve trafiğe çıkamazsınız.

Kıbrıs’ta Araç Muayene Randevusu Nasıl Alınır?

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde araç muayene ve online ödeme ve sorgulama için; online-vergi.gov.ct.tr linki üzerinden işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Araç sahipleri araçlarının muayene saatinden en az 1 saat önce muayene işleminin yapılacağı bölgede olmalıdır. Araç sahipleri Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığına bağlı olarak çalışan Lefkoşa Motorlu Araçlar Kayıt ve Ruhsatlandırma Şubesi ayriyeten Kazalarda Kaza Gelir ve Vergi Dairelerinde hazır bulunan araç kayıt ve ruhsatlandırma şubelerinden alacakları evrakları da muayene memuruna vermelilerdir.

Araç muayenesi yaptıracak olan kişi araç sahibinin kendisi olmalıdır. Bir başka kişiye araç muayenesi yaptırılmaktadır. Muayene yaptırılacak olan aracın bütün tesisat giderleri iyi durumda olmalıdır. Aksi taktirde araçlar muayeneden geçemez Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde araç muayene tarihleri açıklandıktan sonra aracı için muayene almayan kişilerin ve araçlarının muayenelerinin geçmeleri durumunda bu araçların kullanılması yasaktır.

Aracın muayenesi olmaması durumunda araç seyrüsefer ruhsatı olmasına rağmen seyrüsefer ruhsatı da muayene yaptırılıncaya kadar geçersiz sayılmaktadır. Özellikle bu tür durumlarda veya aracın eksiklikleri noktasında harç parasına fazla ödememek için muayene bölgesinde aracın tam ve teçhizatları düzgün bir şekilde bulunması muayeneden geçmesi için oldukça önemlidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir