Kiraz Lekesinden Kurtulma Yöntemleri

Kiraz Lekesini Nasıl Çıkarırım? Bildiğimiz üzere yaz aylarında en çok tüketilen meyveler arasında kiraz ve vişnede bulunmaktadır. Kan kırmızı dediğimiz renkte olan bu meyvelerin yemesi, tadı ne kadar güzel olsa da bu meyvelerin oluşturabileceği lekeler oldukça can sıkıcı olabilir. Kiraz ve vişne gibi meyvelerin oluşturduğu lekelerden kurtulmak için alternatif sadece bir kaç yöntem vardır.

Pamuk, sentetik kumaş, beyaz ve renkli kumaşlar ile üretilmiş kıyafetlerde bu tür bir leke oluştuğu zaman ilk yapmanız gereken üstünüzdeki leke kurumadan lekenin bulaştığı kıyafetinizi anında bir sıcak suya atmanız. Yapılan ve bilinen en büyük hatalardan biri ise lekelenen bölgeyi bezle silmektir. Kesinlikle bu gibi durumlarda lekenin üzerine bez kullanmayın çünkü bu lekenin kıyafet üzerinde yayılmasına neden olacaktır. Tavsiyemiz bu gibi durumlarda kıyafetlerinizi bezle silmemeniz üzerinedir.

Beyaz renkli kumaşlarda oluşan kiraz, vişne lekelerinden kurtulmak için lekenin üzerine sıcak suyu yavaş yavaş dökün. Bu yöntem yeni oluşan lekeler için yeterli ve sonuç getirecek bir çözüm olacaktır fakat lekeniz kurumuş ise sıcak suyun içine bir miktar deterjan koyup karıştırın. Karıştırdıktan sonra kıyafetinizi bu suyun içerisinde 25-30 dakika kadar bekletin. Suda bekletme işlemini de gerçekleştirdikten sonra kıyafetinizi makineye atın. Her zaman çalıştırdığınız programı tercih edebilirsiniz.

Bu lekeler eğer sentetik kumaşınızda oluşmuşsa yapacaklarımız şöyle; beyaz sirke, limon suyu, çok az da su bu etkenleri karıştırın ve ardından bu karışımı lekeli bölgeye uygulayın. Pamuk yardımı ile lekeli bölgeyi silin ve sonuç olarak leke çıkmazsa kıyafeti kısa bir süre sıcak suda bekletin ve bu işlemi tekrarlayın. Sentetik kumaşlarda yapabileceğimiz bu yöntemi gerçekleştirdikten sonra kıyafetinizi makineye atabilirsiniz. Eski programınızda yıkayabilirsiniz bir değişiklik olmayacaktır.

Eğer lekenin bulaştığı kumaş yünlü ve ipekli bir kumaş ise bu kumaştan kiraz lekesini çıkarmak için lekenin bulaştığını yerin altına bir bez koyun. Sonra ir bez daha hazırlayın ve bu bezin üzerine beyaz sirke dökün. Miktarını göz kararı ile verebilirsiniz. Üzerine beyaz sirke döktüğünüz bezi alın ve lekeli bölgeyi silin. Arka kısma bez koymayı unutmayın çünkü çıkan kiraz lekesinin başka yerlere bulaşmasını istemezsiniz. Daha sonra önceden de kullandığınız yünlü ve ipek kumaş programınızda yıkayabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir