Kepek Neden Oluşur? Çözümü Nedir?

Kepek Neden Oluşur? Çözümü Nedir?

Kepekler neredeyse her insanın başına elbet bir defa gelmiş bir saç problemidir ve özellikle de çok can sıkıcı bir problem olmasıyla bilinmektedir. Saçları kepeklenen insanlar genellikle ilk iş olarak kepeklere iyi gelen şampuanlara yönelmektedir. Kepeklere iyi gelen şampuanlardan fayda bulamayınca eczanelere giderek medikal şampuanlara yönelmekteler. Kepe çözüm aramak için ilk olarak kepeğin neden oluştuğunu bilmemiz gerekmektedir.

Kepeklerin oluşması özellikle yağlı ve kirli olan, bakımsız saçlar da çok sık görülmektedir. Saçlarını çok daha az yıkamakta olan insanlarda kepekler oluşabilmektedir bunun sebebi saç derisi yıkanmadığı zaman yağ üretmektedir. Bu yağ sebebi ile saç derisi kabarmaktadır ve saçların üstüne kepekler çıkmaktadır. Bu şekil kepeğin oluşumunun tam sebebi olarak söylenebilir. Kullanılmakta olan saç spreyleri, jöle gibi kimyasal ürünlerde aslında saçlarımıza ciddi anlamda zarar vermektedir. Eğer kuru cilt tipine sahipseniz yine kuru cilt tiplerinde de kepek oluşumu oldukça sık rastlanmaktadır.

Cilt Hastalıkları ve Kepek

Cilt rahatsızlıklarına sahip olan bazı bireylerde de kepek oluşumu sık bir şekilde görülebilmektedir. Örnek vermek gerekirse sedef ve egzama benzeri hastalıklar da bireylerin saçlarında kepekler sıkça görülür.

Yine kepeğin oluşmasına sebep olan bir diğer en önemli faktör aşırı stres ve yoğun tempolu hayat sürmekte olan bireylerdir. Saçlarında kepek oluşan insanlarda genellikle aşırı stres görebilmekteyiz. Yine doktorların saçlarında dahi kepeklere sıkça rastlayabiliyoruz.

Kepek oluşumunu engellemek için aşırı su tüketmeniz iyi olacaktır. Yine aşırı su tüketerek hem vücut sağlığınızı korumuş olursunuz hem de aşırı kepeklenmeye çözüm sunmuş olursunuz. Kepeği geçirmek için bolca su içmelisiniz.

Kepeğe Çözümler

Yine saçlarınızı belli bir şampuan ile yıkıyorsanız o şampuanı değiştirmemelisiniz. Çünkü sık bir şekilde şampuan değiştirmek saçlarınıza ciddi anlamda zarar verebilmektedir.

Yine eğer saçlarınızda kepek oluşmuş ise kepekli bölgelere çok daha hassas davranın. Çünkü o bölgelerdeki deri ile oynarsanız kepeklenme şiddetlenecektir.  Yine saçlarınızı bol ca havalandırmalısınız.

Eğer saçlarınız havasız kalıyorsa sık bir şekilde şapka takma alışkanlığınız var ise saçlarınızın havasız kalması sonucunda kepeklenme oluşabilmektedir. Yine B vitamini eksikliğinde de saçlarda kepeklenmeler sıkça görülmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir