Kemik Sağlığımızı Nasıl Korumamız Gerekiyor?

Kemik sağlığımızın korunması için güçlü kemikler, tüm vücut sistemimiz için büyük önem arz etmektedir. Özellikle yetersiz beslenme, hamilelik, kalsiyum eksikliği ve d vitamini yoksunluğu ileride bizim yaşayacağımız kemik sorunlarının başlarında geliyor. Kemik sağlığımızı korumak amacı ile yaşamımızda dikkat etmemiz gereken bazı hususlar vardır. Kemik sağlığımızı nasıl koruyabiliriz diye bir başlık altında sizlerle buluşturuyoruz.

Güçlü ve sağlıklı bir kemik;

  • Kilo almamaya özen gösterilmeli, kas ve iskelet grupları gereksiz alınabilecek kilolardan zarar görmemelidir.
  • D vitaminine ihtiyaç duyan kemik sistemi için güneşlenmeye özen gösterilmelidir.
  • Ayak sağlığı için, çok büyük topuk ayakkabı giymek ayak yapısını bozabiliyor.
  • Haftada en az 3 gün 30-40 dk yürüyüş yapmaya özen gösterin.
  • Sigara içmek kıkırdak haznesine zarar vermektedir.
  • Beslenmemize dikkat etmemiz gerekiyor. Peynir, süt, yoğurt vb. kalsiyum deposu yiyecekleri tüketmemiz, her zaman için sağlımız açısından bir iyiliktir.
  • 40 lı yaşlardan sonra ağır sporları bırakmak gerekiyor. Gereksiz ağırlık çalışmaları yapmaktan kaçının. Bu yaştan sonra kemiklerimize yatırım yapmalı ve onları zorlamamız gerekmektedir. D vitamini vücudumuzdan eksik etmemiz gerekiyor. Daha hafif sporlar ile yaşamınızı devam ettirebilir, sağlıklı günlerinizi uzatabilirsiniz.
  • Bir kemik olarak bildiğimiz dişte bu sağlıklı yaşamın içine girmektedir. Ağız sağlığı bütün hastalıkların başlangıcı olarak kabul edilebilir. Günde en az 2 kez dişlerin fırçalanması, dişimizin uzun vadede daha sağlıklı ve güçlü olmasını sağlar. Bu yüzden diş ve diş eti bakımımızı ihmal etmemeli ve diş kemiklerini sağlıklı tutmalıyız.

Tüketilecek besin vitaminleri;

Bugün size kemik sağlığı için sadece süt tüketin diyenlerin aksine, aşşağıda yazılan vitaminlerin de aynı hızda daha iyi geleceğini yazıyorum.

Süt ürünleri, kalsiyum ve protein kaynakları, D vitamini, Potasyumlar, fosfor, magnezyum, B12 vitamini , C vitamini, gibi çok sayıda besin grubu kemik sağlığını düzenleyici etkiye sahiptir.

Kemik sağlığı için dikkat etmeniz gereken konuları sizinle paylaştık. Yaşam tarzımızın farkında olmadan kendimize zarar vermekteyiz. Hemen hemen hergün yaptığımız yanlışlar kemik sağlığımız için bizi tehdit etmektedir. Günün yoğun koşuşturmaları arkasında vücudumuzun nasıl bir hal aldığını bilmiyoruz. Oysa hepsinin farkında olmalıyız. Sağlıklı kemikler için dikkat edilmelidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir