Kanser Tedavi Yöntemleri ve Tedavi Süreçleri

Kanser vücuttaki anormal hüclerin bölünmesi ile oluşur. İnsan vücudunun tamamında yaklaşık olarak 75 milyar hücre bulunmaktadır. Bu hücrelerin hepsi, kendilerini dönüşümlü olarak yenileyebilme özelliğine sahiptir. Fakat kontrolsuz olarak çoğalan hücrelerin, vücut için risk taşıdığını söyleyebiliriz. Bu hücrelerin oluşumuna verdiğimiz isim ise “kanser” dir.

Anti Kanser ve Bağışıklık

Aşağıda bahsedeceğimiz tedavi yöntemlerin aksine, bilmeniz gerekir ki vücudumuzun zaten bu olay ile savaş vermektedir. Bu mücadeleye verilen isim ise Anti kanser olarak bilinir. Doğuştan beridir insan oğlu, kanser savaşcısı hücreler ile büyümektedir. Hepimizin vücudunda hemen hemen hergün, kanser hücreleri doğmakta ve bu hücreleri yok etmekteyiz.  Bu süreç ise DNA yapısının mutasyona uğraması demektir.

Vücudumuzda en kötü hücrelerin doğmasını engelleyecek, genler vardır. Bozulmuş hücrelerin fazla etki yaratmaması için anti genler, bu hücreleri intihara sürükler. Eğer bu durumu atlatmayı başarırsa zararlı hücreler, bundan sonrada savaşçı hücreler meydana gelir ve karşı koyar.

Kanser Tedavisi ve Yöntemleri

Radyoterapi (Işın) TedavisiOnkoloji hastalarına uygulanan bir tedavi yöntemi olarak bilinir. Radyoaktif iyot salınımı ile, vücuttaki kanserli hücreler yok edilir. Bu işlem bir kaç seans olarak belirlenir. Tedavi zamanında similatör cihazlar kullanılır. Tedavinin sonucu sadece olarak uygulanan bölgedeki hücrelerde görülür.

Kemoterapi Tedavisi: Kanser hücrelerini yok etmek için verilen, kuvvetli kanser önleyici bir tedavidir. Tablet, enjeksiyon veya orta hat olarak verilen, damar yolu yardımı ile vücuda salınım sağlayan bir türdür. Hücreleri zehirleyerek çoğalmasını ve ölmesini sağlamaktadır. Radyoteraip gibi belirli bir bölgede kullanılmayıp, bütün vücuda yayıldığı için yan etkileri çoktur.

Cerrahi Yöntem: Yayılmamış olan kanserli hücreyi, vücuttan kesi ile çıkarılması amaçlanan tedavi sürecidir. Eğer kanser vücuda dağılmış ise, bu yöntem tercih edilmez.

İmmunoterapi Tedavisi: Tıpta yeni kabul edilmek üzere yayılan tedavi yöntemidir. Bu tedavi vücudun bağışıklık sistemine güç katarak, daha dirençli olmasını sağlamaktadır. Bilimsel olarak kanıtlanan bitkiler ile yapılan tedavi alanıdır.

KANSERDEN KORUNMAK İÇİN NE YAPMALI

  • Alkol kanser için bir tetikleyici maddedir. Bu nedenle alkol alınımı durdurulmalı, en az da olsa kullanılmamalıdır.
  • Sigarayı hayatınızdan çıkartmanız, size çok iyilik sağlayacaktır.
  • Ev yoğurdunu, baharatları özellikle zerdeçalı, ve ev salçalarını tercih etmelisiniz.
  • Kırmızı pancarları, bal kabaklarını katı meyve sıkacağından geçirerek yiyebilir veya su yardımı ile içebilirsiniz.
  • Doğal ve organik olan herşeyi, sağlığınıza dikkat ederek tüketmelisiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir