Kahve Zayıflatır mı? Faydaları Nelerdir?

Türk kültürünün en önemlilerinden olan kahveyi bütün toplum olarak oldukça sevmekteyiz ve çeşitli ailelerde yemek sonrasında kahve içilmektedir. Nescafe veya Türk kahvesini yine her gün içmeyi sevenler her ne kadar çeşitli zararlarını biliyor olsalar da günde  2 fincan kadar kahve içmenin birçok faydası var.

Yeşil çay ve yine siyah çay gibi antioksidan etkiye sahip olan kahvenin en iyi faydaları yine kansere sebep olan çeşitli hücreleri önleyebilmesidir. Eğer ki siz de kahveyi seviyorsanız yine neye iyi geldiklerini öğrenebilirsiniz.

Kahvenin Faydaları

Safra kesenizde taş oluşabilme risklerini önemli oranlarda azaltmaktadır. Kahve güneş ışınlarının da sebep olmakta olduğu kanser etkilerini ortadan kaldırıyor. Konsanstrasyonu arttırıyor ve dikkat dağınıklığını yok ediyor. Kahve vücuda tokluk hissi verir. Diyet yapanların da oldukça sık bir şekilde tüketmesi gereken içeceklerdendir.

Siroz sebebi ile oluşmakta olan karaciğer kanseri oranını da yok etmektedir. Vücudunuzdaki uyuşuklukları yok eder hep uyanık olmanıza olanak tanır. Kahve vücuda enerji verir ve sinir sisteminizi de uyarıp zinde olmanızı sağlar.

Yapılan çeşitli araştırmalar neticesinde kahve tüketenlerin çok daha az diş çürükleri olduğunu kanıtlamış bulunuyor. Kahve depresyonu önler, Alzheimer riskini ortadan az da olsa kaldırıyor. Parkinson hastalığına yakalanma riskini neredeyse azaltıyor.

Kahvenin enerji veren faydaları beraberinde çeşitli rahatsızlıklara olan olumlu etkileri çekici geliyor olsa da günde 2 fincan kahveden fazla kahve tüketmemeniz oldukça önem arz etmektedir.

Kahve Zayıflatabiliyor Mu?

İnsanlar kahvenin metabolizma hızlandırıcı fonksiyonu sebebi ile kahve içmek zayıflatır mı diye çok soruyorlar. Kahvenin tek başına vücuda etkisi yoktur zayıflama anlamında. Ancak egzersiz yaparken zayıflama amacı ile kahveyi de tüketirseniz vücudunuza enerji verir ve uzun süre egzersiz yapabilmenizi sağlar ve bu sayede yüksek oranlarda kalori yakabilirsiniz. 

Kahve ve kilo vermenin en kolay yolu sabah aç karnına şekersiz kahve içmeniz ve mümkünse eğer egzersiz veya yürüyüş ile desteklemenizdir. Ancak marketten alınmakta olan 3’ü bir arada olan kahve çeşitlerini tüketmemenizi tavsiye ediyoruz. Çünkü bunlar kilo yapıcı etkiye sahip olabiliyorlar çeşitli katkı maddelerinden dolayı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir