Japonya Hakkında İlginç Bilgiler!

Japonya Hakkında İlginç Bilgiler!

Japonların, diğer insanlardan biraz daha farklı olduğunu hepimiz biliriz aslında. Elbette ki yaşantılarına ve söylediklerine bakılırsa, bunlarda kısmen de olsa haklı olduğunuzu söyleyebiliriz. Japonya’ ya bir seyahat gerçekleştirmiş ve onlar ile bilgi toplamak için çalışmalar yapmış olan kişinin anlatımına göre; ilginç olan bilgilerden bazıları şunlardır.

Kendi ülkelerine Japonya demiyorlar

Japonya’ da yaşayan olan halk, kendi ülkelerini daha farklı bir şekilde isimlendirmişler aslında. Nihon ya da nipphon olarak adlandırılıyorlar.  Bunlar ise, güneşin yükselişi anlamını taşırken, alınan ilginç bilgilerin arasında sayılabilir.

Japonya bir adalar ülkesi

Bildiğiniz gibi, Japonya bir adalar ülkesidir. 6800’ den fazla ada bulunurken, bunların her birisinde insan yaşamadığı da biliniyor. Sadece 430 adada insan yaşamaktadır. Toplam olarak ise, 127 milyon insan yaşamaktadır. Dünyanın en büyük metropol alanı olarak Tokyo belirlenmiştir. Yine en pahalı ikinci kenti olurken; nüfus bakımından da 10. Ülke olarak sayılıyor.

İnsana benzeyen robotlar

Robot teknolojisinde önemli bir yere sahip olan Japonya, daha çok; insana benzetilen robotlar yapmak konusunda çok büyük bir çaba sarf etmektedir. Bunlardan birisi de ASIMO olarak adlandırılırken, hareketlerinin e iyi şekilde insana benzetilmesi sağlanıyor.

Dünyanın en büyük otomobil üreticisi

Otomobil teknolojisi ele alındığında, yine; dünyanın en büyük otomobil üreticisi olarak Japonya’ yı ön planda tutmak mümkün olacaktır. Bununla birlikte, hatta, içerisinden otoyol geçen bir de binaları bulunuyor. Bunlara ek olarak, bazı sokaklarının isminin olmaması da en ilginç bilgiler arasındadır.

Ağlayan sumo

İsmi bile garip öyle değil mi? Oldukça garip olaylara imza atan Japonlar, sumo güreşçilerinin ellerinde tuttuğu çocukları, ağlatma yarışına girmesi de cabası. Bu yarışma ise, çocukları ağlatmaya çalışarak yapılıyor. Kazanan ise ağlayan çocuk dahilinde belli oluyor.

Çocuktan çok hayvan besleniyor

Genel olarak, Japonya’ da evlere baktığınızda, çocuktan daha çok hayvan türlerini beslediklerini görebilmek mümkündür. Elbette ki bu durum, doğurganlık oranları ile de değerlendirilebilmektedir.  Oldukça düşük doğurganlık oranı olmasından dolayı, bebek gezi satışında, yetişkin bezleri bunun önüne geçtiği bilinmektedir.

Yaşama ömrü uzun

Dünya’ da yaşam ömrü en uzun olan ülkeler arasında yer alıyor. Japonya’ da insanların ömrü oldukça uzundur. Bu durumu değerlendirecek olursak eğer, 100 yaşını geçmiş olan kişi sayısı 50.000 ve üzeri olarak bilinmektedir.

Yine bununla birlikte, okur- yazar olanı da neredeyse %100 ‘e ulaşmıştır. Elbette ki bu durumun açıklaması da Dünyanın ilk romanı 1007 yılında, kadın bir yazar tarafından yazılmıştır. ‘’GENJI MONOGATARI- Genjinin Hikayesi‘’

Diğer ilginç bilgiler

  1. Ülkenin %70 ‘ini dağlar kaplıyor
  2. Dünyanın en yüksek dağı olan FUJI, aktif bir volkandır
  3. Her yıl 1500 adet deprem meydana geliyor
  4. Bulunan antik tabletlerde bile, belirlenen nokta dışında ev kurulmaması çivilenmiş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir