İşlemci Macunu Nasıl Değiştirilir?

İşlemci macunu birçok kişinin değiştirmek zorunda kaldığı ancak bu konuda yetersiz bilgiye sahip olduklarından dolayı başarısız oldukları bir durumdur. İşlemci macunu değiştirilmeden önce mutlaka neden değiştirmeniz gerektiğini biliyor olmasınız. Daha doğrusu sizi işlemci macununu değiştirmeye sürükleyen bazı belirtiler olmalıdır.

Eğer işlemciniz çok ısınıyorsa ve bu ısınmalar sisteminizde çeşitli donmalar, kasmalar yapıyorsa hatta bilgisayarınız kapanıp tekrar açılıyorsa işlemci macununu değiştirmenin vakti gelmiştir artık. Eğer bu gibi belirtiler yok ise herhangi bir değiştirme işleminize yapmanıza gerek yok. Eğer gereksiz yere işlemci üzerinde çeşitli işlemler yaparsanız geri dönüşü hiçte iyi olmayan bazı olumsuzluklar ile karşılaşabilirsiniz.

İdeal İşlemci Sıcaklığı Kaçtır?

Öncelikle belirtmemiz gerekir ki işlemci sıcaklıkları normal şartlar altında 25 ile 35 derece arasında olmalıdır. Eğer 35 ile 55 derece arasındaysa en fazla 1 yıl daha bu şekilde idare edebilirsiniz ve sıcaklık derecesi bundan sonra 80’lere kadar yükselir. Eğer sıcaklık seviyesi 55 derecenin üstündeyse mutlaka işlemci fanını temizlemeniz ve yeni termal macun sıkmanız gerekmektedir.

Bu sıcaklık derecesini ise Cpu Temp gibi yazılımlar ile rahatlıkla ölçebilirsiniz. Sıra geldi macunu nasıl değiştireceğinize. İlk olarak sisteminiz mutlaka kapalı olmalıdır. Sonrasında kasanızı güzel bir şekilde sökün. İşlemci üzerinde bulunan soğutucu parçası genellikle çengelli bir şekilde tutturulmuştur. Bunun çengellerini söktükten sonra işlemciyi görebilirsiniz.

Termal Macun Nasıl Değiştirilir?

İşlemciyi ilk gördüğünüzde üzerinde eski kurumuş olan termal macun ile karşılaşırsınız ve bu termal macunu güzel bir şekilde işlemciye zarar vermeden temizlemeniz gerekmektedir. Temizleme işlemi de bittikten sonra sıra geldi yeni termal macunu sıkmaya. Bir nohut tanesinden daha az üzerine sıkıyorsunuz ve soğutucuyu yerine geri montaj ediyorsunuz.

Sonrasında klipslerini güzel bir şekilde takıyorsunuz. Eğer bu klipslerden bir tanesi açıkta kalırsa işlemci soğutucusu tam bir şekilde oturmaz ve bunun sonucunda da soğutma işlemi gerçekleştirilemez. Bütün klipsleri güzel bir şekilde kapattıktan sonra kasanızın kapaklarını geri kapatabilirsiniz ve bilgisayarınızı artık çalıştırabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir