İskoçya Hakkında Çok Enteresan 12 Gerçek!

İskoçya Hakkında Çok Enteresan 12 Gerçek!

İskoçya, Birleşik Krallığı İngiltere, Galler ve Kuzey İrlanda ile oluşturan 4 ülkeden birisidir. İngiltere’den sonra en kalabalık 2.nüfusa sahiptir. Resmi dili İngilizce olan bu ülkenin Birleşik Krallığın kuzey kısımlarında bulunur.

Viski, Etek, Gayda Gibi Popüler Eşyalar

İskoçya dendiğinde insanın aklına gelen başlıca şeyler gayda ve ekoseli eteklerdir. Yerel halk kıyafeti ve enstrümanı olarak gösterilen bu ikili İskoçya’nın anımsanmasını sağlayan en önemli araçlardandır. Bunun yanında viski üretimi İskoçya için oldukça önemlidir. En büyük ihracat sektörlerinden biri olan viski sayesinde İskoçya ekonomisi de büyük kazançlar elde etmektedir.

Fazla Bilinmeyen Gerçekler

 1. Ülkenin sembolü tekboynuzdur. 12. Yüzyıldan bu yana bu simge İskoç hükümdarların kalkanlarını süslemektedir.
 2. Ülkenin en büyük kenti Glasgow olsa da ülke başkenti Edinburgh’tur. Parlamento binası ve birçok ulusal kurum bu şehirde bulunmaktadır.
 3. Dünyaca ünlü Fringe Kültür Festivali ülkenin başkenti Edinburgh’ta yapılmaktadır. Her yıl takvimler 25 Ağustos’u gösterdiğinde en iyi sanatçılar Edinburgh’ta sahne alırlar.
 4. Dünyaca ünlü olan Harry Potter kitap ve film serisindeki Hogwarts Büyücülük Okulu, İskoçya’da bulunmaktaydı. Ancak İskoç edebiyatını sadece bu roman üzerinden kurmak büyük bir haksızlık yaratmaktadır.
 5. 007 kod adlı James Bond karakterine yıllarca can veren Sean Connery İskoç bir aktördür.
 6. Andy Murray gibi bir tenisçinin vatanıdır. Her ne kadar katıldığı tenis turnuvalarında Büyük Britanya’yı temsil etse de Andy Murray, İskoç bir tenisçidir.
 7. İskoç futbol takımları, İngiliz futbol takımları kadar bilinen ve ilgi çeken futbol kulüpleri değildir. Ancak Celtic ve Glasgow Rangers gibi iki ezeli rakibi ve tarihi barındırmaktadır. İskoç futbolseverler oldukça coşkulu bir taraftar profili oluşturmaktadır.
 8. İskoçya’da alkol tüketimi oldukça fazladır. Viskinin neredeyse anavatanı olarak görülen bu ülkede, komşulara oranla yüzde 20 daha fazla alkol tüketimi vardır.
 9. Bazı araştırmalara göre Avrupa’da eğitim seviyesi en yüksek olarak İskoçya gsterilmektedir. Ülkede 5 adet üniversite vardır ve Prens Charles St.Andrews Üniversitesi’nde eğitim almıştır. Bugünkü eşi olan Kate ile de burada tanışmıştır.
 10. Ülkedeki her 7 kişiden birisi kızıldır ve bu durum dünyada sadece İskoçya’da vardır. Bu durumun güneş ışığı eksikliğinden kaynaklandığı düşünülse de, İskoçya’da her yıl kızıl geçidi düzenlenmektedir.
 11. İskoçların kendilerine ait para birimi de vardır. Her ne kadar ortak bir para birimi olsa da İskoç Poundu, İskoçlara özgü bir paradır.
 12. Günümüzde eski İngiltere ve İskoçya sınırını görmek mümkündür. Milattan önce 2.yüzyılda inşa edilen Hadrian Duvarı ile zamanında olası Roma Krallığı istilasından korunmak istenmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir