İnterneti Hızlandırmanın Püf Noktaları

İnterneti hızlandırmak birçok kullanıcının hayalleri arasında yer almaktadır. ADSL servis sağlayıcıları müşterilerine sundukları paket hızı neyi kapsıyorsa o kadar hızdan fazlasını sunmamaktadır. Yani sizin seçtiğiniz paket ne ise o paketin bir üst sınırına çıkmanız aslında imkansıza yakındır.

Piyasada çeşitli yazılımlar dolanmaktadır ve bu yazılımlar internet hızını 2 katına çıkardığını iddia etmekteler. İnternet hızının iki katına çıkması aslında söz konusu bile değildir.

İnternetinizi hızlandırmak için yapabileceğiniz tek şey kullandığınız hız ne ise onun tamamını kullanabilmektir. Yani bilgisayar kullanıcılarının çoğu aslında onlara sunulan hız limitlerini tamamen kullanamıyorlar. Bunun sebebi çevresel etkenler ve hızınızı etkileyen dış faktörler.

İşte internetinizi hızlandırmak için bunların önüne geçebilirsiniz. Buradaki önemli nokta ise bu dış etkenleri tamamen öğrenebilmek ve her sorunu öğrendikten sonra bu sorunlara yönelik çözüm işlemleri uygulamaktır.

İnterneti Yavaşlatan Faktörler Nelerdir?

İnterneti yavaşlatmakta olan birçok faktör bulunmaktadır. Bunlardan ilki bilgisayarınızda arka planda çalışmakta olan yazılımlardır. Arka planda çalışan yazılımlar sürekli olarak güncelleme kontrolü yaparlar.

Sunucularına bağlanarak yeni yazılım versiyonunun çıkıp çıkmadığını kontrol etmekteler ki bu da internetinizden kullandıkları için hızınızın yavaşlamasına sebebiyet verebilmektedir.

İnternet hızınızı yavaşlatmakta olan öğelerden biri arka planda çalışan programlar demiştik. Bu programları bilgisayar başlangıcından kaldırarak hızınızda önemli bir artış sağlayabilirsiniz.

Komşuların Kullanımlarını Kısıtlayın

Yine kablosuz modeme sahipseniz ve çevrenizdeki bazı kişilere internetinizi sunuyorsanız onların kullanımları da internetinizi yavaşlatmaktadır. Bunun önüne geçmek adına yapmanız gereken işlem komşularınızın bağlantılarını kısıtlamak olacaktır.

Modem panelinize girerek modeminize o an bağlı olan tüm kullanıcıları kısıtlamanız aslında mümkün. Bunu öğrendikten sonra bu kullanıcılara günlük kullanım hızlarını kısıtlamak üzere kurallar oluşturabilirsiniz. Bu kuralları oluşturduktan sonra modeminize bağlı olan kişiler belirlemiş olduğunuz hızın üstüne çıkamazlar.

Bağlantı hızınızı tam anlamıyla kontrol edebilmek adına yine gelişmiş modemleri de internetten satın alabilirsiniz. Fakat uydunet kullanıcıları için aynı şey geçerli değil. Onlar netmaster marka modem ve yine uydunetin belirlemiş olduğu çeşitli modemleri kullanmakla sınırlanmışlardır. Bu yüzden son çare olarak paket değiştirebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir