İnternet Bankacılığında Güvenlik Önlemleri

İnternet Bankacılığında Güvenlik Önlemleri

Bilgisayar güvenliğimizi sağlarken dikkat etmemiz gereken birçok püf nokta bulunmaktadır. Güvenliğimizi düşünürken hiçbir güvenlik noktasını asla pas geçmemeliyiz. Telefon güvenliğimizi, tablet kullanıyorsak tabletimiz güvenliği veya kredi kartı kullanıyorsak kredi kartımızın güvenliği. Çünkü bir güvenlik noktasında bulunan açık diğer bütün güvenlik noktalarını da etkileyebilmektedir.

İnternet bankacılığının güvenlik önlemlerinin alınması hayati önem taşımaktadır. Eğer kredi kartı bilgileriniz alınırsa ve internet bankacılığınıza erişim sağlanırsa sanki kötü niyetli kişi sizin kredi kartınız ile sizin bankanızın içerisindeymiş gibi sınırsız erişime sahip olabilmektedir. Bu yüzden internet bankacılığında kredi kartı güvenliğimize oldukça dikkat etmeliyiz.

En Büyük Risk Nedir?

İnternet bankacılığındaki en büyük risk oltalama saldırılarıdır. Yani phishing saldırıları. Phishing saldırıları oldukça tehlikeli saldırı türlerinden bir tanesidir. Bu saldırı türünde oldukça dikkatli olmalısınız. Phishing saldırısı nedir? Phishing yani oltalama saldırısında hedef web sitesinin bir klonu başka bir siteye yerleştirilmektedir.

Örneğin facebook.com yerine faceebook.com adresine girdiğinizi düşünün ve her şey aynı. Bu site içerisindeyken kullanıcı adı ve şifrenizi girdiğiniz zaman şifre bilgileriniz kötü niyetli kişiye iletilmektedir. Kötü niyetlik işi de sahip olduğu bu bilgiler ile kredi kartınıza sahip olmuş gibi web sitenizde işlemler yapabilmektedir.

İnternet bankacılığında ise yine ünlü bankaların resmi web sitelerinin phishing halleri piyasaya sürülmektedir. Genellikle de mail olarak size gönderilen phishing içerikli siteler üzerinden bilgilerinizi çalmayı deneyebilirler. O yüzden maillerinizi kontrol ederken oldukça dikkatli olmanız gerekmektedir.

Spam Maillere Dikkat

Genellikle spam mailler aracılığıyla size karşı saldırı düzenleyebilirler. Maillerinizi kontrol ederken oldukça dikkatli olmalısınız. Her an hacklenme riski ile karşı karşıya olabilirsiniz. Kötü niyetli kişiler size karşı saldırı yapmadan önce toplu olarak spam mail gönderebilmekteler.

Yine bilgisayarınızda anti phishing özelliği bulunan bir güvenlik programı mutlaka bulunmalıdır. Anti phishing özelliği sayesinde siz web sitelerde gezinirken daha sizin haberiniz olmadan arka planda phishing saldırılarını tespit ederek engelleyebilirler. Phishing saldırılarında yine dikkat etmeniz gereken unsurlardan birtanesi de çevrenizden, eşinizden, dostunuzdan gelen linklere tıklamadan önce oldukça dikkatli olmanız gerektiğidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir