İnternet Bağlantım Gitti Ne Yapmalıyım?

Günümüz de en çok karşılaşılmakta olan sorunlardan bir tanesi de internet bağlantısı problemleridir. İnternet bağlantınızın kopmasında birçok neden vardır. Birçoktan ziyade oldukça fazla nedenler vardır çünkü internet bağlantısını etkileyen fazla sayıda faktörler bulunmaktadır. İlk olarak internet bağlantısı problemlerine iki türlü bakmalıyız.

İnternet bağlantısı neden gider?

Kullanıcılardan dolayı oluşabilmekte olan bağlantı problemleri ve sistem tarafından oluşabilmekte olan bağlantı problemleri olarak ayrılmaktadır. Kullanıcı tarafından oluşan problemler de genellikle yapmış oldukları çeşitli hatalardan dolayı bağlantı sorunları oluşabilmektedir.

Bu sorunları görmeden kestirebilmek oldukça zordur. O yüzden bu konuda sizlere tavsiyemiz en son yaptığınız işlemleri düşünmeniz ve o işlemleri düzeltmeye yönelik yeni işlemler yapmanız gerekmektedir.

İnternet Bağlantısı Neden Kopar?

Bağlantı problemlerinize eğer sisteminizden kaynaklanmış bir sorun olarak bakar isek. İlk olarak fiziksel sorunlara bakmalıyız. İnternet kablolarınızın yerine oturup oturmadığını iyi bir şekilde kontrol edin. Kontrol işleminiz bittikten sonra ilk olarak Windows ağ onarıcısını kullanın. Eğer Windows ağ onarıcısı da her hangi bir sorun bulamaz ise DNS ayarlarınızı değiştirin.

DNS ayarları internet bağlantısını koparır mı?

Bazı durumlar da DNS ayarları kendi kendine çeşitli nedenlerden dolayı veya bazı programlar tarafından arka planda değişebilmektedir. Bu gibi durumlarda çevrenizde bağlantısı doğru çalışan birilerinden yardım alın ve hızlı bir DNS adresi isteyin. Aldığınız DNS adreslerini girerek test edin.

Virüsler İnternet Bağlantınızı Kesebiliyor!

Bilgisayarlarınıza indirmiş olduğunuz çeşitli programlar yüzünden bazı virüsler bulaşabilmektedirler. Günümüz de reklam virüsleri, Truva atı virüsleri ve benzeri birçok virüsler yaygındır. Virüs konusu uzayıp gider bu yüzden bu konuya girmiyoruz.

Virüslerden nasıl korunmalıyız?

Bilgisayarınıza veritabanı kuvvetli bir anti virüs yazılımı yükleyin ve tam tarama işlemini başlatın. Tam tarama oldukça önemlidir. Çünkü hızlı tarama işleminde yüzeysel bir tarama yapılır ve bu tarama esnasında bütün dosyalarınız incelenmez. Virüsler her yer de olabilirler. Virüs taraması işleminden sonra bilgisayarınızı bir temizleme yazılımı ile temizleyin.

Bu temizleme yazılımı işleminden sonra bilgisayarınız tertemiz olacaktır. Eğer internet bağlantınız gelmez ise format atın demiyoruz eğer format atacaksanız bu işlemleri yapmadan önce format atın bu saye de zamandan tasarruf etmiş olursunuz. Bu sorunu çözmezseniz çözümü öğrenmediğiniz için böyle bir sorun başınıza tekrar gelebilir ve bu durumda format atma yöntemine tekrar başvurmak zorunda kalırsınız. Bu yüzden önlemlerinizi her daim mutlaka titizlikle almanızda fayda vardır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir