İnsanları Etki Altına Alabileceğiniz 15 Psikolojik Taktik!

İnsanları etki altına alabilmek için, jest ve mimikler elbette ki önemlidir. Bu durumda, karşınıza ki kişiye yönelik bir tavır sergilemeniz gerekirken, bazı taktiklerden faydalanabilirsiniz. Bu taktikler yine uygulayan kişi ve uygulanacak kişi için farklı etkiler oluşturarak, sizlere bakış açısını değiştirebilecektir.  

Psikolojik olarak yapılan araştırmalarda, insanları ikna edebilmek üzere farklı taktikler deneyebilirsiniz. Bunların pek çoğunu insanlar fark etmese de bazı bilgiler verilebilir.

Bir kelime tercih edin

Eğer ki, bir insanın size karşı sevgi hislerini öğrenmek istiyor ve sizden hoşlanıp hoşlanmadığını merak ediyorsanız, kendinize bir kelime seçmeniz gerekecektir. Bu kelimeyi, karşıda ki insanın her kullanması halinde, kafanızı sallayarak gülümseyebilirsiniz.

Eğer ki, sizi seviyor ve sizden hoşlanıyorsa bu kelimeyi daha sonra da kullanmaya özen gösterecektir. Durum aksini gösteriyor ise bu kelimeyi bir daha size karşı kullanmayacaktır.

Gülümserken göz renklerine dikkat edin

Yeni bir kişi ile tanıştığınızda, onlara karşı gülümserken, göz renklerini ayırt etmeyi unutmayın. Bu durumda da karşıda ki insanın gözlerinin içine birkaç saniye bakmanız, pozitif bir yanıt olarak sizlere dönebilir. Yine karşıda ki insan da bunu olumlu olarak algılayacaktır.

Gözlerinin içine bakın ve devamını bekleyin

Herhangi bir arkadaşınıza bir konu hakkında soru sordunuz ve cevaplar bekliyorsunuz. Sizlere verilen cevaplar yetersiz ve sizleri tatmin etmediyse, verdiği cevaplardan sonra, hiçbir şey söylemeden gözlerinin içine bakmanız kimi kişilerde bir etki bırakmaktadır. Birkaç saniye sessiz kalarak, karşı da ki kişi bu durumdan kısmen rahatsızlık duysa da konunun devamını anlatmak isteyecektir.

Onlara hareketleriniz ile onay verin

Eğer ki, bir arkadaşınız ya da herhangi bir kişi, sizler ile konuşurken, konuşmalarında bir onay verme halini bekliyorsa, başınızı sallayarak evet cevabı vermeniz işinizi kolaylaştıracaktır.

Böylelikle daha içten bir konuşma şeklinde devam edecek ve olumlu bir etki oluşturularak, konuşmanın devam etmesi ön plana çıkacaktır.

Konuşurken etki altına alabilirsiniz

Bir alışveriş çıkışı elleriniz dolu ve arkadaşlarınız ile sohbet ederek yolunuza devam ediyorsunuz. Konuşmayı bu şekilde devam ettirerek, onların gözlerinin içine bakarak bir şeyler anlatmaya devam edin. Pek çok insan, bu dinleme esnasında sorgulama yapmadan elinizdekileri alacak ve yükünüzü hafifleterek sizi dinlemeye devam edecektir.

Ellerinizin sıcak olması samimiyeti artıracak

Hele ki ilk görüşme ise ellerinizin sıcak olması, aranızda ki samimiyeti kurmak için yetecektir.  Sıcak elleriniz ile karşınızdaki kişilere güven verebilirsiniz.

Gözleriniz ile takip edin

Kalabalık bir yer de karşıdan gelen kişiyi etki altına almak ve çarpışmamak için, gözleriniz ile bir etki bırakabilirsiniz. O kişi de sizleri takip ederek, gitmesi gereken yeri net olarak tercih edecektir.

Görev verirken dikkat

Eğer ki, bir kişiye görev vermeniz gerekiyorsa, bunu yavaş bir şekilde gerçekleştirin. İlk olarak daha basit görevler ile başlayarak, sonrasında zor görevleri teslim edin.

İsimleri ile hitap edin

Arkadaş ortamlarında, yeni tanışmalarda; insanların isimleri ile hitap edin. Bu daha çabuk kaynaşmayı ve aranızdaki bağı sağlayacaktır. İnsanlara isimleri ile seslenmeleri memnuniyet kazandırır.

Vücut diline uyum sağlayın

İnsanların, vücut dillerini taklit etmek ve onlara uyum sağlamak, onları etki altında bırakmak ve sizlerden hoşlanmasını sağlayacaktır.

Hızlı konuşmak ikna etmeyi kolaylaştırıyor

Yapılan araştırmaya göre, aynı fikirde olmayan kişilerin ikna olması için, karşıda ki kişinin hızlı konuşması bir etki sunmaktadır.

İyi zamanı kollayın

İnsanlardan yardım isterken, yorgun ve dikkatsiz olmalarını bekleyin. Böylelikle reddetme şansı daha az olacaktır.

Ürün pazarlarken etki

Kendi ürününüzü pazarlamak istiyorsanız, yakınlarında daha pahalı olan başka bir marka ürününü bulundurmak sizlere avantaj sağlayacaktır.

Güvenli olduğunu kanıtlayın

Karşınızda ki insanın düşündüğünün tehlikeli olduğunu anlatarak, sizin bahsettiğiniz konunun bu konuda daha güvenli olacağı hissini kazandırmanız, ikna işini kolaylaştıracaktır.

Sakin kalın                

Karşınızda ki kişi size bağırıyorsa sessiz kalmayı deneyin. Çünkü öfke kısa bir sürede geçecek ve kendini suçlu hissederken, af dilemek için fırsat kollayacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir