İnsan Vücudunun İnanılmaz 15 Özelliği!

İnsan vücudu oldukça karmaşık bir yapıya sahiptir. Bu sistem binlerce yıllık tıbbi bilgiye ve tecrübeye rağmen hala çözülememiş ve her geçen gün yeni bir şeylerin bulunduğu bir sistem olmuştur. Sıradan görünen vücut uzuvları ve organlarının o kadar farklı görev ve özellikleri vardır ki insan, oldukça büyük ve karmaşık bir sistem olarak anılır.

İnanılmaz 15 Özellik

 1. Beyine giden ve gelen sinir sinyallerinin hızı saate 273,6 kilometreyi bulmaktadır. Bu sayede de çevredeki etkilere karşı çok çabuk bir şekilde tepki verilmesini ve acıyı anında hissetmek gibi durumlarla baş başa bırakmaktadır.
 2. Beyin, geceleri daha aktif olarak çalışmaktadır. İnsanlar her ne kadar günlük faaliyetlerini gündüz vakitlerinde yapsa da beyin, geceleri daha çok aktif durumda bulunur.
 3. Beyin, acıyı hissetmemektedir. Tüm acıların kaynağı olan beyinin üzerinde ağrı algılayıcıları olmadığı için beyinin kendisinde bir ağrı oluşmamaktadır.
 4. İnsanın en uzun organı ince bağırsaktır. İnce bağırsağın uzunluğu bir insanın yaklaşık olarak 4 katıdır.
 5. Midede bulunan asit, bir jileti eritebilecek kadar etkili olmaktadır. Midede bulunan hidroklorik asit sayesinde birçok metal eriyebilmektedir.
 6. İnsan boyu her ne kadar değişkenlik gösterse de ortalama bir insanda yaklaşık olarak 96.000 kilometre kan damarı bulunmaktadır. Bu uzunluk dünyanın en büyük paraleli olarak kabul edilen ekvatoru yaklaşık olarak 2.5 kez turlayabilme imkanı verir.
 7. Mide iç çeperi her 3 ila 4 günde yenilenmektedir. Mide duvarlarını oluşturan hücreler sıklıkla değişmez ise mide asidi bu hücreleri eritir.
 8. Karaciğer 500’den fazla fonksiyona sahiptir. Vücutta en çok çalışan ve en büyük organlardan biri olan karaciğerde, safra üretimi, plazma protein sentezi gibi birçok önemli iş görülmektedir.
 9. Böbreküstü bezleri yaş ilerledikçe küçülme gösterir. Böbreklerin tam olarak üzerinde bulunan ve stres hormonlarını üreten bu bezler, gün geçtikçe küçülme gösterir. Hatta yaşlı insanlarda görülmeyecek kıvama gelir.
 10. Tat alma reseptörleri sadece dilde bulunmamaktadır. Mide, pankreas, ince bağırsak, anüs, testis, akciğer ve beyinde de tat alma reseptörleri vardır.
 11. Çok uzun süreli olan açlık durumlarından insan beyni son çare olarak kendini yemektedir.
 12. Bebekler doğdukları zaman yaklaşık olarak 300 kemiğe sahip iken yetişkinler 206 kemiğe sahiptir. İnsanlar büyüdükçe kemikler birleşme gösterir.
 13. Bir insan adım atmak için yaklaşık olarak 200 kasını çalıştırmak zorundadır. Günde yaklaşık olarak 10000 adım atıldığı düşünüldüğünde de bu rakam oldukça büyük sayılara ulaşır.
 14. Dişler, vücudun kendi kendini tamir edemeyen tek parçasıdır. Dişin dış kısmı olan mine tabakası, canlı bir tabaka olmadığı için yenileme işlemi olmamaktadır.
 15. Ayaklarda 500000 ter bezi bulunmaktadır. Bu yüzden günde yaklaşık olarak 475 mililitre ter üretimi sağlamaktadırlar

Gün Geçtikçe Yeni Bir Bulgu

İnsan vücudun araştırılması ve hastalıkların iyileşmesi adına birçok yatırım yapılmaktadır. Tarih boyunca bunun için uğraşan bilim insanlarının bu güne kadar bulduğu bilgilerin bile hala tam anlamı ile yeterli olmadığı söylenmektedir.

Bu yüzden tarih boyunca ve süre gelen zaman boyunca insan vücudu araştırmaları sürmüştür ve sürecektir. Bu zamana kadar bulunmuş olan ve oldukça şaşkınlık uyandıracak 15 özelliğe bakıldığında görülen bazı detaylar vardır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir