İnsan Değişimden Korkuyor mu?

Değişim olarak adlandırdığımız kelime, bir insanın  mevcut olduğu forumdaki halinin başka bir foruma dönüşme halidir. Bu tutku dolu birleşmenin ardında güzel bir form olarak bebek ortaya çıkmaktadır.

Bir insanı güçlü yapan şey, ne geldiği ırk, ne de zekasıdır. Onu güçlü yapan şey, değişime karşı gösterdiği uyum ve adaptasyondur.”

Darwin

Hayat denildiğinde sonradan öğrenilen ve bu dünyanın bilinmezlikler içinde olduğunu görünce kendini ona bırakmaktan oluşan bir adaptasyon sürecidir. Teslim edebilmek için önce yaşamalıyız ve yaşadıktan sonra nelere ihtiyacımız olup olmadığını sorgularız. Büyüme sürecinin gerçekleşmesi ile de vücudumuzun verdiği, değişim sürecine adapte olmalıyız.

Bu adapte süreleri ne kadar çok can yakıcı olsada insanın dişinin etinden çıkıp yenilenmesi gibi hayatını çok kolaylaştıracak şeylerin olması insan bakış açısını değiştirebilir. Boyunun uzaması için kemik ağrıları, eklem ve boyun ağrıları gibi bir kaç basit durum meydana geliyor ki vücudunda olan biteni fark etmeyen insan kendi iç dünyasının dalgınlığı ile kendisini bu duruma mecburen adapte etmek ve görmezden geliyor olması, değişimine şahit oluyordur.

Başta kişilerin herhangi bir durumda kendini sorgulaması “Ben ne yapıyorum”, ama sonrasında da “iyiki yapıyorum diyerek sonlandırması insan değişiminin kendi evresinde korkusuzca karar verebildiğini gösterebiliyor.

Değişim sürecinin altın ismi Charles Darwin insan kendi bedenindeki değişimden değil o değişime adapte olan karakterin uyumluğunu daha çok severek ön plana çıkarmıştır. Ne geldiği yaşadığı ırk ve tür nede cinsi nede zekası onu hayran kılmıştır. Onu sadece güçlü kılan şey adaptosyondur Darwin böyle düşünüyor.

İnsan değişimden korkmuyor, insan adapte olmaktan korkuyor ve kendi yaratıldığı sürece dahil olmak istemediği için, bazen en kısa örnek ” Büyümek istememek ” gibi şeylerle kendini sorguluyor olmaktır. Değişimden korkmaktansa böylece kendinizi adapte edip dünyanın düzenine ayak uydurmaya çalışın.

Çünkü bu hayatta daha yaşayacak ve keşfedecek çok güzel şeylerin olduğuna inanıyoruz. Değişiminizle gelen bu güzel bir hayatta hepinize başarılar demeliyim. İnsan kendinden korkmamalı, kendiniz ile barışık olup düzene ayak uydurmalısınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir