Haşimato Hastalığı Nedir? Nasıl Tedavi Edilmelidir?

Kadınlarda erkeklere oranla 7 kat fazla görülen Haşimato hastalığı, tedavi edilmediği sürece ciddi sağlık sorunlarına yol açabilmektedir. Bağışıklık sisteminin kendi dokularına karşı savaşması sonucunda ortaya çıkan bu hastalık, birçok insan tarafından şikayet edilmektedir. İnsan vücudundaki hücrelerin tiroit dokuları, yabancı dokular tarafından algılanması sonucunda haşimato hastalığı belirgin hale gelmektedir. Bu hastalığın temel faktörleri arasında, genetik, enfeksiyon, aşırı iyon ve stres gibi seçenekler gösterilebilir.

Haşimato hastalığındaki en büyük etkenlerden biri olan genetik, aileden aileye bir yaygınlık gösterebilmektedir. Antitg ve antitpo adındaki antikorların yüksek olması durumunda, birinci ya da ikinci derecede aile yakınları geçmesi muhtemel olmaktadır. Tüm bu etkenlerin yanı sıra bilinçsiz ve mantıksız her tedavi yönteminin sağlığa zarar vermesi kaçınılmaz olacaktır.

Haşimato Ve Otoimmün Hastalıkları İlişkisi

Trioit bezlerinin aşırı çalışması, addison hastalıkları, over ya da testis yetmezliği, vitiligo, pernisiyöz anemi, down sendromu, ağır kas zaafı, klinefelter ve turner sendromu, paratiroid bezi yetmezliği gibi birçok seçenek, otoimmün hastalıklarla haşimatoya eşlik edebilmektedir.

Haşimato Hastalığı Belirtileri Nelerdir?

Guatrın aşırı büyümemesi durumunda, hastaların haşimato etkisini çözebilmesi oldukça zordur. Birçok insan tarafından merak edilen Haşimato hastalığı nedir? Sorusuna yanıt olarak, hem belirtileri, hem de izlenilmesi gereken aşamaları belirtmek istiyoruz. Bu hastalığın ilk izlenimleri, halsizlik, saç dökülmesi, kas ve eklem ağrıları, üşüme, sürekli olarak uyku hali bulguları gösterilebilir. Aynı zamanda, nabızda yavaşlama, yüzde ve ellerde şişme, koku ve tat almada azalma, ses kabalaşması, unutkanlık ve dilde büyümelerin önemli semptomlara yol açabileceğini eklemeliyiz.

Haşimato Hastalığı Ve Gebelik

Haşimato hastalığının gebelik dönemindeki evresi, oldukça önemli bir zaman dilimidir. Bu dönemde tedavi amaçlı kullanılacak kalsiyum, demir, mide koruyucu vb. destekler son derece önemlidir. İlaç tedavilerinin yanı sıra doktor kontrolünde yapılacak uygulamaları da unutmamak gerekiyor. Kemik erimesine yol açabilecek aşırı dozda tiroit hormonu kullanımından kaçınmanız gerekmektedir.

Haşimato hastalığının kadınlarda yoğunlukta görülmesi, titiz ve dikkatli davranılması gerektiğini göstermektedir. Herhangi bir şüphe ve izlenim durumunda doktorunuza danışabilir ve erken tanı ile tedavilerinize başlayabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir