Harddisk’ten veri nasıl kurtarılır?

Bilgisayarlarımızı sadece oyun oynamak, film izlemek, sosyal medyada gezinmek için kullanmıyoruz. Aksine bilgisayarlarımızı çeşitli dosyaları, fotoğrafları, videoları özellikle de belgeleri depolama amacı ile kullanabilmekteyiz.

Bilgisayarlarımız içerisinde bulunan harddisk donanımsal parçası bir depolama aracıdır. Bu depolama aracını flash bellek gibi düşünebilirsiniz. Harddisk içerisinde özellikle de çeşitli şirketler yüksek oranlarda depolamalar yapmaktadır.

Örneğin bir reklam şirketi, müşterilerinin logolarını, afişlerini harddisk içerisinde depolamaktadır. Veya en basitinden bir fotoğrafçı bütün müşterilerinin fotoğraflarını bilgisayarında depolamak zorundadır. Bilgisayarında depolama işlemini gerçekleştirirken de her birini özel klasörlere ayırmalıdır.

Eğer silinen dosyaların nasıl geri getirilebileceğini, geri getirilip getirilemeyeceğini tartışacaksak öncelikle harddisklerin çalışma mantığını öğrenmelisiniz.

Harddisk’ler Nasıl Çalışır?

Bir harddiskin çalışma mantığına gelirsek, harddisk içerisinde bir disket bulunmaktadır ve sürekli olarak dönmektedir. Bunun dönüş hızı RPM olarak ifade edilmektedir.

Bu disketin üzerinde bir adette yazma kafası bulunur. Bu disketin üstünde de yine sektörler ve kümeler bulunmaktadır.

Harddisk yazma kafası ne işe yarar?

Siz bir dosya oluşturduğunuz zaman yazma kafası boş olan bir sektör üzerine gelerek boş küme üzerine bu dosyayı “0” ve “1” olarak yazmaktadır. Hani meşhur bir laf vardır “bilgisayarlar sıfır ve birler ile çalışır” diye. İşte bu lafın ana mantığı buradan gelmektedir.

Siz bir dosyayı sildiğiniz zaman da bu sıfır ve birler silinmez. Sadece dosya boyutu kadar alan boş olarak işaretlenir.

Siz yeni bir dosya oluşturduğunuzda, daha önce silinmiş olan kümenin üzerine “0” ve “1” olarak yazılırsa, silinen dosya kurtarılamaz. Eğer üzerine bir dosya yazılmaz ise, silinen dosyalarınız kurtarılabilmektedir.

Silinen Dosyalar Nasıl Kurtarılabilir?

Bu noktada silinen dosyanın türü, fotoğraf veya video olması veya bir metin belgesi olması onun kurtarılıp kurtarılamayacağı faktörünü değiştirmemektedir. Özellikle de silinen fotoğraflar nasıl kurtarılır? Gibi sorular ile çok karşılaşıyoruz.

Silinen dosyalarınızı kurtarmak için kullanabileceğiniz yazılımlara gelirsek;

Veri Kurtarma Yazılımı DMDEE FREE Partition

Bu yazılım çok farklı sürücü tiplerindeki verileri kurtarabilen ve sürücüdeki verilerin de oldukça hızlı bir şekilde kurtarılmasını sağlayan bir ücretsiz yazılımdır. Tabi ücretli versiyonu da bulunmaktadır.

Veri Kurtarma Programı Recuva

Recuva özellikle de son yıllarda en çok tercih edilmekte olan bir çeşit veri kurtarma programıdır ve bu da oldukça profesyonel bir şekilde çalışmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir