Hangi İşletim Sistemini Kullanmalıyım?

Hangi İşletim Sistemini Kullanmalıyım?

İşletim sistemi seçerken dikkat etmemiz gereken ciddi noktalar bulunmaktadır. Birçok kullanıcı her önüne gelen işletim sistemini kurmaktadır.

İşletim sistemleri Microsoft’un birkaç yılda bir bir üst sürüme geçmesi daha yeni bir sistem çıkartması ile beraber gelişmektedir ve her geçen yıl daha farklı işletim sistemleri piyasaya sürülmektedir.

Windows 95’ten, Windows 10’a Kadar Serüven

Bundan 10 yıl önce Windows 95, Windows XP kullanıyorken şu anda Windows 10 işletim sistemini kullanmaktayız. Yani bu güne kadar çok farklı sistemler çıkmıştır. Yine Linux tabanlı işletim sistemleri de piyasada yerini almaktadır ve bazı kullanıcılar tarafından ciddi anlamda tercih edilmektedir.

İşletim sistemi tercih ederken en yeni çıkanı bilgisayarımıza yükleme alışkanlığından vazgeçmeliyiz. Veya bir işletim sisteminde sabit kalma fikrinden kendimizi soyutlamalıyız. Genellikle kullanıcılar en son çıkan işletim sistemini kullanmayı tercih ediyorlar. En son çıkan işletim sistemini kullanmak her zaman çözüm getirmemektedir.

İşletim Sistemi Neye Göre Seçilmeli?

İşletim sistemi seçerken dikkat etmemiz gereken en önemli nokta bilgisayarımızın donanımsal özellikleridir. Donanımsal özellikler olarak sistemimizin eğer özellikleri iyi ise en son çıkan işletim sistemini kullanabilirsiniz. Örneğin 2005 teknolojisinde üretilmiş olan parçalardan oluşan bir bilgisayara Windows 10 yüklerseniz çeşitli kasma sorunları yaşayabilirsiniz.

İşletim Sistemlerinin Gereksinimleri

Yine 2018 teknolojileri ile üretilmiş olan bir bilgisayara Windows XP yüklerseniz bu bilgisayardan tam anlamıyla verim alamamış olursunuz. Bu yüzden sistemimizin dengesine göre işletim sistemini seçmeniz gerekmektedir.

Yine işletim sistemlerinin gereksinimlerini de Micirosoft’un resmi sitesinden öğrenebilirsiniz. İşletim Sistemlerinin gereksinimlerini öğrendikten sonra kendi bilgisayarınıza hangi işletim sistemini yüklemeniz gerektiğine karar verebilirsiniz.

Mutlaka dengeli bir işletim sistemini tercih edin. İsterseniz bu yazının altına yorum olarak da hangi işletim sistemini seçmeniz gerektiğini de donanımsal özellikleriniz ile beraber yazabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir