Hamilelikte 2. Trimester Dönemi Hakkında Önemli Bilgiler

Hamileliğin ikinci trimester dönemine girmenizle birlikte son üç aydır sizi rahatsız eden mide bulantıları ve yorgunluk hissi azalacak ve kendinizi daha enerjik hissedeceksiniz. Birçok anne adayı için ikinci trimester dönemi hamileliğin en kolay üç ayıdır. Kendinizi hâlâ iyi ve enerjik hissettiğiniz bu anların tadını çıkarın ve mümkünse bebeğinizin doğumuyla ilgili tüm hazırlıklarınızı ikinci trimester döneminde planlayın.

İkinci trimester dönemi boyunca bebeğiniz çok hızlı gelişir. Hamileliğin 18 ila 22. haftaları arasında ultrasona gireceğiniz için doktorunuz bebeğinizin gelişimini gözlemleyebilecektir. Bu dönemde aynı zamanda bebeğinizin cinsiyetini de öğrenebilirsiniz.

Kendinizi her ne kadar çok daha iyi hissediyor olsanız da vücudunuzun içinde büyük değişimler olmaya devam eder. Vücudunuzda yaşanan bu değişimleri genel başlıklarıyla şu şekilde sıralayabiliriz:

Sırt ve bel ağrısı: Son birkaç aydır aldığınız ek kilolar sırt ve belinize baskı yaparak bu bölgelerin ağrımasına neden olabilir. Baskıyı azaltmak için dik oturun ve destekli bir sandalye kullanın. Yan yatıp bacaklarınızın arasına yastık koyarak uyuyun. Ağır eşya taşımaktan ve kaldırmaktan kaçının. Az topuklu, rahat ve destekli ayakkabılar kullanın. Ağrı sizi çok rahatsız ediyorsa eşinizden size masaj yapmasını rica edin. 

Dişeti kanaması: Anne adaylarının neredeyse yarısında hamilelikleri boyunca dişetlerinde hassasiyet ve şişme görülür. Hormonlardaki değişimler dişetlerine daha fazla kan göndererek dişetlerini daha hassas hâle getirir ve daha kolay kanamasına sebep olur. Bebeğiniz doğduktan sonra dişetleriniz normal hâle dönecektir. Bu süre zarfında, hassas uçlu diş fırçası kullanın, gargara kullanırken daha dikkatli olun ve diş sağlığınızı ihmal etmeyin. Yapılan araştırmalar, dişeti hastalıklarına sahip hamile kadınlarda erken doğum riskinin daha yüksek olduğunu göstermektedir.

Göğüslerde büyüme: Birinci trimester döneminde yaşadığınız göğüs hassasiyetinin çoğu artık azalmış olmalı ancak göğüsleriniz büyümeye devam eder. Bir beden büyük sutyen kullanmak daha rahat hissetmenize yardımcı olacaktır.

Burun kanaması: Hormonlarda yaşanan değişimler burundaki mukus zarının şişmesine neden olur. Bu da burun tıkanıklığına sebep olarak geceleri horlamanıza neden olabilir. Bu değişimler aynı zamanda burnun daha kolay kanamasına öncülük edebilir. Dekonjestan kullanmadan önce doktorunuza danışın. Tuzlu su veya diğer doğal yöntemlerin kullanımı hamilelik boyunca daha güvenlidir. Havayı nemli tutmak için hava nemlendiricisi de kullanmayı deneyebilirsiniz. Burun kanamasını durdurmak için başınızı dik tutun (geriye doğru tutmayın) ve burun deliğinize birkaç dakika boyunca, kanama durana kadar baskı uygulayın.

Akıntı: Hafif, açık renkli vajinal akıntı hamileliğin ilk dönemlerinde normaldir. Bu durum sizi rahatsız ediyorsa günlük ped kullanabilirsiniz. Akıntı kötü kokarsa, yeşil veya sarı renkli ya da kanlı ise, yoğun bir akıntı yaşıyorsanız, derhal doktorunuzu arayın.

Sık idrara çıkma: İkinci trimester döneminde rahminiz karın boşluğuna doğru yerleştiği için bu durum çok sık idrara çıkmanıza neden olmaz ancak bu yine de hamileliğinizin son trimester döneminde tekrar belirgin hâle gelecektir.

Saç uzaması: Hamilelik hormonları saç uzamasını tetikler ancak bu durum kıl gelişimini de tetikler. Saçlarınız daha kalın telli olur, daha önceden kıl çıkmayan bölgelerde bile kıl çıktığını görebilirsiniz. Kıllar için jilet kullanımı tercih etmek istemediğiniz bir yöntem olabilir ancak hamilelik boyunca en güvenlisi de budur. Uzmanların çoğu hamilelikte lazer epilasyonu ve ağdayı önermemektedir çünkü bu yöntemlerin bebek için güvenilir olup olmadığı henüz hâlâ kanıtlanmamıştır.

Baş ağrısı: Baş ağrısı hamileliğin en yaygın şikayetlerinden biridir. Bolca dinlenmeye ve nefes alma gibi rahatlatıcı teknikler denemeye çalışın. Aspirin ve ibuprofen  hamilelik boyunca kullanılmamalıdır ancak şiddetli baş ağrısı yaşıyorsanız doktorunuz parasetamol almanızı uygun görebilir.

Mide yanması ve kabızlık: Vücudunuz projesteron isimli hormonu daha fazla ürettiği için hamilelikte mide yanması ve kabızlık görülür. Bu hormon, yiyecek ve asitleri midenizde tutmaya yarayan yemek borusunun altındaki yuvarlak bağlar ve sindirilmiş yiyecekleri bağırsaklara ileten belli başlı kasları rahatlatır. Mide yanmasını rahatlatmak için gün içerisinde daha sık ve az miktarlarda yiyin; yağlı, baharatlı ve turunçgiller de dahil olmak üzere asitli yiyecekleri tüketmekten kaçının. Kabızlık için ise lifli besinler tüketin ve yiyeceklerin daha yumuşak hareket etmesi için bol sıvı tüketin. Fiziksel aktiviteler de kabızlıkla savaşmanıza yardımcı olur.

Hemoroit: Hemoroit aslında varisli damarlardır. Yani, anüs etrafındaki şişmiş mavi ve mor damarlardır. Bu damarlar hamilelik boyunca genişleyebilir çünkü bu damarların içinden daha fazla kan geçer ve büyüyen rahminiz sebebiyle damarlara daha fazla baskı uygulanır. Varisli damarlar kaşınmaya sebep olabilir ve rahatsız edicidir. Bunu rahatlatmak için ılık su dolu küvette oturabilirsiniz. Hemoroit şiddetliyse, doktorunuzdan reçetesiz ilaç kullanımı hakkında öneri alabilirsiniz.

Bebeğin ilk hareketi: Hamileliğinizin 20. haftasına kadar karnınızda ilk hareketleri muhtemelen hissetmeye başlamış olacaksınız. Buna aynı zamanda “çabuklaşma” denir. Bebeğinizin hareketini henüz hissetmediyseniz, üzülmeyin. Bazı kadınlar ilk hareketi hamileliklerinin altıncı ayına kadar hissetmezler.

Ciltte yaşanan değişimler: Hamile kadınlar genelde “ışıltılı görünür” çünkü değişen hormon dengeleri cildin daha parlak görünmesini sağlar. Melanin pigmentindeki artış da yüzde kahverengi lekelerin (bu lekelere “hamilelik maskesi” denir) ve linea nigra olarak bilinen karnın ortasından dikey bir şekilde oluşan koyu renkli çizginin oluşmasına öncülük edebilir. Ciltteki tüm bu değişikler bebeğiniz doğduktan sonra zamanla ortadan kalkacaktır. Bu süre zarfında bu durum sizi rahatsız ediyorsa lekelerinizi kapatıcı yardımıyla kapatabilirsiniz. Cildiniz güneşe karşı daha hassas olacağı için dışarı çıkmadan önce UVA/UVB korumalı ve en az 30 faktörlü güneş kremi kullanmanız faydalı olur. Özellikle 10:00 – 14:00 arasında güneş altında çok fazla kalmayın. Bu aralıkta dışarıda kalmanız gerekiyorsa açık renkte, uzun kollu kıyafetler tercih edin, geniş kenarlı şapka ve güneş gözlüğü kullanın. Benzer şekilde, karın, göğüs veya kalçalarınızda kırmızımsı mor çizgiler belirebilir. Bu çatlak izleri büyüyen karnınıza yer açmak için cildinizin genişlemesi sebebiyle oluşur. Birçok krem ve losyon bu çatlakları önlediğini iddia etse de, birçoğu bu anlamda yetersiz kalır. Nemlendirici krem kullanımı cildinizin daha yumuşak kalmasını önleyebilir. Birçok çatlak doğumdan sonra kendiliğinden zamanla ortadan kalkar.

Örümcek damarlar ve varis: Hamilelik boyunca kan dolaşımı gelişmekte olan bebeğinize daha fazla kan gönderdiği için artar. Aşırı kan akışı örümcek damarlar olarak bilinen ince, kırmızı renkli damarların ciltte görünmesine neden olabilir. Bu damarlar doğumdan sonra kendiliğinden ortadan kaybolur. Büyüyen bebeğiniz sebebiyle bacaklarda oluşan baskı da vücudunuzun alt bölgesine giden kan akışını yavaşlatarak bacaklardaki damaların şişmesine neden olabilir. Bu durumda meydana gelen mor veya kırmızımsı damarlara varis denir. Varisleri önlemenin bir yolu yoktur ancak varis oluşumunu minimuma indirmek için gün içerisinde sizi zorlamayan hareketlerde bulunabilir, uzun süreli oturmanız gereken durumlarda ayaklarınızın altına destek koyabilirsiniz.

Kilo artışı: Sabahları yaşanan mide bulantıları genelde birinci trimester döneminin sonlarına doğru ortadan kalkar. Sonrasında iştahınız geri gelecek ve kilo almaya başlayacaksınız. Bu dönemde yiyecekler gözünüze daha fazla iştah açıcı görünebilir ancak ne kadar yediğinize dikkat edin. İkinci trimester döneminde günde sadece ekstradan 300 ila 500 kalori arasında ihtiyacınız olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir