Hamilelik Sonrası Depresyondan Kurtulmanın Çaresi

Hamilelik sonrası depresyonlar, doğumdan sonra oluşan en kötü olaydır. Diğer adı ile “postpartum depresyon” olarak isimlendirilen bu olay, annelerin bir çoğunun doğum sonrası yaşadığı durumdur. Çoğu anne bunu bildiği için, bu durumdan çok endişe duymaktadır.

Genellikle bu depresyonlar, herhangi bir hastalığa bağlı olarak gelişmezler. Her kadında görülebilecek bir şeydir. Postpartum depresyona girmemesi için bir kadının, en çok ihtiyaç duyduğu şey güven, mutluluk hissi ve duygularıdır. Güven ve mutluluk eksikliği olan bir kadında, bu depresyonlar yaşanması muhtemel bir durumdur.

ANİ PSİKOLOJİK DEĞİŞİKLİKLER

Postpartum depresyon yani ani depresyonun sebebi ise, hızlı bir şekilde değişen hormonal durumlardır. Bu problem herkeste baş göstermektedir, en çok görülen zaman ise doğum sonrası olarak görülmüştür. Bu depresyonlar medikal ve uzman tavsiyeleri sayesinde son bulabilmektedir. Bu sorunun asıl  başrolünü oynayan kısım ise, vücudumuzda ki değişen hormonlardır.

Bir annenin bu depresyona girme hali çok normaldir. Örnek vermek gerekir ise doğum sonrası sorumluluklarını düşündüğünde, kendisini anne olmaya hazır hissetmediğinde, doğumda çektiği acı ve sıkıntıları hissedince, eşinden beklediği ilgi alakayı göremeyince vb. durumlarda anne ve anne adayı her kadın bu duruma düşebilir.

DEĞERLİ OLDUĞUNU HİSSETTİRMEK

Bir annenin depresyon hallerini rahatlıkla anlamak mümkündür. Anne depresyon zamanında, kendisiyle hiç ilgilenmez, bebeğine olduğunca ilgi gösteremez, çok sinirli ve stresli olur ve en küçük konularda bile sorun çıkartacak düzeyde görülür. Bu gibi durumlar yaşandığı takdirde kısa bir süre veriniz. Anne eğer kendini toparlayamaz ise bir uzman başvurusundan yardım alabilirsiniz.

Yeni anne olmuş bireylere bu dönemlerde, küçük süprizler yapıp mutlu edebilir ve daha önce söylemediğiniz güzel sözleri kullanabilirsiniz. Kısaca onu mutlu ve değerli hissettirmelisiniz. Unutmayınız ki annenin eğer depresyon süreci artar ise daha tehlikeli boyut oluşur.

Doktorunuza başvurmanız halinde gerekirse ilaç tedavisi veya uzman psikolog yardımı ile sözlü tedavilere de başlanabilir. Eğer hasta bu yolları kabul etmiyor ise ikna yolu ile kesin bir şekilde çaba gösterilmelidir. Herşeyin başı sevgi ve mutluluk olduğunu da unutmamamız gerekiyor. Anneliğin ne kadar değerli bir şey olunduğu zaten kesin bir tanıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir