Hamilelik ile İlgili 10 Şaşırtıcı Bilgi!

Hamilelik ile İlgili 10 Şaşırtıcı Bilgi!

Hamilelik her ne kadar doğal bir olay gibi görünse de aslında hiç de hafife alınmayacak kadar önemli bir durumdur. İnsanlar hamile olan kadınlara daha dikkatli davranmalı, hormonlarından dolayı davranışlarında değişiklik olacağının farkında olmalı, hamile kadınlar da kendilerine dikkat etmeli sağlıklı beslenmelidirler. 

Daha önce duymadığınız şaşırtıcı bilgileri şu şekilde sıralayabiliriz;

  1. Anne karnındaki bebekler, annelerinin yediklerini, içtikleri her besinin tadını alabilirler.
  2. Anne karnındaki bebekler anne rahmine çişlerini yaparlar ve aynı suyu içip tekrar çişlerini yaparlar. 
  3. Şuana kadar süren en uzun hamilelik süreci 12.5 ay sürmüştür. 
  4. Bazı genetik faktörler nedeni ile şuana kadar meydana gelen en fazla ikiz doğum Afrika’da gerçekleşmiştir.
  5. Daha önce hamile kalmış ya da şuanda hamile olan kadınlar, ağlayan bir bebek gördükleri zaman göğüslerinde süt salgılanması başlamaktadır.

Normal olarak yeni doğan bebekler diş çıkarmamış halde doğarlar diye bilmekteyiz. Ama bazen beklenmedik durumlar olabilir ve yaklaşık olarak 2.000 bebekten biri diş çıkarmış halde dünyaya gelir.

Kadınlar hamile kaldıklarında bebeklerinin cinsiyetlerine göre bazı farklı belirtiler sergilemektedirler. Örneğin erkek bebek bekleyen hamile kadınlarda daha çok unutkanlık gibi belirtiler görülmektedir. 

Kadınların rahmi esnek bir yapıya sahiptir ve zaman zaman hamilelik gibi nedenler ile genişleyip daha sonra tekrar eski hallerine dönebilmektedirler. Örneğin hamile bir kadının rahminin boyutu normal boyutundan 500 kar daha fazla genişleyebilir.

Hamilelik sürecinde bilindiği gibi hormon salgılanmalarında ve salgılanan hormon miktarlarında değişiklik görülmektedir. Hamile kadınlarda 1 gün içerisinde salgılanmakta olan östrojen miktarı normal kadınlarda yaklaşık olarak 3 yıl gibi uzun bir sürede salgılanmaktadır. Bu hormon fazlalığı da hamile kadınlarda fazla duygusallığa neden olmaktadır. Yani normalde hep hamile kadınların daha duygusal oldukları söylentisi aslında bilimsel olarak kanıtlanmış bir gerçektir.

Hamile kadınlarda yeni bir canlı taşımanın vermiş olduğu bazı değişiklikler nedeni ile salgılanan kan miktarı %50 oranında artmaktadır. Bu kandaki artış miktarı da kadınların ciltlerinin daha güzel görünmesini sağlar ve yanaklar, dudaklar gibi yüzdeki bazı bölgelerin daha pembe görünmesine yol açar. 

Hamile kadınlarda dikkat edilmesi gerekenler

Hamilelikte meydana gelen değişimleri sıraladık. Görüldüğü gibi normal bir insanda meydana gelmeyen birçok durum söz konusudur. Bu nedenle yakınlarınızdan biri hamile kaldığında onun psikolojisini anlamaya çalışmak ve ona duygusallığı konusunda anlayışlı davranmak yapılması gereken en önemli davranışlardan biri olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir