Hamileliğin erken belirtileri ne zaman başlar?

Hamile olabileceğinizi mi düşünüyorsunuz? Adetinizin geciktiği dönemlerde veya sonraki birkaç hafta içinde bazı erken belirtileri görmeniz olasıdır. Hamile kadınların yaklaşık yüzde 60’ı 6. haftalarına kadar, neredeyse yüzde 90’ı ise 8. haftalarına kadar hamileliğin erken belirtilerini görmektedir.

Adet döngünüzü düzenli olarak takip etmiyorsanız veya adetleriniz düzensizse bir sonraki adetinizin ne zaman başlayacağını bilmiyor olabilirsiniz. Bu yazımızda sizlerle paylaştığımız hamileliğin erken belirtilerinden bazılarını yaşıyorsanız ve adetinizin neden hâlâ gelmediğini merak ediyorsanız, hamile kalmış olabilirsiniz. Böyle bir durumda evde gebelik testi yapmak isteyebilirsiniz.

Genel hatlarıyla hamileliğin erken belirtileri şu şekildedir:

Yemeklerden tiksinmek

Henüz yeni hamileyseniz kahve veya sucuk kokusunun eskisi gibi cazip gelmesi pek de olası değildir. Üstelik bazı aromalar öğürme refleksinizi tetikleyebilir. Buna neyin sebep olduğu henüz tam olarak kimse bilmemekle birlikte, vücudunuzda hızla artan östrojen miktarı bu durumu etkiliyor olabilir. Bir zamanlar keyifle yediğiniz yiyecekler de artık itici gelebilir.

Ruh hâlinde gelgitler

Hamilelik boyunca ruh hâlinde gelgitlerin yaşanması normaldir. Bunun en büyük sebebi hormonal değişimlerin nörotransmitterleri (beyindeki kimyasal iletkenleri) etkilemesidir. Herkes bu değişimlere farklı cevap verir. Bazı anne adaylarında hem iyi, hem de kötü duygular yükselirken, bazıları da kendini daha depresif veya endişeli hissedebilir.

Bir süredir kendinizi mutsuz, umutsuz veya günlük sorumluluklarınıza cevap veremeyecek şekilde ya da kendinize zarar verecekmişsiniz gibi hissediyorsanız derhal uzman desteği alın.

Karında şişlik

Hormonal değişimler hamileliğin erken dönemlerinde regl öncesine benzer şişkinliği yaşamanıza sebep olabilir. Kıyafetlerinizin bel bölgesinde normalinden daha fazla sıkmasının sebebi budur. Henüz rahminiz oldukça küçük olmasına rağmen bu şişliği ve genişlemeyi hamileliğin ilk dönemlerinde hissedebilirsiniz.

Baş ağrısı

Hormonlarda yaşanan değişimler sonucunda baş ağrısı gibi erken belirtiler yaşamanız olasıdır. Henüz hamile olduğunuzdan emin olmayabilirsiniz ancak ağrı kesici kullanmak isterseniz ibuprofen yerine parasetamol gibi hamilelikte kullanımı güvenli ilaçları tercih edebilirsiniz.

Bel ağrısı

Bel ağrısı mı yaşıyorsunuz? Normalde bel ağrınız olmazsa bu durum bağlarınızın gevşediği anlamına gelebilir. Ne yazık ki kilo artışıyla birlikte ve vücut ağırlık merkezinizin değişmesi sebebiyle bel ağrısı hamilelik boyunca devam eder.

Nefes darlığı

Merdivenlerden çıkarken birdenbire nefesiniz mi kesiliyor? Bu, hamile olduğunuz anlamına geliyor olabilir. Gelişmekte olan fetüsün oksijene ihtiyacı var, bu da sizde nefes darlığına sebep olur. Bu belirti özellikle hamileliğin ilerleyen dönemlerinde, bebeğiniz ciğerlerinize ve diyaframınıza baskı yapmaya başladıkça hamilelik boyunca devam edebilir.

Sık idrara çıkma

Hamile kaldıktan çok kısa bir süre sonra hormonal değişimler böbreklerinizden daha fazla kan akışının geçmesine sebep olan bir zincir olayların oluşmasına öncülük eder. Bu durum mesanenizin daha hızlı dolmasına, dolayısıyla daha sık idrara çıkmanıza neden olur.

Hamileliğin ilerleyen dönemlerinde sık idrara çıkmanız devam edecek veya sıklığı artacaktır. Hamilelikte kan hacminiz büyük oranda artar, bu da daha fazla sıvının işlenmesine ve mesaneye geçmesine sebep olur. Bu problem bebeğiniz büyüdükçe rahminize daha fazla baskı yapmasıyla birlikte şiddetlenecektir.

Yorgunluk

Birdenbire kendinizi yorgun mu hissetmeye başladınız? Her ne kadar hamileliğin erken belirtilerine nelerin sebep olduğu tam olarak bilinmese de, projesteron hormonundaki hızlı artış uykulu olma hâlinize katkıda bulunur. Sabahları yaşadığınız mide bulantıları ve geceleri sık sık idrara çıktığınız için uykunuzun bölünmesi de yorgunluğunuzu etkiler.

İkinci trimester dönemine girince kendinizi tekrardan enerjik hissedeceksiniz ancak hamileliğin son dönemlerine yakın, taşıdığınız ek kilolar ve bazı hamilelik semptomları sebebiyle yorgunluk tekrar ortaya çıkacaktır.

Göğüslerde hassasiyet

Hormon seviyelerindeki artış sebebiyle göğüslerde şişlik ve hassasiyet meydana gelir. Bu durum en yaygın hamilelik belirtilerinden biridir. Şişlik ve hassasiyet durumu adet döneminiz öncesinde yaşadığınıza benzer ancak hamilelikte bunu genelde daha şiddetli hissedersiniz. Birinci trimester sonrasında biraz daha rahatlayacaksınız çünkü vücudunuz hormonal değişimlere alışacaktır.

Hafif kanama veya lekelenme

Hamile kalmaya çalışıyorsanız vajinal kanama ve lekelenme muhtemelen görmek isteyeceğiniz en son şey olacaktır. Ancak adet döneminiz geçtikten sonra hafif bir lekelenme fark ederseniz, bu implantasyon, yani yerleşme kanaması olabilir ve döllenmiş yumurtanın rahim duvarına yerleşmesiyle birlikte meydana gelir.

Yaklaşık her dört kadından birinde hamileliklerinin birinci trimester dönemlerinde hafif vajinal kanama veya lekelenme görülür ancak bu durum nadiren de olsa düşük veya dış gebelik belirtisi de olabilir. Kanamanız şiddetliyse veya ağrı ya da sersemlikle birlikte eşlik ediyorsa doktorunuzu arayın.

Mide bulantısı

Aynı zamanda “sabah bulantıları” olarak bilinen mide bulantıları hamilelerin bazılarında döllenmeden bir veya iki ay içerisinde görülmezken, kimisinde ise iki hafta kadar kısa bir süre içinde de yaşanabilir. Hamilelikle bağlantılı olan mide bulantısı sadece sabahları değil, öğlenleri ve akşamları da sizi rahatsız edebilir.

Birçok anne adayında bu durum ikinci trimester döneminin başlangıcıyla birlikte rahatlar. Bazılarının ise bir ay kadar daha bu semptomla mücadele etmeleri gerekebilir.

Kabızlık

Hamilelikte projesteron hormonunun yüksek seviyelerde olması kabızlığa sebep olabilir. Projesteron, yiyeceklerin bağırsaklardan daha yavaş geçmesine neden olur. Bunu hafifletmek için bol su için, egzersiz yapın ve lif oranı yüksek besinler tüketin.

Adet gecikmesi

Normalde adet döngünüz düzenliyse ve henüz son adetiniz gelmediyse bu yazımızda bahsettiğimiz hamileliğin erken belirtilerini fark etmeden önce evde gebelik testi uygulayabilirsiniz. Ancak adetiniz düzenli değilse ve adet döngünüzün takibini yapmıyorsanız mide bulantısı, göğüslerde hassasiyet ve sık idrara çıkma hamile olduğunuzu gösteren belirtiler olabilir.

Temel vücut sıcaklığı

Normalde temel vücut sıcaklığınızı ölçüyorsanız ve iki haftadan uzun bir süredir ölçümleriniz normalinden yüksek çıkıyorsa, muhtemelen hamilesiniz demektir.

Her hamile bu belirtileri yaşar mı?

Her kadın farklıdır, dolayısıyla her hamilelik de farklı olacaktır. Bu durum semptomların farklı şekilde yaşanması anlamına gelir. Hatta bir kadın her hamileliğinde farklı belirtiler de yaşayabilir.

Hamileliğin erken belirtileri adet döngüsü öncesi ve sırasında yaşadıklarınıza benzer olduğu için hamile olduğunuzun farkında olmayabilirsiniz. Bu belirtilerin tek tek ele alınmasının nedeni de budur. Ancak belirtileri farklı şeylerin de tetikleyebileceğini, sadece hamilelikle ilgili olmak zorunda olmadığını hatırlamanız önemlidir.

Hamileliğin ilk dönemlerinde aşerilir mi?

Bu erken dönemde aşermeden ziyade iştahta azalma yaşanır. Ağzınızda metalik bir tat hissedebilir veya belli başlı yiyeceklere karşı hassasiyetiniz oluşabilir. Hamileliğin bu dönemlerinde yemek pişirme de sizin için zor hâle gelebilir.

Bir tür hamilelik hormonu olan projesteron daha fazla aç hissetmenize neden olabilir. Ancak bu, adet öncesinde yaşadığınız duruma benzerdir. Dolayısıyla iştahta hafif artış her zaman hamile olduğunuz anlamına gelmeyebilir.

İştahta azalma daha yaygın olarak görülen bir belirtidir. Bu durum özellikle mide bulantılarının başlamasıyla birlikte şiddetlenir.

Dikkat edilmesi gereken noktalar:

  1. Birinci trimester dönemi hamile olduğunuza işaret eden belirtiler olmadan başlar.
  2. Birinci trimester dönemi vücudunuzun bebek taşıma hâline alışmasıyla son bulur.
  3. Belirtiler genelde hamileliğin dördüncü haftasına kadar fark edilebilir düzeyde değildir. Bu, anne adayının adetinin gecikmesi, hafif kramp veya vajinal kanama ya da lekelenme yaşamasıyla aynı süreçtir.
  4. Sabah bulantıları hamileliğin dördüncü ila altıncı haftaları arasında başlayabilir ancak bu bulantılar günün herhangi bir saatinde yaşanabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir