Hamileliğin 7. Haftası için Tavsiyeler

Bebeğiniz artık hareket etmeye başladı bile! Siz bu hareketleri henüz fark edemiyorsunuz ancak bu minik hareketler ultrason eşliğinde görülebilir. 

Bebeğiniz bu hafta itibariyle yaklaşık bir yaban mersini boyutunda; yani ortalama 10 mm’dir. Kol filizleri gittikçe uzamakta ve uçları daha düz hâle gelmeye başlamaktadır. Kısalmaya başlayan kuyruğu da yakında kaybolacaktır.

Bu hafta boyunca bebeğinizin yüzü ve başı gelişmeye devam eder. Burun ucu da benzer şekilde belirgin hâle gelmeye, burun delikleri görünmeye, göz mercekleri de oluşmaya başlar.  İç kulakları gelişiyor olmasına rağmen dış kulaklarının bu gelişim için birkaç haftaya daha ihtiyacı vardır.

Vücudunuz

Hamile olduğunuz dışarıdan tam olarak belli olmasa bile artık kendinizi yavaş yavaş hamile hissetmeye başlamış olmalısınız. Hamileliğinizin yaklaşık yedinci veya sekizinci haftalarında rahminiz bir limon boyutundadır. Bu ve vücudunuzda artan kan hacmi çok sık tuvalete gitmeniz anlamına gelebilir.

Henüz kilo almamış olabilirsiniz. Hatta mide bulantıları sebebiyle birkaç kilo vermiş bile olabilirsiniz ancak büyümeye devam eden göğüsleriniz sebebiyle sutyeniniz artık dar gelmeye başlamış olabilir. Hatta külotunuz bile artık hafiften dar gelebilir.

Şanslıysanız, hamilelik hormonları cildinize parıltı katacak ve her zamankinden daha canlı, daha zinde ve daha güzel görünmenizi sağlayacaktır. Bazı anne adaylarında ise bu durum yerine ciltte lekelenme veya kararmalar görülür.

Bebeğiniz büyümeye devam ettikçe bazı erken gebelik semptomları daha belirgin hâle gelebilir. Kimi semptomları öncesinde yaşamaya başlamış olabilirsiniz. Bazıları da yeni yeni oluşmaya başlayacaktır. Hepsi genel olarak şu şekildedir:

 • Mide bulantısı
 • İstifra
 • Sık idrara çıkma
 • Meme başı çevrelerinde (areola) kararma
 • Geçmeyen yorgunluk hissi
 • Göğüslerde hassasiyet
 • Aşerme
 • Hafif şiddette pelvik krampları
 • Arada meydana gelen lekelenme

Hamileliğin bu haftasında aşırı tükürük salgılanması ve tükürme hissi rahatsız edici bir semptomdur. Bunun neden meydana geldiğini hakkında henüz kesin bir bilgi yoktur ancak hormonlar ya da mide yanmasının buna sebep olabileceği düşünülmektedir. Aşırı tükürük salgılanmasını tetikleyebilecek şeylerden kaçının. Bu durumu hafifletmek için şekersiz sakız çiğneyebilir veya akide şekeri emebilirsiniz. Bunlar fazladan salgılanan tükürüğün yutulmasını daha kolay hâle getirebilir. Aynı zamanda bol su içmek de önemlidir. Her ne kadar ağzınızı aşırı sulu hissediyor olsanız bile su içmek aslında tükürük üretiminin azalmasına yardımcı olabilir.

Bu Hafta Yapılması Gerekenler

Tarama testleri hakkında doktorunuzla görüşün: Tarama testleri, bir dizi faktörlere bağlı kalarak bebeğinizin herhangi bir anormalliğe sahip olup olmadığı hakkında yüksek oranda bir olasılık verir. Bu testler size kesin bir cevap veremez ama kategorisel cevaplar verebilecek bazı testleri yapmak istemeniz durumunda olası problemler hakkında size bilgi verir. Hamilelikte önerilen tarama testleri ultrason (spina bifida gibi fiziksel anormallikleri tespit edebilir), kan testleri (orak hücre anemisi gibi kalıtsal hastalıkların bulunma riskini ortaya çıkarmaya yardımcı olabilir) veya her iki testin de bir kombinasyonu olarak (Down sendromu gibi kromozom anomalileri riskinin bulunmasına yardımcı olabilir) yapılır.

Artık antenatal taramalar hakkında araştırma yapmak ve olası sonuçlar hakkında nasıl tepki verebileceğiniz üzerinde düşünmek için iyi bir zamandır.

Tarama testleri size veya bebeğinize zarar vermez ancak bu test sonuçları ciddi anlamda karar vermenize neden olabilir. Örneğin, Down sendromu için yapılan tarama testleri düşük riski taşıyan bir tanı testi yapıp yapmamanız konusunda bir karar vermenize öncülük edebilir.

Tanı testlerinin sonucu pozitif çıkarsa, hamileliğe devam etme veya hamileliğinizi bitirmeyle ilgili bir karar verilmesi anlamına gelebilir.

Tarama testlerinin yanı sıra her bir muayenede tansiyonunuz ölçülecek ve idrar testinize bakılacaktır. Bu test sonuçları hamilelikte diyabet veya preeklampsi gibi potansiyel problemlerin tespiti açısından önemlidir.

Yorgunluğunuzun üstesinden gelin: İş yerindeki stresli ortam, gece geç vakitlere kadar sosyalleşmek veya herhangi bir konu üzerinde kafa yormak bile bizi strese sokar. Stresli anlar hamilelik boyunca daha şiddetli hissedilir. Stres sadece size değil, aynı zamanda doğmamış bebeğinize de zarar verir. Stresle başa çıkmak için aşağıdaki yöntemleri uygulayabilirsiniz:

 • Gün içerisinde kestirmeye çalışın. Uzmanlar gün içerisinde bir seferde 30 dakikaya kadar şekerleme yapmanın oldukça faydalı olduğuna inanıyor. İş yerinizde bunu yapmak söylenildiği kadar kolay olmayabilir ancak belki de hamile olduğunuz için toplantı odası veya revirde öğlen araları çok az dinlenmenize müsaade edilebilir. Öğle molanızda sakin bir cafe’ye de gitmek seçenekleriniz arasında olabilir. Nerede dinleniyor olursanız olun alarmınızı 30 dakika sonrasına kurmayı unutmayın.
 • İmkanınız oldukça uyumaya çalışın. Arabada, otobüste veya metroda, mümkün mertebede uyumaya çalışın. Hamileliğin ilerleyen dönemlerinde kesintisiz uyumak daha zor hâle gelecektir. Bebeğiniz doğduktan sonra da uykuya hasret kalabilirsiniz. Dolayısıyla bu dönemde yeterince uyumak ve iyi dinlenmek her zamankinden daha önemlidir.
 • Uyku saatinizi kaçırmayın. Geceleri erken yatmaya özen gösterin. Yatmadan önce kitap okumak da faydalı olacaktır. Doğumdan sonra bir süre kitap okumaya vaktiniz veya enerjiniz kalmayabilir.
 • Hafta sonlarınızı iyi değerlendirin. Hafta sonları yapmaktan keyif aldığınız şeyleri yapın. Henüz hâlâ enerjikken hobilerinizle ilgilenmek hem kendinizi iyi hissetmenize yardımcı olur, hem de vaktinizi iyi bir şekilde değerlendirmiş olursunuz. Örneğin, arkadaşlarınızla bir film gecesi organize edip pijama partisi yapabilirsiniz. Dilerseniz bir gününüzü sizi yormayacak şekilde müzeleri gezerek de geçirebilirsiniz.
 • Yatmadan önce bol sıvı tüketmeyin. Aksi hâlde uykunuzdan çok sık uyanmanız gerekebilir; bu durum da sizi uykusuz bırakabilir, dolayısıyla kendinizi stresli hissedebilirsiniz.

Bu hafta uygulayabileceğiniz tüyolar

 • Az ve sık tüketin.
 • Sabah kalkmadan önce birkaç adet tuzlu kraker yiyin.
 • Gün içerisinde mümkün mertebede dinlenmeye çalışın.
 • Mide bulantınız için limon veya zencefil koklayın, limonata için ya da kavun yiyin.
 • Gün içerisinde öğünlerinizi kaçırmayın ve yemek yedikten hemen sonra uzanmayın.
 • Baharatlı yiyecekler pişirmeyin ve tüketmeyin.

Doktorumu Ne Zaman Aramalıyım?

Düşük ve dış gebelik hamileliğin birinci trimester döneminde oluşabilen komplikasyonlardır. Semptomları tanımak önemlidir.

Dış Gebelik

Dış gebelik, genelde fallop tüplerinin birinde, yani rahim dışında meydana gelen gebelik anlamına gelir. Böyle bir durum anne için hayati risk taşır. Embriyonuzun rahim dışında geliştiğini fark etmemiş olabilir ve normal erken gebelik semptomlarına sahip olabilirsiniz.

Dış gebelikler devam ettirilemez. Müdahale edilmezse embriyoyu çevreleyen bölge eninde sonunda kopacaktır. Hamileyseniz ve aşağıdaki belirtileri yaşıyorsanız derhal doktorunuzu arayın:

 • Anormal vajinal kanama
 • Bayılma veya bayılacakmış gibi hissetme ya da aniden sersemleke
 • Düşük tansiyon
 • Rektal bölgesinde baskı
 • Omuz ağrısı
 • Şiddetli, keskin ve ani gelişen pelvik ağrısı

Düşük

Birçok düşük hamileliğin ilk 12 haftası içinde meydana gelir. Hamileliğin 20. haftasına kadar düşük yapma riski taşıyor olsanız bile hamileliğin 12. haftasından sonra bu risk büyük oranda azalır.

Düşükler bebeğin genleri ya da serviks veya rahim dokularında meydana gelen problemler, hormanal problemler veya enfeksiyon sebebiyle meydana gelebilir. Birçok durumda ise düşüğe sebep olan faktör belli değildir. Aşağıdaki durumlardan birini yaşarsanız doktorunuzu arayın:

 • Kanama veya lekelenme
 • Vajinadan gelen doku
 • Pembe renkte vajinal sıvı
 • Karın veya pelvik ağrısı ya da krampları
 • Sersemlik veya bayılacakmış hissi

İkiz Gebeliklerde 7. Hafta

Normalde ikiz bebekler doğumda tek bebeklerden daha küçük olsalar bile ikizlerin gelişimi üçüncü trimester dönemine göre tekli gebeliklerden çok farklı değildir. Bu hafta her bir bebeğiniz silgili kalemin ucundan biraz daha büyük boyuttadır.

Birçok anne adayı ilk ultrasonuna hamileliğin 6 ila 8. haftaları arasında girer. Bu dönem bebeklerinizi genel hatlarıyla göreceksiniz. Bebeklerinizin kalp atışlarını da artık duyabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir