Hamileliğin 5. Haftası Gebelik Rehberi

Bebeğiniz henüz çok ufak olabilir ama kendisi birçok anlamda hızlı bir gelişim gösterecek ve bu hafta boyu 2 mm’den 4 mm’e olacak şekilde ikiye katlanacak.

Bebeğinizin kalp, böbrek ve ciğer gibi vücut sistemleri ve yapıları bu hafta itibariyle oluşmaya başlamakta. Bebeğinizin kalbi değişmez oranda atmaktadır ancak bu henüz önümüzdeki birkaç haftaya kadar vajinal ultrason ile saptanmaz. Hamileliğin ilerleyen dönemlerinde besin değerlerini bebeğinize aktaracak olan plasenta da oluşmaya başlar.

Bu aşamada bebeğiniz uzun kuyruğu andıran vücut yapısı ve gelişmekte olan beyninin her iki yanında oyuğu andıran minik göz yuvaları ile tam olarak bir bebeğe benzemiyor olabilir. Embriyo hızlı bir şekilde büyümekte ama hâlâ çok küçüktür. Bebeğiniz yaklaşık çekilmemiş biber tanesi boyutundadır.

Vücudunuz

Serviks bölgesindeki mukus kalınlaşarak tıkaç hâline gelecektir. Bu, enfeksiyonların bebeğinize ulaşmasını önlemeye yardımcı olur. Hamileliğin sonlarında bu mukus tıkacının düşmesi doğumun yakında başlayacağı anlamına gelebilir.

Kendinizi heyecanlı hissettiğiniz bir an hiçbir neden yokken ağlama ihtiyacı hissedebilirsiniz. Tüm bu duygu değişimlerine gebelik hormonları sebep olur. İnişli çıkışlı bu duygu durumu önümüzdeki haftalarda daha sakin hâle gelecek ancak hamileliğin son haftalarına doğru tekrardan su yüzüne çıkacaktır.

Vücudunuzda da büyük değişimler meydana gelir. Hamilelik hormonlarındaki seviyeler hızlı bir şekilde artmakta ve rahminiz büyümeye başlamaktadır. Henüz birkaç ay kadar daha hamile olduğunuz anlaşılmayacaktır ama semptomları daha belirgin hâlde yaşamaya başladınız bile. Genel hatlarıyla aşağıdaki belirtileri yaşayabilirsiniz:

  • Sabahları yaşanan mide bulantısı
  • Sersemlik hissi
  • Sık idrara çıkma
  • Karında meydana gelen kramplar
  • Vajinal kanama
  • Yorgunluk
  • Göğüslerde büyüme
  • Aşerme
  • Kabızlık

Bu Hafta Yapılması Gerekenler

Beslenmenize dikkat edin: Hamilelikte beslenmenin önemini artık tüm anne adayları biliyor. Hayatınızın en özel dönemlerinden biri olan hamilelikte tamamen kaçınmanız gereken ve özellikle tüketmeniz gereken yiyecekler bulunmakta. Aynı zamanda, hamileliğin iki kişilik beslenme anlamına gelmediğini hatırlamanızda önemlidir. Yapılan son araştırmalar günlük yaklaşık sadece 200 kalori fazlaya ihtiyacınız olduğunu gösteriyor.

Tüm yiyecekleri iyice pişirin: Yiyeceklerde pembelik veya kırmızılık kalmasın. Çiğ eti pişirdikten sonra tüm yüzeyi ve mutfak aletlerini sıcak ve deterjanlı suyla yıkayın. Et için ayrı bir kesme tahtası kullanmanızı da öneririz.

Sebze ve meyveleri iyice yıkayın: Üzerinde herhangi bir kalıntı kalmaması adına sebze ve meyvelerin iyice yıkanmış olması önemlidir; aksi hâlde bu durum toksoplazmoz riski taşır. Marketten aldığınız paketlenmiş hazır salataların da yıkanması gerekir. Besin zehirlenmesi riskine karşı taze olmayan hiçbir besini tüketmeyin.

Yumurtaların iyice piştiğinden emin olun: Yumurta beyazı ve sarısının katı hâlde olması önemlidir. Taze mayonez, pişmemiş cheesecake veya mus (dondurulmuş krema) gibi çiğ yumurta kullanılan yiyeceklerden kaçının. Çiğ yumurta ishale sebep olabilen salmonella içerebilir. Bu durum bebeğinize zarar vermese bile sizi rahatsız edebilir.

Pastörize süt tüketin: Benzer şekilde satın aldığınız peynirlerin pastörize edilmiş olduğundan emin olun çünkü pastörize olmamış süt ve süt ürünleri besin zehirlenmesine sebep olabilen listeriyaya sahip olabilir. Satın aldığınız peynirin pastörize sütten yapılıp yapılmadığından emin değilseniz çedar gibi sert peynirleri tercih edin. Yumuşak keçi peyniri ve krem peynirinden kaçının. Yumuşak peynirler sert peynirlere göre daha az asidik ve daha fazla nemlidir, bu da bakteriler için daha elverişli ortam demektir.

Hazır tüketilen yiyecekleri tekrar pişirdiğinizden emin olun: Dışarıdan satın aldığınız öncesinde pişip soğutulmuş yiyecekleri yemeden önce tekrar ısıtın. Salam gibi yiyecekler de toksoplazmoz içerebilir, bu da parasitlere sebep olur çünkü bu tarz yiyecekler yeterince pişmemiştir. Ancak bu etleri yemeden önce dondurursanız, bu sizin için daha güvenli olacaktır.

Besin zehirlenmesi riskini minimuma indirmek için çiğ yiyecekleri hazır yiyeceklerden ayrı bir şekilde sakladığınızdan emin olun.

Alkol tüketmeyin. Hamilelikte bir kadeh şarap bile olsa alkolden uzak durun.

Günde 200 mg’dan fazla kafein tüketmeyin. Fazlası düşük ve zayıf bebek doğumu riski ile ilişkilendirilmektedir. Kafeinin sadece kahvede değil, aynı zamanda çay ve çikolatada da olduğunu hatırlamakta fayda var.

Ciğer yemeyin. Benzer şekilde ciğerden üretilen hiçbir şeyi tüketmeyin çünkü ciğerde yüksek oranda A vitamini vardır, bu da doğmamış bebeğiniz için zararlı olabilir.

Haftada iki porsiyondan fazla yağlı balık (ton balığı, uskumru, alabalık gibi) tüketmeyin. Bu balıklarda yüksek oranda cıva vardır, bu da bebeğinizin gelişmekte olan sinir sistemine zarar verebilir. Ancak haftada bir veya iki porsiyon bebeğiniz ve sizin için faydalıdır.

Midye gibi kabuklu deniz ürünlerini çiğ tüketmeyin. Bunlar pişmemiş hâldeyken besin zehirlenmesine sebep olabilen zararlı bakteri ve virüsler içerebilir.

Ellerinizi yıkamayı ihmal etmeyin. Bu, bakterilerden korunmanın en etkili yoludur. Yiyeceklere dokunmadan önce ve dokunduktan sonra, tuvaletten sonra, yemek yemeden önce mutlaka ellerinizi güzelce yıkayın. Benzer şekilde toplu taşıma araçlarını kullandıktan veya paraya dokunduktan sonra da ellerinizi yıkamayı unutmayın.

Henüz hâlâ almadıysanız prenatal vitamin kullanmaya başlayın. Yüksek oranda folik asit içeren prenatal vitaminler bazı doğum kusurlarının oluşma riskini ciddi oranda azaltır. Birçok prenatal vitamin DHA ve EPA da içermektedir. Bunlar bebeğinizin beyin ve göz gelişimi için oldukça önemli besin öğeleridir. Bu omega 3 yağlı asitleri sütünüzün daha fazla besin değeri içermesine de yardımcı olur.

Akıllı telefon kullanıyorsanız, önümüzdeki 8 ay boyunca daha organize hareket etmenize yardımcı olması için herhangi bir hamilelik aplikasyonu indirin. Bu tür aplikasyonlar hafta hafta neler yapmanız gerektiğini size hatırlatacak, aynı zamanda tüyolar verecektir.

Enfeksiyon Riskinizi Azaltın

Evde kedi besliyorsanız kedi dışkısının bebeğinize zarar verebilecek toksoplazmoz enfeksiyonuna sebep olabilen bir organizma olan toksoplazma barındırabileceğini unutmayın. Kedinizin tuvaletini mümkün mertebede eşiniz temizlesin. Bu işi siz yapmalıysanız mutlaka eldiven kullanın.

Benzer şekilde kedi veya köpeğin tuvaletini yapmış olabileceği toprağa dokunurken de eldiven kullanın.

Düşük Belirtilerine Dikkat Edin

Yapılan araştırmalara göre hamileliklerin yaklaşık yüzde 20’si düşükle sonuçlanmaktadır. En yaygın düşük belirtisi vajinal kamadır. Kanama lekelenmeden genelde daha fazladır ve kan pıhtıları içerebilir. Aynı zamanda karın veya pelvik bölgesinde kramp ve bel ağrısı da yaşanabilir. Hamilelikte herhangi bir kanama yaşarsanız derhal doktorunuzu arayın.

Ektopik veya “tübal” gebelik rahim dışında (genelde fallop borusunda) gelişen bir hamileliktir. Halk arasında dış gebelik olarak bilinen bu gebelikler ne yazık ki devam ettirilemez ve anne için hayati risk taşır. Semptomlar arasında vajinal kanama, pelvik ağrısı veya kramp (genelde tek bir bölgede), omuz ağrısı, baş dönmesi veya bayılma vardır. Dış gebeliğe işaret eden herhangi bir belirteye sahipseniz hemen doktorunuzu arayın.

İkiz Gebeliklerde 5. Hafta

Hamileliğin 5. haftasında yapılan ultrason ile bebekleriniz saptanabilir. Bebekleriniz bu noktada milimetre ile ölçülecektir ama siz iki adet gebelik kesesi ve hatta bir çift minik fetal uç görebilirsiniz. Genelde haftanın başlarında iki gebelik kesesi görülmesine rağmen hamileliğin ilerleyen dönemlerinde sadece bir bebek görünür. Buna kaybolan ikiz sendromu denir. Diğer bebek kaybının neden yaşandığı genelde bilinmez. Bu süreçte kramp veya kanama yaşayabilirsiniz. Bazı durumlarda ise hiçbir belirti yaşanmaz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir