Hamileliğin 4. Haftası için Bilgiler!

Her ne kadar hissetmiyor olsanız da içinizde harika şeyler gerçekleşiyor.

Hamilelik hesaplaması son adet döneminizin ilk gününden itibaren yapılır. Dolayısıyla birinci ve ikinci haftalarda aslında hamile değilsinizdir, bu haftalarda vücudunuz yumurtlama için hazırlık yapar.

Ardından, adetinizin ilk gününden sonraki iki hafta (adet döngünüzün uzunluğuna bağlı olarak) yumurtlama gerçekleşir ve yumurtanın da 24 saat içinde döllenmesi gerekir. Döllenmiş yumurta, ki buna artık zigot denir, yumurta kanalı üzerinden rahme ulaşana kadar bölünmeye başlar.

Döllenmeden yaklaşık bir hafta sonra, döllenmiş yumurta rahmin duvarına yerleşmeye başlar. Bu noktada embriyo beslenmeyi sağlayan ince yumurta kesesine bağlanır. Birkaç hafta içinde plasenta tamamen oluşacak ve bebeğinize oksijen ile besin değerlerini taşıyacaktır.

Döllenmiş yumurta yaklaşık haşhaş tohumu boyutundadır.

Vücudunuz

Muhtemelen henüz herhangi bir hamilelik belirtisi hissetmiyorsunuzdur. Çoğunlukla birçok kadının fark ettiği ilk şey gecikmiş adet döngüsüdür. Bu durum, projesteron seviyelerinin hamileliğinizi devam ettirmek için hormonal dengenizi devraldığı anlamına gelir. Bebeğiniz büyüdükçe vücudunuz her geçen gün daha fazla human koryonik gonadotropin (hCG) üretecektir. Bu hormon cinsel birleşmeden sonraki 7 ila 11 gün içerisinde kanda var olmaya başlar ve nihayetinde plasentaya dönüşecek olan hücrelerden meydana gelir. Dördüncü haftada normal seviye 5 ila 426 mlU/ml arasında değişir.

Benzer şekilde bu hafta itibariyle göğüslerinizde hafif bir hassasiyet oluşabilir veya sutyeniniz artık sizi rahatsız ediyor olabilir. Bunun sebebi hamilelikte göğüslere giden kan akışının artması ve bunun da göğüs uçlarını daha da hassas hâle getirmesidir.

Bazı kadınlar embriyonun yerleşmesi süresince krampa benzeyen bir sancı hissedebilir, bazılarında is bu dönem hafif bir lekelenme görülebilir.

Hamileliğin 4. haftası itibariyle görülebilen diğer semptomlar ise genel hatlarıyla şu şekildedir:

 • Yorgunluk
 • Sık idrara çıkma
 • Mide bulantısı
 • Koku ve tat hassasiyeti
 • Aşerme

Her hamilelik her kadında farklıdır. Yukarıdaki semptomları yaşamıyorsanız üzülmeyin. Hamileliğin ilerleyen dönemlerinde semptomlar daha belirgin hâle gelecektir.

Erken gebelik belirtilerini hafifletecek ve evde uygulayabileceğiniz yöntemler ise şu şekildedir:

 • Göğüslerde meydana gelen hassasiyeti rahatlatmak için gün içerisinde destekleyici sutyen kullanın. Faydası olursa geceleri yatarken de bu sutyeni kullanabilirsiniz.
 • Öğleden sonraları çok az kestirmek yorgunluğunuzu alacaktır. Kendinizi zorlamadan yapacağınız egzersiz de üzerinizden ağırlığı alacak ve hamileliğinizin daha sağlıklı geçmesine yardımcı olacaktır.
 • Geceleri yatmadan önce sıvı tüketimini azaltın. Böylece gece tuvalete gitmek için çok sık uyanmak zorunda kalmazsınız.
 • Mide bulantıları hamileliğin 4. haftasında pek yaşanmaz ancak sizde böyle bir durum söz konusu değilse gün içerisinde az ve sık yemek yemeye çalışın. Benzer şekilde mide bulantısını tetikleyen yiyeceklerden kaçının. Birçok anne adayı karbonhidratlı ve ekşi atıştırmalıklarla bu problemin üstesinden gelmektedir.

Bu Hafta Yapılması Gerekenler

Prenatal vitamin kullanmaya başlayın: Artık hamile olduğunuza göre sağlıklı ve dengeli beslenmeniz her zamankinden daha önemlidir. Sabahları yaşanan mide bulantıları veya yorgunluk sizi etkileyebilir, dolayısıyla destekleyici bir vitamin takviyesi almak faydalı olacaktır. Aynı zamanda prenatal vitaminleri olarak bilinen bu vitaminlerin folik asit, D vitamini, demir gibi tüm ihtiyaçlarınızı giderdiğinden emin olun ancak bu vitaminlerin A vitamini içermemesi önemlidir çünkü A vitamini yüksek dozlarda bebeğiniz için zararlı olabilir. Prenatal vitaminlere tüm eczanelerden rahatlıkla ulaşabilirsiniz ancak öncesinde hangi vitamini almanız gerektiği konusunda doktorunuzun görüşünü almanız önemlidir. Henüz hâlâ almaya başlamadıysanız folik asit almaya başlamalısınız.

Folik asit hamileliğiniz için önemlidir çünkü spina bifida gibi hamileliğin ilk 12 haftasında oluşabilen nöral tüp defektleri olarak bilinen doğum kusurlarının önlenmesine yardımcı olur. Folik asit kullanımı hamileliğin 12. haftası bitene kadar kullanılmalıdır ancak kullanımı bırakmadan önce doktorunuza danışın.

Folatları, yani doğal folik asitleri beslenme şeklinizle de alabilirsiniz. Yeşil yapraklı sebzeler, yabani havuç, portakal, greyfurt ve böğürtlenlerle birlikte kahvaltılık tahıl ürünleri folik asit zengini besinler arasında yer alır.

Bazı kadınlar yüksek oranda nöral tüp defekt riski taşımaktadır, bu durumda kendilerine hamileliklerinin 12. haftasına kadar her gün 5 mg’dan fazla folik asit alınması önerilebilir.

Herhangi bir risk altında olduğunuzu düşünüyorsanız (örneğin ailenizde nöral tüp defekt geçmişi varsa veya önceki hamileliklerinizde böyle bir durum gelişmişse) konuyla ilgili doktorunuzu bilgilendirin.

Hamilelik ve emzirme dönemlerinde de her gün 10 mikrogram (0.01 mg) D vitamini alınması önerilir. D vitamini takviyesi ihtiyaçlarınızı karşılar ve bebeğinize yeni hayatının ilk birkaç ayında destek olur.

Hayat tarzınızda değişiklikler yapın: Sabah kahvenizden veya arada severek içtiğiniz kırmızı şaraptan vazgeçmek zor olabilir ancak hayat tarzınızda yapacağınız birkaç değişiklik sadece bebeğinizi etkilemez, aynı zamanda daha rahat bir hamilelik yaşamanıza yardımcı olur.

Hamilelikte sigara içilmemesi ve alkol kullanılmaması gerektiğini artık herkes biliyor. Sigara ve alkol, sadece sizin sağlığınızı değil, aynı zamanda bebeğinizi ve onun gelişimini de olumsuz yönde etkiler. Bunun yanı sıra, reçeteli ilaç kullanıyorsanız bu ilaçları değiştirmeniz gerekebilir, dolayısıyla hamile kaldığınızı öğrendiğiniz an doktorunuza kullandığınız reçeteli ve reçetesiz ilaçlar hakkında bilgi verin.

Kahveyi seviyorsanız kafein ihtiyacınızı sınırlamanızda fayda var. Aldığınız kafein günde 200 mg’ı geçmemeli. Yüksek oranda kafein bebeğinizin düşük kiloda doğmasına sebep olabilir. Benzer şekilde çok kafein tüketmek düşük riskini de arttırır. Kafeinin sadece kahvede olmadığını, çay ve çikolatada da kafein bulunduğunu unutmayın. Bazı alkolsüz içecekler de kafein içerebilir. Kafein değerlerini aşağıda genel olarak sizler için derledik:

 • Bir kupa filtre kahve: 140 mg
 • Bir kupa çay: 75 mg
 • Bir kutu kola: 40 mg
 • Bir kutu enerji içeceği: 80 mg
 • 50 gram siyah çikolata: yaklaşık 50 mg
 • 50 gram sütlü çikolata: yaklaşık 25 mg

Egzersiz yapın: Ancak öncesinde mutlaka doktorunuza danışın. Riskli bir sağlık durumunuz yoksa doktorunuz muhtemelen gün içerisinde sizi yormayacak şekilde egzersiz yapmanızı uygun görecektir. Egzersiz yapmak aynı zamanda gebelik belirtilerini de hafifletecek, bebeğinizi ve vücudunuzu sağlıklı tutacaktır. Genelde hamilelik öncesi yapılan tüm egzersizler hamileliğin birinci trimester döneminde de güvenilirdir. Herhangi bir egzersize başlamadan veya hamile olduğunuzu öğrendikten sonra var olan egzersiz alışkanlıklarınıza devam etmeden önce doktorunuza danışın. Egzersiz yapmanızda bir sakınca yoksa yorulduğunuzu hissettiğiniz an dinlenmeye çalışın. Bu noktada vücudunuzu dinlemeniz önemlidir. Hamilelikte vücudu aşırı yormaktan kaçınmalısınız.

Doktorumu Ne Zaman Aramalıyım?

Bu konunun üzerinde çok fazla durmamaya çalışın ancak düşük yapma oranının hamileliğin ilk dönemlerinde daha yüksek olduğunu bilmekte fayda var. Yapılan araştırmalara göre hamileliklerin yaklaşık yüzde 20’si düşükle sonuçlanıyor ve bu düşüklerin çoğu anne adaylarının henüz hamile olduklarını bilmedikleri dönemde, yani adet döngüsünü beklediklerinde gerçekleşiyor.

Hamileliğin dördüncü haftasında oluşan düşüklere kimyasal gebelik denir çünkü embriyo ultrasonda görülmez, varlığı sadece kan ve idrar tahlilinde ortaya çıkar. Kramp, lekelenme ve şiddetli kanama düşük belirtileri arasında yer alır. Bu belirtileri yaşıyorsanız hemen en kötüsünü aklınıza getirmeyin. Blastokist daha derinlere gömüldükçe hafif lekelenme ve huzursuzluk hissedebilirsiniz. Diğer bir deyişle, her kanama düşük anlamına gelmez.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir