Hamileliğin 17. haftası için Yapılması Gerekenler

Son birkaç aydır yaşadığınız mide bulantıları ve istifra artık tamamen hayatınızdan çıkmış olmalı. Nadiren de olsa bu semptomlar hamileliğin ikinci trimester döneminde de devam edebilir. Benzer durumu yaşıyorsanız her gün biraz daha büyümekte olan karnınıza bakarak tüm bu sıkıntılara değdiğini hatırlayabilirsiniz. Artık daha belirgin hâle gelen karnınız sayesinde arkadaşlarınız ve yakın çevreniz hamile olduğunuzu görebilir.

Organlarınız büyüyen bebeğiniz için genişlemekte olan rahminize yer açtıkça mide yanması veya kabızlık gibi sindirim sistemi ile ilgili bir takım sorunları yaşama ihtimaliniz de yüksektir. Benzer şekilde bacaklarda şişme veya kramp, varis oluşumu veya karın ağrısı gibi durumlarla da karşılaşabilirsiniz.

Rahminizdeki bebeğiniz henüz hâlâ çok küçük olmasına rağmen büyüyen karnınız ağırlık merkezinizi değiştirecek kadar büyümüştür. Attığınız adımlara dikkat edin. Hamileliğin bu haftasında meydana gelebilen düşmeler bebeğiniz ve sizin için hayati risk taşıyabilir.

Bebeğiniz

Büyük bir kısmı yumuşak kıkırdaktan oluşan bebeğinizin iskeleti artık sert kemik hâline gelecektir. Hatta vücudunda yağ oluşmaya da başlayacaktır, bu da vücut ısısının dengelenmesine yardımca olur.

Hamileliğin 17. haftasında bebeğinizin ter bezleri gelişmiştir ve bu bezler tamamen çalışır hâldedir. Bu da bebeğinizin de terlediği anlamına gelir!

Bu hafta itibariyle bebeğinizde görülen diğer gelişimler genel hatlarıyla şu şekildedir:

 • Koruyucu bir madde olan miyelin oluşmaya ve bebeğinizin omurilik etrafını sarmaya başlar.
 • Plasentayla hayati bağlantıyı sağlayan göbek bağı artık her geçen gün daha güçlü ve kalın olacak şekilde gelişmektedir.
 • Bebeğinizin solunum sistemindeki hava pasajları dallanma görevini tamamlamıştır. Bebeğinizin ciğerleri çok yakında oksijen alır hâle gelecek.
 • Başı, el ve bacaklarıyla birlikte tüm vücudu eskisine oranla daha gelişmiştir.
 • Rahminizdeki hareketleri de artmıştır.
 • Bebeğiniz artık nefes almak için ağzını açıp kapayabilir.
 • Kalp atışları güçlü ve istikrarlıdır. Ultrason eşliğinde rahatlıkla duyulabilir.
 • Bebeğiniz rahminizin içinde güvenli bir şekilde dinleniyor ancak rahim içi onun için oldukça gürültülü olabilir. Bebeğiniz sizin sesinizi, kalp atışlarınızı, acıktığınızda hissettiğiniz mide gurultularını ve daha birçok şeyi duyabilir. Artık gürültülü sesler bebeğinizi ürkütebilir, yumuşak sesler de onun sakinleşmesine yardımcı olur.

Hamileliğin 17. Haftasında Görülen Semptomlar

Hamileliğin bu haftasında görülen semptomlar ve belirtiler vücudunuzda bir takım fiziksel değişimler olduğu için size rahatsızlık verebilir. Hamileliğin erken belirtileri artık tamamen ortadan kaybolmuş olmalı. Bu hafta görülen semptomların çoğu büyümekte olan bebeğiniz ve karnınızla alakalıdır. Bunlar genel hatlarıyla aşağıdaki gibidir:

 • Mide yanması
 • Mide ekşimesi
 • Mide bulantısı
 • Gaz ve kabızlık
 • Cilt renginde değişim
 • Siyatik sinir sıkışması
 • Hemoroit
 • Bacaklarda kramp
 • Göğüslerde büyüme
 • İştahta artış
 • Bel ağrısı

Gastrointestinal problemler: Mide yanması, mide ekşimesi, kabızlık, mide bulantısı gibi gastrointestinal problemler hamilelikte yaygın olarak görülen durumlardır. Hamileliğin herhangi bir döneminde birçok kadın bu durumları yaşamaktadır. 

Yanma hissine sebep olan mide yanması boğazınıza kadar ilerleyebilir ve sizi rahatsız edebilir. Genelde zararsızdır. Mide yanmasını hafifletmek için gün içerisinde az ve sık tüketin. Buna rağmen mide yanmanız devam ediyorsa doktorunuza danışın.

Gaz ve kabızlık da hamilelikte sık görülen semptomlar arasında yer alır. Hamileliğiniz ilerledikçe bu iki durum da daha şiddetli hâle gelebilir, dolayısıyla beslenme şekliniz veya hayat tarzınızda bir takım değişiklikler yapmanız kaçınılmazdır. Bu hislere öncülük eden hormonal ve vücut değişimlerinin önüne geçemezsiniz. Bol su içmek, hareket etmek ve daha fazla lif içeren yiyeceklerden tüketmek kaçınılmazdır. Lif oranı yüksek besinler kısa vadede gaz yapsa da, uzun vadede kabızlığın önüne geçer.

Kabızlık hamileliğin bu noktasında hemoroit ve çatlaklara sebep olabilir. Hormon seviyelerindeki değişimler, hamilelik boyunca aldığınız demir takviyesi, fiziksel hareketlerde azalma, büyüyen rahim ve yeterince lif zengini besinler tüketememek kabızlığa öncülük eder. Bu problemi kontrol altına almak için aşağıdaki tüyoları uygulayabilirsiniz:

 • Her gün en az 1,5 – 2 litre sıvı tüketin. Suyun yanı sıra gün içerisinde taze sıkılmış meyve suları da içebilirsiniz.
 • Beslenme programınıza taze meyve ve yeşil yapraklı sebzeleri de dahil edin.
 • Yürüyüşlerinizi veya egzersizlerinizi aksatmayın. Sağlıklı ve zinde kalmak sadece kabızlığı önlemez aynı zamanda daha kolay bir hamilelik ve doğum geçirmenize yardımcı olur.
 • Büyük tuvaletinizi düzenli olarak yapmaya çalışın ancak bunun için kendinizi zorlamayın. Ikınmak hamilelik boyunca sağlıklı değildir.
 • Tüm bunlara dikkat ediyor olmanıza rağmen kabızlık probleminiz devam ediyorsa doktorunuz sizin için güvenli laksatiflerden önerebilir.
 • Kabızlığınızı kontrol altına alırsanız hemoroit ve gaz problemlerinizin de üstesinden gelmiş olursunuz.

Cilt renginde değişim: Hamile kadınların yüzde 50 ila 70’inde halk arasında “hamilelik lekesi” olarak bilinen yüzde lekelenme durumu meydana gelir. Kloazma, yani hamilelik lekesinin tam olarak neden meydana geldiği bilinmese de hormonal değişimlerin buna öncülük ettiği düşünülmektedir. Kloazmayı önlemenin en iyi yolu kendinizi güneşten korumak olacaktır. Dışarı çıkmadan önce en az 30 faktörlü bir güneş kremi kullanın, mümkünse geniş çağlı bir şapka takın ve koyu renkli kıyafetler giymekten kaçının.

Siyatik sinir sıkışması: Bacaklarınızın birinde aralıklı olarak yayılan bir ağrı hissediyorsanız bunun sebebi siyatik sinir sıkışması olabilir. Bu, vücudunuzdaki en geniş sinirdir ve ağrısı bel veya kalçadan başlayıp bacağınıza doğru inebilir. Uzmanlar hamilelerin neden bu ağrıyı yaşadığını tam olarak bilmese de bunun sebebinin büyümekte olan bebeğin verdiği baskı sonucunda olabileceğini düşünüyorlar.

Böyle bir durumda ağrı genelde tek bir bacağı etkilediği için ağrı gidene kadar ağrımayan bacağınızın üzerinde olacak şekilde uzanarak dinlenin. Aynı zamanda yüzmek de faydalı olacaktır. Bu aynı zamanda hamilelikte güvenli bir şekilde yapılabilen bir egzersizdir ancak yüzmeye başlamadan önce doktorunuzun görüşünü almanız önemlidir.

Sağlıklı Bir Hamilelik İçin Yapılması Gerekenler

 1. Babet veya az topuklu ayakkabılar kullanın. Karnınız öne doğru çıktıkça postüral dengenizi korumanız önemlidir. Değişen ağırlık merkeziniz sebebiyle topuklu ayakkabılarınızı bir süreliğine rafa kaldırın.
 2. Bebeğinize koyacağınız ismi düşünmeye başlayın. Bebeğinizin cinsiyetini öğrenmek için sabırsızlanıyor musunuz? Bunu bir sonraki ultrasonunuzda öğrenebilirsiniz. Anne adaylarının çoğu hamileliklerinin 16 ila 20. haftalarında ultrasona girer.
 3. İmkanınız varsa hamile masajı yaptırın. Vücudunuzdaki değişimler ağrılara sebep olabilir. Hamilelik masajı vücudunuza verebileceğiniz en güzel hediyelerden biridir. Masajı yapan kişinin prenatal, yani hamile masajı konusunda deneyimli ve uzman biri olmasına dikkat edin.

Doktorumu Ne Zaman Aramalıyım?

Bu noktaya kadar düşük riskiniz oldukça azalmış olsa bile ufak da olsa hâlâ risk olduğunu bilmeniz önemlidir. Vajinal kanamanız, vajinadan sıvı akışı veya şiddetli karın ağrınız varsa derhal doktorunuzu arayın. Benzer şekilde yüksek ateşte de doktorunuzu aramalısınız. Siyatik sinir sıkışması ağrınız şiddetlendiyse veya daha sık hâle geldiyse her şeyin yolunda gittiğinden emin olmak için doktorunuza bilgi verin.

İkiz Gebeliklerde 17. Hafta

Doktorunuz hamileliğiniz boyunca ikizlerinizin gelişimlerini takip edecektir. Intraüterin büyüme kısıtlılığı bebeklerden birinin veya ikisinin de olması gereken gelişimi göstermemiş olması durumudur. Aynı zamanda IUGR olarak bilinen bu durum ikiz gebeliklerde daha sık görülür ama bu durum aynı zamanda plasentayla ilgili problemler veya kromozom anomalileri gibi durumlarla da ilişkilendirilir.

Doktorunuz ikizlerinizin IUGR’e sahip olduğunu düşünüyorsa kendisi sizi ultrason kullanarak yakinen inceleyecektir. Tedavisi için yatakta istirahat veya bazı durumlarda erken doğum bile önerilebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir