Hamileliğin 16. Haftası (on altıncı hafta gebelik dönemi)

Hamileliğin ikinci yarısına henüz dört hafta var. Çok yakında hamileliğinizin en heyecanlı anlarından birine tanıklık edeceksiniz. Bebeğinizin hareketlerini artık her an hissedebilirsiniz.

Bu sizin ilk gebeliğinizse ilk hareketleri hissetmeniz birkaç hafta daha sürebilir. Birçok anne adayı ilk hareketleri gaz sıkışması veya diğer başka duyularla karıştırmaktadır fakat kısa bir süre sonra hareketler daha belirgin hâle gelecek ve siz de artık bebeğinizin hareketlerini daha net bir şekilde ayırt edebileceksiniz.

Vücudunuz

Hamileliğin bu noktasında ayna karşısına geçtiğinizde belirginleşen karnınız ve büyüyen göğüsleriniz dikkatinizi çekmeye başlayacaktır. Süt bezleriniz şimdiden çalışmaya ve salgılamaya başlamıştır. Bu durumla birlikte artan kan hacmi de göğüslerdeki damarları daha görünür hâle getirebilir.

Rahminizdeki amniyotik sıvının miktarı da büyük oranda artmıştır, böylece bebeğiniz rahminizin içinde güvenli bir şekilde barınmaya devam eder.

Hamileliğin ikinci trimester dönemine genelde “balayı dönemi” denir. Geçen aylara göre çok daha rahat ve huzurlu uyuyor olabilirsiniz. Yana doğru yatmaya da alışmış olmalısınız. Doktorunuz düz yatmamanızı önerebilir, bu da vücudunuzu desteklemek için ekstra yastıklara ihtiyaç duyacağınız anlamına gelir. Uyumanıza yardımcı olan veya dinlenirken ya da televizyon izlerken size biraz daha fazla konfor sunan, özel olarak dizayn edilmiş hamilelik yastıkları vardır. Bütçenize uyanı tercihiniz doğrultusunda satın alabilirsiniz.

Daha iyi ve uzun uyku da gün içerisinde daha fazla enerji anlamına gelir. Dolayısıyla kendinizi daha iyi hissediyor olacaksınız ancak ruh hâlinizde arada bir değişiklik yaşarsanız endişelenmeyin, bu gayet normaldir. Kendinizi hazır enerjik ve iyi hissediyorken bir süredir ilgilenmediğiniz hobilerinize yönelmek isteyebilirsiniz.

Bebeğiniz

Hamileliğin 16. haftasında bebeğinizin dolaşım ve boşaltım sistemi daha hızlı bir şekilde çalışır. Bebeğinizin gözleri ve kulakları son hâllerini alacak yerlere yaklaştıkça kafası daha “normal” görünmeye başlar. Aynı zamanda kafası ilk bir iki ayda olduğu gibi eğik konumdan ziyade daha dik hâle gelecektir.

Bebeğinizin bacakları da hızlı bir şekilde gelişmektedir. Bir kız bebeği bekliyorsanız bebeğinizin yumurtalıklarında binlerce yumurta oluşmaktadır. Aynı zamanda bebeğinizin minik kalbi her gün neredeyse 25 ml kan pompalamaktadır. İdrar yolu ise daha komplike görevleri yerine getirebilmektedir.

Hamileliğin bu haftasında birçok bebek 11 santimetre uzunluğunda, yaklaşık 1 kilo ağırlığındadır. Bu, bir avokado boyu kadardır.

Hamileliğin 16. Haftasında Görülen Semptomlar

Birçok anne adayı hamileliklerinin bu noktasında sabah bulantısı yaşamaz. Ancak bu dönemde hatırlamakta zorlanabilir veya konsantre olmakta güçlük çekebilirsiniz.

Önceki haftalarda yaşadığınız hamilelik semptomlarının çoğunu bu hafta yaşamıyor olacaksınız. Örneğin, göğüs hassasiyetiniz eskisi gibi olmayacak. Karşılaşabileceğiniz diğer semptomlar aşağıdaki gibidir:

 • Daha parlak bir cilt (artan kan akışı sebebiyle)
 • Yağlı veya daha parlak bir cilt (hormonlar sebebiyle)
 • Kabızlık
 • Mide yanması
 • Burun kanaması
 • Tıkanıklık
 • Kilo artışı
 • Hemoroit
 • Unutkanlık
 • Konsantre olmada zorluk

Kendinizi gergin hissediyorsanız benzer süreçlerden geçmiş arkadaşlarınız veya doktorunuzla konuşmanız faydalı olacaktır.

Hamilelik Işıltısı

Vücudunuzdaki artan kan akışı yüzünüzün daha aydınlık görünmesini sağlayabilir. Aynı zamanda artan aktif hormonlar da cildinizin daha yağlı ve parlak olmasına neden olur. Buna genelde “hamilelik ışıltısı” denir ancak her anne adayı bu durumu yaşamayabilir. Cildiniz çok yağlandıysa yağsız bir cilt temizleyicisi kullanabilirsiniz.

Kabızlık

Şiddetli bir kabızlık sorunu yaşıyorsanız taze ve kurutulmuş meyve, sebze, fasulye, badem, kepekli tahıllar ve diğer tam tahıllı ürünler gibi lif zengini besinlerden tüketin. Peynir ve işlenmiş et gibi yağlı ve lif oranı düşük yiyecekleri dikkatli tüketin çünkü bu yiyecekler kabızlığı daha kötü hâle getirebilir.

Mide Yanması

Mide yanması sorunuyla karşı karşıyaysanız bu durumu tetikleme olasılığı yüksek yiyeceklere dikkat edin. Örneğin, kızarmış veya baharatlı yiyecekleri çok sık tüketmekten kaçınmasınız. Öncesinde problemsiz bir şekilde tükettiğiniz yiyecekler hamilelik boyunca bu tarz problemlere öncülük edebilir.

Sağlıklı besleniyorsanız hamileliğin bu dönemine kadar 5 – 7 kilo arası almış olmalısınız. Ancak bu oran hamilelik öncesindeki kilonuza göre değişiklik gösterecektir.

Burun Kanaması

Sizi tedirgin edebilecek diğer semptomlar arasında burun veya diş eti kanamaları gelebilir. Burun kanamaları genelde zararsızdır ve burnunuzdaki ince kan damarlarına giden artan kan akışı sebebiyle meydana gelir. Burun kanamanızı durdurmak için aşağıdaki adımları takip edin:

 1. Oturun ve başınızı dik tutun.
 2. Başınızı arkaya doğru tutmayın, aksi hâlde kan yutma ihtimali söz konusu olabilir.
 3. Burnunuzu baş ve işaret parmağınızla en azından 5 dakika kadar sıkın.
 4. Burnunuzun üzerine koyacağınız buz paketi de kan damarlarının kasılmasına yardımcı olarak kanamayı hızlı bir şekilde durdurabilir.

Tıkanıklık

Tıkanıklık veya sindirim sorunları ya da diğer sağlık konularıyla ilgili reçetesiz satılan ilaçlara yönelmeden önce doktorunuzla konuşun. Doktorunuz sizi hangi ilaçların kullanımının hamilelikte güvenilir olduğu konusunda bilgilendirecektir.

Sağlıklı Bir Hamilelik İçin Yapılması Gerekenler

Mide bulantılarınız tamamen gittiğine veya en azından hafiflediğine göre artık sağlıklı beslenme ve egzersize gerçek anlamda odaklanabilirsiniz.

Canınız tatlı bir şeyler çekiyorsa şeker yerine meyve veya meyveli yoğurt tüketin. Gözünüz tuzlu bir şeyler arıyorsa tel peynir atıştırabilirsiniz. Vücudunuzun ve bebeğinizin protein ve kalsiyuma ihtiyacı olduğunu unutmayın.

Doktorunuz aksini söylemediği sürece her gün 30 dakika kadar egzersiz yapmayı hedefleyin. Yüzme ve yürüyüş hamilelik için en uygun egzersizlerdendir. Ancak herhangi bir egzersize başlamadan önce mutlaka doktorunuzla görüşün.

Hamileliğin bu döneminde yavaştan bebek koltukları, beşik, bebek dinleme telsizleri gibi ürünleri araştırmaya başlayabilirsiniz. Piyasada her bir ürün için çok fazla opsiyon olması sebebiyle karar aşaması zaman alabilir.

Doktorumu Ne Zaman Aramalıyım?

Bebeğinizin hareketlerini düzenli olarak hissedebiliyorken en az 12 saattir herhangi bir hareket hissetmediğinizi fark ederseniz doktorunuzu arayın. Bunun sebebi bebeğiniz hareket edebiliyorken siz onun hareketlerini hissedememiş olmanız da olabilir ancak yine de temkinli olmakta fayda var.

Hamileliğin bu haftasında bebeğinizin herhangi bir hareketini hissetmediyseniz üzülmeyin. Birçok anne adayı hamileliğin 20. haftasına kadar herhangi bir hareketlilik hissetmez.

İkinci trimester döneminde düşük riski birinci trimester dönemine göre oldukça azalmaktadır ancak siz yine de lekelenme, kanama veya şiddetli karın ağrısını önemsememezlik etmeyin.

Haftanın Tüyoları

 • Doktorunuz tarama testleri yaptırmanızı öneriyorsa bu testler hakkında kendisinden detaylı bilgi alın ve kararınızı ona göre verin. Kararınızı ne kadar kısa sürede verirseniz o kadar az sürede endişe içinde kalmış olursunuz.
 • Karnınız belirgin olmaya başladığı için bu hafta itibariyle her hafta aynı pozisyonda ve aynı yerde olacak şekilde karnınızın fotoğrafını çekip ilerisi için güzel bir albüm hazırlayabilirsiniz.

Bağışıklık sisteminiz yeterince güçlü olmayacağı için doktorunuzdan size bağışıklık sisteminizi kuvvetlendiren güvenilir yollar önermesini isteyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir