Hamileliğin 15. Haftası (on beşinci hafta gebelik dönemi)

Hamileliğin 15. Haftası (on beşinci hafta gebelik dönemi)

Büyüyen karnınızla birlikte artık hamile elbiseleri giymeye ihtiyaç duyabilirsiniz. Göğüsleriniz ve göğüs uçlarınız irileşmeye başlar. Tüm bu fiziksel değişimler hamile olduğunuzu gerçek anlamda hissetmenize yardımcı olur. Birkaç hafta içinde bebeğinizin ilk hareketlerini de hissediyor olacaksınız. Bu durum genelde hamileliğin 17. ila 20. haftaları arasında gerçekleşir.

Rahminiz yukarı doğru baskı uygulamaya başlar, bu da ciğerlerinize tamamen genişlemesi için yeterli alan bırakmaz. Sonuç olarak bazı anlarda nefes almanız zor hâle gelebilir. Hamileliğin erken semptomları yavaşça kaybolmakta ve artık kendinizi daha fazla zorlanmış hissetmiyor olmalısınız.

Hamileliğin 15. haftasında vücutta büyük bir değişim beklenmemelidir. Şuana kadar birkaç kilo almış olmalısınız. Öncesinde gördüğünüz semptomları hâlâ görmeye devam ediyor olabilirsiniz. Bunlardan bazıları şu şekildedir:

 • Rahminizi destekleyen bağlar uzadığı için keskin karın ağrıları yaşamaya devam edebilirsiniz.
 • Vücudunuzun enfeksiyonlarla savaşma yetisi hamilelik boyunca azalır. Daha az bağışıklık sistemine sahip olduğunuz için normalinden daha sık soğuk algınlığı kapabilir veya öksürebilirsiniz.
 • Hamilelikte yaşanan burun tıkanıklığı soğuk algınlığını andırabilir ancak genelde bunun sebebi muköz membranlara giden artan kan akışıdır.

Artan kan hacmi ve burundaki kan damarlarının genişlemesi burun kanamasına sebep olabilir. Meditasyon gibi rahatlama teknikleri veya derin nefes alma egzersizleri sadece bu semptomları hafifletmekle kalmaz, aynı zamanda doğumun da kolay geçmesine yardımcı olur.

Hamileliğin bu döneminde duygularınızda değişimler yaşanabilir. Böyle anlarda eşinizle konuşun ve nasıl hissettiğinizi kendisiyle paylaşın. Hamileliğiniz hakkında endişeli hissedebilir veya kendinizi annelik için hazır hissetmeyebilirsiniz. Tüm bunların doğal bir süreç olduğunu hatırlamanız önemlidir.

Bebeğiniz

Bebeğiniz hâlâ çok küçük ancak hamileliğin 15. haftasında birçok şey olmakta. Bebeğiniz artık bir elma ya da portakal boyutundadır. İskeletinde kemik gelişimi başlar ve bebeğiniz kendi vücudunu hareket ettirebilmektedir. Çok yakında kanat çırpınmasını andırın hareketleri hissediyor olacaksınız. Tüm bunlara ek olarak bebeğinizde cilt ve saç gelişimi devam eder, hatta kaşları bile çıkar. 

Bu haftanın en büyük gelişimi bebeğinizin iç kulaktaki üç kemiğin oluşmaya başlamasıdır. Birkaç hafta içinde bebeğiniz söylediklerinizi duyabiliyor olacak! Artık kendisiyle konuşmaya başlayabilir, ona hikayeler anlatabilirsiniz. Bebeğiniz doğduktan sonra ona hamilelikte okuduğunuz hikayeleri hatırlayabiliyor olacak.

İç kulak kemiklerinin haricinde, vücudunda başka diğer önemli kemik gelişimleri de söz konusu. Bunlar:

 • Omurgası ve sırt kasları başını ve boynunu düz tutabilmesi için gelişmektedir. Bebeğinizin kemik gelişimini desteklemek için kalsiyum almayı unutmayın.
 • Bebeğinizin kapalı göz kapaklarının uçlarında kirpikleri gelişmeye başlamıştır. Kaşları da şekillenmektedir.
 • Bacakları kollarından daha uzun olacak şekilde uzamaktadır.

15. Haftada Görülen Semptomlar

İkinci trimester döneminde yaşanan semptomlar birinci trimester’e göre daha az ve daha yoğundur. Ancak bu, bu dönemi herhangi bir semptom yaşamadan geçirmeyeceğiniz anlamına gelmez. İkinci trimester döneminde aşağıdaki durumlarla karşılaşabilirsiniz:

 • Vücutta yaşanan ağrılar
 • El ve ayaklarda karıncalanma (karpal tünel sendromu)
 • Göğüs uçlarında kararma
 • Kilo artışı

Hamileliğin 15. haftasında mide bulantısı veya istifra sorunu devam ediyor olabilir ancak büyük ihtimalle iştahınız kısa bir süre sonra gelecektir.

Hiperemezis Gravidarum

Bazı kadınlar hiperemezis gravidarum sendromunu yaşar. Bu, hastanede tedavi görmeyi gerektirebilen mide bulantısını şiddetli yaşama hâlidir. Mide bulantılarınız şiddetliyse vücudunuzda sıvı kaybı meydana gelebilir. Yapılan araştırmalara göre ikinci trimester döneminde yaşanan hiperemezis gravidarum hamilelikte preeklampsi, plasentanın erken ayrılması ve düşük doğum ağırlığı gibi komplikasyonlara öncülük edebilir. İkinci trimester’de hafiflemeyen mide bulantıları yaşarsanız doktorunuzu arayın.  

Bu Hafta Yapılması Gerekenler

Hamileliğin bu haftası itibariyle iştahınızı tekrar kazanmış olmalısınız. Bu noktada sağlıklı bir beslenmeye odaklanmanız önemlidir.

Her ne kadar hem kendiniz, hem de bebeğiniz için yiyor olsanız da hamilelikte aldığınız her ek kalorinin besleyici olduğuna dikkat edin. Yapılan araştırmalara göre her gün ekstra 300 kalori tüketmeniz yeterlidir. Bu kaloriler aşağıdaki yemeklerden alınmalı:

 • Yağsız et
 • Az yağlı süt ve süt ürünleri
 • Meyve
 • Sebze
 • Tam tahıllılar

Bu yiyecekler size protein, kalsiyum, folik asit ve diğer vitaminler gibi ekstra besin değerlerini sağlayacaktır. Bu besin öğeleri vücudunuzun hamilelikte ihtiyaç duyduğu desteği sağlar.

Normal kiloda hamile kaldıysanız hamilelikte 11 ila 15 kg almayı hedeflemelisiniz. İkinci trimester döneminde haftada 500 gram kadar alabilirsiniz. Çeşitli sağlıklı yiyeceklerden tüketin ve hedefinizden şaşmayın.

Sağlıklı beslendiğinizde kendinizi daha enerjik hissedeceksiniz. Daha enerjik hissettiğiniz için tekrardan dışarı çıkmak için kendinizi hazır hissedebilirsiniz.

Doktorumu Ne Zaman Aramalıyım?

İkinci trimester döneminde aşağıdaki semptomlardan birini yaşarsanız doktorunuzla irtibata geçin:

 • Olağandışı veya şiddetli kramp ya da karın ağrısı
 • Nefes almada zorluk veya şiddetli hâle gelen nefes darlığı
 • Erken doğum belirtileri
 • Vajinal kanama veya akıntı

Hamileliğin bu döneminde doktorunuzu sadece haftada bir kez görüyor olmalısınız. Dolayısıyla sizi tedirgin eden herhangi bir semptomla karşılaşırsanız doktorunuzu arayın. Rutin muayenelerde aklınıza takılan her soruyu doktorunuzla paylaşmayı unutmayın.

Haftanın Tüyoları

Hamileliğin 15. haftasında kendiniz için ekstra özel bir şeye yapmanıza gerek yoktur. Sağlıklı bir gebelik için son haftalarda yaptığınız rutin alışkanlıklarınızı takip etmeniz yeterlidir. Aynı zamanda aşağıdakileri deneyebilirsiniz:

 • Bol su içerek vücudunuzun sıvı ihtiyacını karşılayın. Suyun içinde bulunan florür aynı zamanda bebeğinizin dişlerindeki koruyucu minenin oluşmasına yardımcı olur.
 • Protein ve kalsiyum zengini yiyecekler tüketmeye özen gösterin çünkü bu besin öğeleri bu hafta bebeğinizin gelişimi için oldukça önemlidir.
 • Demir, bebeğinizdeki bağ dokuların oluşumu için önemli bir besin öğesidir. Hamilelik boyunca aldığınız takviyelerin içinde demir vardır ancak siz yine de ıspanak, mercimek ve hurma gibi demir zengini besinler tüketerek demir alımını güçlendirebilirsiniz.
 • Yaban mersini suyu C vitamini zengini bir içecektir ve bağışıklık sisteminizi kuvvetlendirecektir. Bu, aynı zamanda vücudunuzun daha fazla demir emmesine yardımcı olur.
 • Hijyeninize dikkat edin ve ellerinizi sık sık yıkayın. Bağışıklık sisteminiz hamilelik boyunca çok kuvvetli değildir ve bu da enfeksiyon kapma riskinizin yüksek olduğu anlamına gelir. Dolayısıyla sağlıklı alışkanlıklar edinmeniz önemlidir.
 • Cinsel birleşme öncesi ve sonrasında genital bölgelerinizi yıkayın.
 • Keyif aldığınız aktivitelerde bulunun. Örneğin güzellik merkezine gidip manikür pedikür yaptırabilir, saçlarınız için yeni bir kesim yaptırabilir, yüzünüze bakım maskesi uygulayabilirsiniz. Mutlu bir anne adayı rahim içinde gelişmekte olan mutlu bir bebek demek.

İkinci Trimester Döneminde Yapılan Test ve Taramalar

İkinci trimester’in erken dönemlerinde doktorunuz fetüste herhangi bir anormallik olup olmadığını görmek için bazı testlerin yapılmasını önerebilir. Bunlardan en önemlilerinden biri spina bifida, Down’s sendromu ve diğer bazı genetik bozuklukları tespit edebilen tarama testidir. Testi yaptırmak size bağlıdır. Test fetüste bir takım anormalliklerin olabileceğini gösteriyorsa doktorunuz amniyosentezle birlikte kapsamlı bir ultrason da yaptırmak isteyebilir. Test sonucunda hamileliğinizle ilgili bir takım zorlayıcı kararlar almak zorunda kalabilirsiniz.

Tarama testlerini 15. hafta öncesinde yaptırdıysanız test aslında var olmayan bir durum için anormallik olduğunu gösterebilir. Böyle bir durumda doktorunuz amniyosentez uygulamadan önce biraz daha beklemenizi isteyecektir.

İkiz Gebeliklerde 15. Hafta Doktorunuz bebeklerinizin sağlığını değerlendirmek için amniyosentez yapılmasını önerebilir. Bu test genelde hamileliğin 15. haftası sonrasında uygulanır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir