Hamileliğin 13. Haftası için Tavsiyeler

Hamileliğin 13. haftası ile birlikte birinci trimester döneminin sonlarına gelmiş bulunuyorsunuz. Artık derin bir nefes alabilirsiniz çünkü düşük riski birinci trimester sonrasında büyük oranda azalır. Aslına bakarsanız, düşüklerin neredeyse yüzde 80’inden fazlası 12. haftaya ulaşmadan gerçekleşir. Bu hafta da vücudunuzda ve bebeğinizde büyük değişimler olmaya devam edecek.  

Bebeğiniz

Hamileliğin 13. haftasında bebeğiniz yaklaşık bir bezelye kabuğu boyutundadır. Son birkaç haftadır göbek kordonunda gelişen bağırsakları karın bölgesine geçmektedir. Bebeğinizin başında, kollarında ve bacaklarındaki dokular yavaşça kemik hâlini almaya başlayacaktır. Bebeğiniz artık amniyotik sıvısına idrarını yapmaya başladı bile. Bu kulağa korkunç gelebilir ama bu sıvının büyük bir çoğunluğu şuandan itibaren hamileliğinizin sonuna kadar bebeğinizin idrarından oluşmaktadır.

Bebeğinizin minik parmaklarında parmak izi şekilleri oluşmaya başlar, damarları ve organları şeffaf cildinden görülebilir ve vücut ölçüleri daha dengeli hâle gelmeye başlar. Kız çocuğuna hamileyseniz bebeğinizin yumurtalıklarında 2 milyondan fazla yumurta vardır.

İlerleyen haftalarda (genelde hamileliğin 17. ila 20. haftalarında) bebeğinizin cinsiyetini ultrason eşliğinde görebiliyor olacaksınız. Yakın zamanda muayeneniz varsa bebeğinizin kalp atışlarını Doppler cihazı yardımıyla kolayca duyabilirsiniz.

Genel hatlarıyla bu hafta itibariyle yaşanan diğer değişimler şu şekildedir:

 • Bebeğiniz artık minik bir insanı andırır. Birçok özelliği gelişmiş ve olması gereken yerlerdedir.
 • Cildinin altında henüz yağ birikimi yoktur. Dolayısıyla organları cildinden görünür hâldedir.
 • Böbrek ve idrar yolu tamamen çalışabilir hâldedir. Bebeğiniz öncesinde amniyotik sıvısını yutarken, şimdi ise boşaltım yoluyla onu vücudundan çıkarabilir durumdadır.
 • Bebeğinizin ses telleri de gelişmiştir.
 • Göz kapakları kaynaşık hâldedir.
 • Bebeğinizin beyninden kas ve sinirlere mesaj gönderen tüm bağlar oluşmuştur. Dolayısıyla bebeğiniz artık özgürce hareket edebilir, kaslarını itebilir ve kendisini farklı pozisyonlara sokabilir. Birkaç hafta içinde bebeğinizin ilk hareketlerini de hissedebiliyor olacaksınız.
 • Vücut proporsiyonu hâlâ olması gereken düzeyde değildir ancak hızlı gelişimi sayesinde çok yakında daha dengeli bir görünüme ulaşacaktır.
 • Bebeğiniz bu aşamada esneyebilir veya kendisini hıçkırık tutabilir. Baş parmağını artık ağzına götürebilir ancak parmağını emmesi sonraki aşamalarda olacaktır.

Vücudunuz

Karnınız genişlemeye devam eder. Henüz hamilelik elbiseleri giymeye başlamadıysanız yakın zamanda yeni kıyafetlere ihtiyaç duyabilirsiniz.

Birinci trimester döneminin sonuna geldiğiniz bu dönemde sağlıklı bir gebelik için bu süreç zarfında 500 gram ile 2 kg. arasında almak normaldir. Örneğin, hamile kaldığınızda kilonuz 65 ise bu hafta itibariyle 66 ila 67 kg aranızda olmanız beklenir.

Plasenta hormon üretimini devralmasıyla birlikte bu hafta itibariyle kendinizi daha enerjik hissedeceksiniz. Hamileliğiniz boyunca belli başlı kokulara ve yiyeceklere karşı hassasiyetiniz devam edebilir ancak istifra ve mide bulantılarınız hafifleyecektir.

Genel hatlarıyla bu hafta görülen semptomlar şu şekildedir:

 • Azalan mide bulantısı ve yorgunluk hissi
 • Yuvarlak bağ ağrısı
 • Göğüslerde akıntı

Aynı zamanda aşağıdaki durumlar da bu hafta itibariyle görülür:

 • Belirginleşen damarlar: Artan kan akışı sebebiyle cildinizden mavi renkli damarlar görünür hâle gelebilir.
 • Enerjide artış: İkinci trimester dönemi en az sempton içeren ve en enerjik dönem olarak bilinir. Artık eskisi gibi hissetmeye başladığınız için birçok işinizi halletmek isteyebilirsiniz. Ailenizin yeni bireyi için gerekli hazırlıkları yapmak adına ikinci trimester dönemi en uygun zamandır. Son birkaç aydır kendinizi devamlı yorgun ve hasta hissettiyseniz doktor kontrolü eşliğinde egzersiz yapmaya başlayabilirsiniz. Egzersiz sadece sizin ve bebeğiniz için faydalı olmakla kalmaz, aynı zamanda doğumu da daha kolay hâle getirir. 
 • Libido artışı: Bu durum tüm hamileliklerde geçerli değildir ancak siz şanslılar arasındaysanız bunun tadını çıkarın! Hamileliğin 13. haftasında ilişki sonrasında akıntı meydana gelebilir. Hafif lekelenme normaldir çünkü rahim ağzı artık daha hassastır. Ancak akıntı şiddetliyse veya şiddetli kanamanız varsa doktorunuz arayın. 

Bu Hafta Yapılması Gerekenler

Hamileliğinizin bu dönemine kadar kendinizi hasta hissettiyseniz üzülmeyin. Vücudunuzu ve bebeğinizi besleyecek sağlıklı beslenme alışkanlıkları kazanmak için hiçbir zaman geç değildir. Bol vitamin, mineral ve sağlıklı yağlar içeren yiyeceklere odaklanın. Tam tahıllı ekmekten yaptığınız tostun üzerine fıstık ezmesi sürmek güne iyi bir şekilde başlamanıza yardımcı olacaktır. Çilek veya böğürtlen gibi antioksidan oranı yüksek meyveler de harika bir atıştırmalıktır. Fasulye, yumurta ve yağlı balıklardaki proteini de beslenme programınıza eklemeye çalışın. Ancak aşağıdaki durumlardan ve yiyeceklerden kaçının:

 • Cıva oranı yüksek balıklar
 • Sushi de dahil olmak üzere çiğ balıklar
 • Her türlü çiğ et
 • Birçok yumuşak peynir de dahil olmak üzere pastörize edilmemiş yiyecekler
 • Yıkanmamış meyve ve sebzeler
 • Çiğ yumurta
 • Kafein ve alkol
 • Bazı bitki çayları

Kendinizi artık daha iyi hissediyorsanız doktorunuzun tavsiyesi ile birlikte egzersiz yapmaya başlayabilirsiniz. Hafif tempolu yürüyüşler, yüzme veya hamile yogası deneyebilirsiniz.  

Doktorumu Ne Zaman Aramalıyım?

Herhangi bir pelvik veya karın kramplarında, lekelenme veya kanamada doktorunuzu arayın çünkü bunlar düşük belirtisi olabilir. Benzer şekilde, kendinizi depresyonda, endişeli veya aşırı stresli hissediyorsanız gecikmeden doktorunuzdan yardım almanız önemlidir. Kontrol altına alınmadığında bunlar erken doğum, doğum sonrası depresyon veya düşük doğum kilosuna öncülük edebilir.

Erken hamilelik belirtileri yavaştan kaybolmaya başlar. Kendinizi bu hafta itibariyle muhtemelen daha iyi ve daha enerjik hissediyor olacaksınız.

Haftanın Tüyoları

 • İnsanlar size “hamilelikte iki kişilik yenir” diyebilir ancak bu doğru değildir. İki kişilik yerseniz aldığınız tüm kilolar doğum sonrasında sizinle birlikte kalır. Birçok kadın vücut şeklindeki bozukluğu hamileliğe bağlar ancak sağlıklı ve dengeli beslenildiğinde hamilelik öncesi kilolara kolay geçilir.
 • Hamilelik boyunca 10 – 12 kilodan daha fazla almamaya çalışın. Almanız gereken yiyecek miktarı değil, besin değerleridir. Hamilelikte kilo takibinizi yapmayı unutmayın çünkü bu aynı zamanda bebeğinizin sağlığını da etkileyecektir.  Hamile kalmadan önce aşırı kilolu veya normalinden daha zayıfsanız almanız gereken kilo oranı değişkenlik gösterecektir. Doktorunuz sizi bu konuda muhtemelen bilgilendirecektir.
 • Bebeğiniz ve sizin ihtiyacınız olan proteinleri almaya çalışın. Bunun için her gün yaklaşık 71 gram proteine ihtiyaç duyarsınız. Az yağlı et, yumurta, süt ve süt ürünleri, fındık, fasulye veya tofu gibi soya ürünlerini beslenme programınıza ekleyin çünkü bu yiyecekler protein zenginidir.
 • Çantanızda, yatağınızın yanı başında, çalışma masanızda peçete bulundurmayı unutmayın. Vücudunuzda yaşanan değişimler sebebiyle burun akıntısı veya burun kanaması gibi durumlarla karşı karşıya gelebilirsiniz. Mukoza zarına daha fazla kan akışı gittiği için kulaklarda tıkanıklık da yaşanabilir.
 • Son birkaç hafta boyunca hamilelik semptomlarıyla mücadele ettiğiniz ve artık kendinizi daha iyi hissettiğiniz için hobilerinizle ilgilenmeye başlayabilirsiniz. Mutlu bir hamilelik, mutlu bir anne ve rahim içinde büyüyen mutlu bir bebek demektir.

İkiz Gebeliklerde 13. Hafta

Bu haftanın sonunda ikinci trimester’a ulaşmış olacaksınız! Bu hafta bebekleriniz yaklaşık 10 cm boyunda ve 28 gram ağırlığındadır. İlerleyen dönemlerde kemik hâline gelecek olan bebeklerinizin başlarında, kollarında ve bacaklarındaki dokular bu hafta oluşmaya başlar. Bebekleriniz aynı zamanda onları çevreleyen amniyotik sıvıya idrarını yapmaya başladılar bile. Hamileliğin 13. haftası tek çocuk bekleyen hamileler için önemli bir haftadır çünkü bu hafta itibariyle düşük riski büyük oranda azalır. İkiz gebeliklerde ise bu durum 20. hafta itibariyle geçerlidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir