Hamileliğin 12. Haftası Yapılması Gerekenler

Hamileliğin 12. haftasına girmek neredeyse birinci trimester dönemini bitirdiğiniz anlamına gelir. Bu haftanın bir diğer önemi de düşük riskinin büyük oranda azalmış olmasıdır ancak yine de alarm veren belirtilere dikkat edilmesi gerekir.

Bebeğiniz

Hamileliğin 12. haftası bebeğiniz için büyük değişimler demektir. Bebeğiniz baştan aşağı yaklaşık 5.4 santimetre boyunda ve ortalama 14 gram ağırlığındadır. Artan hormon hareketliliği yakında cinsel organlarının görünür olacağı anlamına gelir.

Bebeğinizin görünümü hâlâ bir “uzaylıyı” andırabilir ama vücudu gün geçtikçe daha çok bebek görünümünü almaktadır.

Başının yanlarında beliren gözleri birbirine yakınlaşmakta, kulakları da neredeyse nihai pozisyonunu almış durumda; kol ve bacakları, kasları, organları ve kemikleri de artık olması gereken yerdedir. Tırnakları da gelişmeye başlamaktadır. Bebeğinizin böbrekleri de idrar üretmeye başlar. Her ne kadar hamileliğin 16 ila 22. haftalarına kadar net bir şekilde hissedemiyor olsanız da bebeğiniz spontane bir şekilde hareket etmeye başlayacaktır. Emme gibi kompleks refleksler de gelişmektedir.

Bebeğiniz bu hafta yaklaşık çarkıfelek meyvesi boyutundadır.

Vücudunuz

Şu ana kadar rahminiz pelvis bölgesinde rahat bir şekilde sığıyordu. Artık hareket etmeye başladığı için normalinden daha sık tuvalete çıkma ihtiyacı hissedebilirsiniz.

Bu aynı zamanda göbeğinizin artık belirgin hâle gelmeye başladığı anlamına gelir. Birçok anne adayı hamile olduklarını hamileliklerinin 12. haftasına kadar söylemez. Eğer siz de henüz çevrenizle bu güzel haberi paylaşmadıysanız bebek beklediğinizi yakınlarınız, çalışma arkadaşlarınız ve müdürünüzle paylaşmaya başlayabilirsiniz.

Kilo artışı genelde bu haftaya kadar yaklaşık 1 – 1,5 kg kadardır. Kıyafetlerinizin daha dar gelmesinin sebebi vücudunuzun içinde gerçekleşen değişimlerdir. Örneğin, rahminiz hızlı bir şekilde büyür. Doktorunuz rahminizi alt karın bölgesinde bu hafta itibariyle hissetmeye başlayabilir.

Hamileliğin bu döneminde mide bulantısı gibi erken dönem semptomlarını hâlâ hissediyor olabilirsiniz ancak bununla birlikte aşağıdaki belirtiler de görülebilir:

 • Kilo artışı
 • Aynı zamanda malezma olarak bilinen artan cilt pigmentasyonu
 • Göğüs ucu çevresinde kararma
 • Göğüslerde hassasiyet

Cilt pigmentasyonu: Hormonlardaki üretimin artması vücutta birçok değişime sebep olmaktadır. Bunlardan biri de pigmentasyonun artmasıdır. Aynı zamanda “hamilelik maskesi” olarak bilinen bu duruma malezma ya da kloazma da denir. Halk arasında hamilelik lekesi olarak da bilinir. Hamile kadınların neredeyse yarısını etkiler. Genel olarak alın ve yanaklarda koyu renkli lekelerin oluşmasıyla sonuçlanır. Bu lekeler genelde doğumdan kısa süre sonra büyük oranda kendiliğinden kaybolur.

Göğüslerde yaşanan değişimler: Hamileliğin bu noktasında aynı zamanda areola olarak bilinen meme başı çevresi genelde daha koyu bir renk alır. Göğüslerde yaşanan hassasiyet hamileliğin ikinci trimester döneminde de devam edebilir. Rahatlatmak için aşağıdaki tüyoları uygulayabilirsiniz:

 • Göğüslerinizi sıkmayan bir sutyen kullanmak faydalı olacaktır ancak doğru bedeni kullandığınızdan emin olun.
 • Uzanırken göğüslerinizin üzerine buz torbası tutmak rahatlık sağlayabilir.
 • Buzdolabında tutabileceğiniz ve sutyeninizin içine koyabileceğiniz küçük, silikonlu göğüs rahatlatıcı ürünler de faydalı olur.

Bu Hafta Yapılması Gerekenler

Randevunuzu İhmal Etmeyin: Çünkü bu hafta bebeğinizi ultrasondan görme ihtimaliniz yüksek! Tabii öncesinde ultrasonla muayene olmadıysanız. Ultrason taramasında bebeğinizin doğacağı tarih tahmin edilir (bugüne kadar hep son regl döneminizin günü baz alınarak belirlenmişti), bebeğinizin fiziksel gelişimi kontrol edilir ve olası anomali durumlar tespit edilebilir.

Benzer şekilde Down Sendromu için nukal tarama da yapılabilir.

Randevunuza mesaneniz dolu bir şekilde gelmeniz istenecektir. Böylece doktorunuz rahminizi daha net bir şekilde görebilir çünkü mesane doluyken rahim yukarı doğru itilir. Ultrason taramasında karnınıza soğuk bir jel sürülür. Bu jel taramanın cildiniz üzerinden daha yumuşak ve kolay bir şekilde gerçekleşmesine yardımcı olur. Ekranda beliren görüntülere anlam veremiyor olabilirsiniz ancak doktorunuz size gerekli açıklamaları yapacaktır. Doktorunuz aynı zamanda belli ölçümler alarak ne kadar süredir hamile olduğunuzu en net bir şekilde hesaplayabilir. Ultrasonun en keyifli yanı da ekranda beliren bebeğinizin fotoğrafını alıp eve götürebiliyor olmanızdır!

Alışverişinizi Planlamaya Başlayın: Artık neredeyse ikinci trimester dönemindesiniz! Henüz belirgin bir göbeğiniz olmayabilir ama birçok anne adayı bu dönemde yavaştan gardırobunu değiştirmeye başlar bile. Siz de hamileliğinizin ilerleyen dönemleri için alışveriş yapmayı planlıyorsanız dar t-shirt veya bodyler yerine üzerinize rahat bir şekilde uyacak parçaları değerlendirmelisiniz.

Kimi anne adayı doğacak bebekleri için de alışveriş yapmaya başlar ancak bazıları da bunun için henüz erken olduğunu düşünür. Her iki durumda da, alışverişe çıkmadan önce ihtiyaç duyabileceğiniz eşyaların listesini çıkarmanız faydalı olacaktır. Böylece hem gereksiz eşyalara yönelmemiş olur, hem de bu listeye göre bütçenizi belirleyebilirsiniz.

Başlangıç olarak bu malzemeleri not alabilirsiniz:

 • Beşik veya bebek karyolası
 • Bebek için nevresim takımı
 • Bol miktarda bebek bezi
 • Bebek kıyafetleri (fanila, yelek, pijama, başlık, çorap, önlük, body, eldiven, zıbın seti)
 • Biberon, biberon temizleyicisi ve sterilizatör
 • Bebek arabası kolduğu
 • Bebek telsizi
 • Bebek arabası

Beslenmenize dikkat edin: Hamilelik sebebiyle kilo almaya başladığınız için çok fazla kilo almamak adına beslenme programınıza dikkat etmelisiniz. Aksi hâlde gebelik şekeri, yüksek tansiyon, bel, sırt ve bacaklarda ağrı gibi durumlarla karşılaşabilirsiniz. Aşırı kilo aynı zamanda daha fazla kilo taşımak demektir. Bu da şiddetli yorgunluğa öncülük eder.

Yemek yemekten de kaçınmamalısınız. Sebze, meyve, protein ve kompleks karbonhidrat içeren besinlerden dengeli bir şekilde tüketmelisiniz. Hazır yiyeceklerden kaçınmanız da önemlidir. Bunun yerine yoğurt veya kurutulmuş meyve gibi protein, kalsiyum ve mineral içeren atıştırmalıkları tercih edin.

Henüz hâlâ sağlıklı bir beslenme şekline sahip değilseniz beslenme alışkanlıklarınızda değişiklik yapmalısınız. Hem bebeğiniz, hem de sizin sağlıklı bir hamilelik için çeşitli besleyici öğelere ihtiyacınız vardır.

Cildinizi koruyun: Cildiniz de daha hassas hâle gelmektedir. “Hamilelik maskesi” olarak bilinen durumun etkilerini minimuma indirmek için dışarı çıkmadan önce 15 veya üzeri faktör içeren güneş kremlerinden kullanın. Uzun süre dışarıda kalacaksanız şapka takmanız da faydalı olacaktır.

Henüz başlamadıysanız, kegel egzersizleri yapın: Öncesinde başlamadıysanız bu, kegel egzersizlerini yapmak için harika bir haftadır. Düzenli olarak yapılan kegel egzersizleri vajinal kasları güçlendirerek doğumu ve doğum sonrası iyileşme sürecini kolaylaştırır. Bu egzersizleri nasıl yapacağınızı bilmiyorsanız doktorunuza danışabilirsiniz.

Doktorumu Ne Zaman Aramalıyım?

Düşük riski birinci trimester dönemi sonlarına doğru büyük oranda azalır ancak yine de düşüğe işaret eden belirtilere dikkat etmek hayati önem taşır. Bunlar aşağıdaki gibidir:

 • Krampla birlikte kanama
 • Son üç dört gün boyunca süren lekelenme
 • Tüm gün süren şiddetli veya kramplı ağrı

Artık normal mide bulantılarınızın nasıl olduğunu biliyor olmalısınız. Aniden beliren şiddetli bir mide bulantısı hissi veya istifra söz konusu olursa, gün içerisinde iki üç kezden fazla mideniz bulanırsa, derhal doktorunuzu arayın.

İkiz Gebeliklerde 11. Hafta

Bebeklerinizin ağlarken ve agularken kullanacağı ses telleri bu hafta gelişmeye başlar. Artık böbrekleri de çalışmaktadır.

Haftanın güzel haberi Hamileliğin 12. haftası birçok anne adayı için mide bulantılarının rahatlamaya başladığı ve hatta tamamen kaybolduğu haftadır. Aynı zamanda birinci trimester dönemi boyunca kendinizi yorgun hissettiyseniz iyi haberi sizinle paylaşmak isteriz: kendinizi yakında tekrar enerjik hissedeceksiniz. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir