Hamileliğin 11. Haftası için Yapılması Gerekenler

Tebrikler! 1. trimester dönemini bitirmek üzeresiniz. Hamile olduğunuz haberini paylaşmak için 2. trimester dönemine girmeyi beklediyseniz, bu güzel haberi nasıl ve ilk kimlerle paylaşacağınız konusunu düşünmeye başlayabilirsiniz.

Bebeğiniz

Bebeğiniz hızlı bir şekilde büyüyor! Cildi neredeyse şeffaf gibidir ama her şey yerli yerindedir. Her iki cinsiyette de cinsel organlar hızlı bir şekilde gelişir; erkek bebekler ise bu hafta itibariyle testosteron üretmeye başlar. Ancak 16. ila 20. haftalara kadar bebeğinizin cinsiyetini göremiyor olacaksınız.

Bebeğinizin kaburgaları cildinin altından görünür hâldedir. Kendisi artık emebilir, aldığı sıvıları yutabilir ve işleyebilir. Aynı zamanda tekmeleyebilir, yumruklayabilir, parmaklarını bükebilir, vücudunu kavis şekline getirebilir; yani amniyotik sıvısıiçinde bir nevi dans eder.

Tüm bu gelişmelere rağmen kendisi henüz baştan aşağıya 4 santimetre boyunda ve yaklaşık 7 gram ağırlığındadır. Uzunluğunun çoğunu kafası oluşturmaktadır.

Bu hafta itibariyle bebeğiniz iç çekebilir, gerinebilir, kafasını hareket ettirebilir ve baş parmağını emebilir.

Geniş bir Brüksel lahanasını hayal edin. Bebeğiniz yaklaşık bu boyuttadır.

Vücudunuz

İnanmakta güçlük çekiyor olabilirsiniz ancak yaklaşık üç aydır vücudunuzda bir insan fetüsü gelişiyor. İlk kez anne olan kadınların çoğu 11. haftaya kadar hamile olduklarını çok fazla belli etmezler. Bu sizin ilk hamileliğiniz değilse “bebek karnınız” ortaya çıkmış olabilir. Karnınız henüz tam belirgin olmasa bile artık kendinizi gerçek anlamda hamile hissediyor olmalısınız. Bu da “iyi” ya da “kötü” anlama gelebilir çünkü şanslıysanız parlak cilt, kalın telli saçlar ve güçlü tırnaklara sahip olacaksınız demektir ancak bazı anne adaylarının cildinde ise lekeler belirebilir veya yüz gibi bölgelerde istenmeyen kıllar gelişebilir.

Vücudunuz içeriden de, dışarıdan da genişliyor. Sonraki 10 hafta sizin ve bebeğiniz için hızlı bir gelişim süreci olacaktır. Daha fazla kan, ter, yağ ve amniyotik sıvı ürettiğiniz için daha fazla suya ihtiyacınız vardır. Çoğu zaman kendinizi susuz hissedebilirsiniz. Dışarı çıkarken yanınızda bir şişe su bulundurmanız faydalı olacaktır. Gün içerisinde bol miktarda su ve süt tüketin ama karbonhidratlı içeceklerden kaçının. İçtiğiniz sütün pastörize olduğundan emin olun. Aslına bakarsanız hamilelik boyunca sadece pastörize edilmiş yiyecek ve içecekleri tercih etmeniz önemlidir. Pastörize edilmemiş süt ve süt ürünleri ya da meyve suları gibi kaynaklarda bakteri riski vardır.

Sabahları yaşadığınız mide bulantıları artık yavaştan azalmaya başlar ancak bu kez de mide yanması sorunuyla karşı karşıya gelebilirsiniz. Buna hamilelik hormonları sebep olur.

Benzer şekilde unutkanlık da söz konusu olabilir. Her ne kadar her hamile kadında bu durum yaşanmasa da, yapmanız gereken işleri sık sık unutur hâle geldiyseniz, bilin ki yalnız değilsiniz. Telefonunuza hatırlatıcılar koymak veya post-it yapıştırmak faydalı olacaktır.

Şu ana kadar birkaç kilo almış olabilirsiniz ancak bazı anne adayları hamileliklerinin birinci trimester dönemlerine kadar kilo almaz. Sağlıklı bir gebelikte birinci trimesterde 1,5 – 2 kilo alınır. Kilonuzla ilgili endişeleriniz varsa doktorunuzla görüşün.

Birinci trimester döneminin en belirgin hamilelik belirtilerinden biri de özellikle sabahları yaşanan mide bulantılarıdır ancak hamileliğin 11. haftasında başka diğer belirtiler de söz konusu olabilir. Bunlar:

  • Parlak cilt
  • Güçlü saçlar ve tırnaklar
  • Ciltte lekeler
  • İstenmeyen kıllar
  • Mide yanması
  • Göğüslerde büyüme
  • Mide bulantısı veya istifra
  • Yorgunluk

Mide Yanması: Bugüne kadar mide bulantısı yaşamadıysanız bunun yerine mide yanması sorunuyla karşı karşıya kalmanız olasıdır. Yapılan araştırmalara göre anne adayların yaklaşık yüzde 95’i mide bulantısı, istifra ve/veya mide yanması sorunu yaşamaktadır. Bunlar oldukça yaygın hamilelik belirtileridir. Genelde anne ve bebek için zararsızdır.

Üçüncü trimester dönemi büyümüş rahim boyutu sebebiyle mide yanmasının en yoğun yaşandığı dönemdir ancak bazı hamileler bu sorunu hamilelikleri boyunca şiddetli bir şekilde yaşar. Sizde onlardan biriyseniz, gün içerisinde az ve sık tüketmeye çalışın. Büyük öğünlerden kaçının. Yedikten sonra uzanmayın veya uyumayın. Bol su tüketin. Tüm bunlara rağmen mide yanması sorununuz devam ediyorsa ve bu durum yemek yemenizin önüne geçiyorsa doktorunuzdan güvenli ilaç kullanımı konusunda bilgi alın.

Göğüslerde büyüme: Bazı kadınlar bu değişimden memnundur ancak bazıları da bunu oldukça rahatsız edici bulur. Özellikle sutyeniniz artık uymadığında veya hafif bir dokunuşun bile ağrıya sebep olduğunda bu durum can sıkıcı olabilir. Göğüslerde büyümeye hormonlar sebep olur. Sutyenleriniz artık dar geliyorsa birkaç adet sutyen alın. Arzu ederseniz sutyen uzatıcılardan da kullanabilirsiniz.

Yeni bir sutyen alacaksanız sadece bir veya iki adet almanız yeterli olacaktır çünkü göğüsleriniz muhtemelen büyümeye devam edecek. Destekli sutyen veya hamile sutyeni almak isteyebilirsiniz.

Bu Hafta Yapılması Gerekenler

Hamile Kurslarını Araştırın: Birçok hamile kursları üçüncü trimester dönemine kadar başlamaz ama bu kurslar için ön kayıt yaptırmanız gerekebilir. Dolayısıyla bu, çeşitli hamile kurslarını araştırmak için iyi bir vakit. Günümüzde artık birçok özel hastane anne ve baba adaylarına bu tarz hizmetleri ücretsiz olarak vermektedir.

Benzer şekilde, hamilelik yogasından fitness’a kadar çeşitli farklı türde sınıf ve gruplar da mevcuttur. Hepsi anne adayları için oldukça faydalı ve keyifli eğitimlerdir. Öncesinde doktorunuza danışarak sizin için en uygun hangisi olduğu konusunda karar verebilirsiniz.

Sağlıklı beslenmeye çalışın: Özellikle devamlı mide bulantısı yaşıyorsanız sağlıklı beslenme veya sağlıklı yiyecekleri öğrenme konusuna odaklanmanız zor olabilir. Bir süredir mide bulantısı veya mide yanması yaşıyorsanız midenizi tutan yiyeceklere yöneliyor olabilirsiniz. Hatta bu süreçte birkaç kilo vermiş de olabilirsiniz. Mide yanması veya istifra sebebiyle kilo kaybı yaşadıysanız doktorunuzla görüşün. Hamilelerin neredeyse yüzde 10’u mide bulantısı veya istifra için ilaç desteğine ihtiyaç duyar.

Mide bulantınız meyve ve sebze yemenizi zorlaştırıyorsa kendinizi zorlamadan tüketebileceğinizi düşündüklerinize yönelin. Küçük lokmalarla başlayın. Mide bulantınız geçtikten sonra daha fazla besin değeri içeren yiyeceklere odaklanabilirsiniz.

Sabahları mide bulantısı yaşıyorsanız egzersiz yapmak zor gelebilir ancak egzersiz yorgunluğunuza iyi gelir, üstelik bebeğiniz ve sizin için de iyidir. Örneğin gün içerisinde 15 dakikalık yürüyüşler yapabilirsiniz. Yüzmek de faydalı olacaktır. Ancak herhangi bir egzersize başlamadan önce mutlaka doktorunuzdan uygunluk alın. Egzersiz yapmanıza izin verilirse vücudunuza kulak verin. Yorulduğunuz an egzersizi bırakın ve dinlenin.

Doktor randevunuza gidin: Genelde, Down sendromu gibi kromozom anomalilerinin tespiti için birinci trimester dönemi taraması olarak hamileliğin 11 ila 13. haftaları arasında ultrason yapılır. Aynı zamanda kan testi de yapılacaktır. NT olarak da bilinen nukal tarama testinde ultrason fetüsün boynundaki doku alanını ölçmek için kullanılır. Bu ölçüme bağlı olarak bebeğinizin Down sendromu riski taşıyıp taşıyamadığı belli olur.

Doktorumu Ne Zaman Aramalıyım?

Vajinal kanama ve sıkı akıntısıyla birlikte ateş, şiddetli karın veya baş ağrısı, görmede bulanıklık gibi durumlarda doktorunuzu hemen aramanız gerekir. Midenizde 12 saatten fazla yiyecek ve içecek tutamıyorsanız, mide yanması veya mide bulantısı şiddetli bir şekilde devam ediyorsa doktorunuza görünmeniz faydalı olacaktır.

İkiz Gebeliklerde 11. Hafta: Bu hafta itibariyle bebeklerinizin cinsel organları oluşmaya başlar. Bebekleriniz yaklaşık 5 santimetre boyundadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir