Hamileliğin 10. Haftası ve Değişimler

Hamileliğin 10. haftasının sonlarında, bebeğiniz resmi olarak embriyodan fetüse geçiş yapmış durumdadır. Bebeğinizin perdeli el ve ayak parmakları ayrılmaya ve kendine has parmak yapıları oluşmaya başlamıştır. Tüm hayati organlar oluşmuş, plasenta da görevini yapmaktadır.

Bebeğiniz baştan uca kadar yaklaşık 3.1 santimetre boyunda ve 3 – 4 gram ağırlığındadır ancak bu hafta itibariyle bebeğinizin asıl işi uzamak ve kilo almak olacaktır.

Bebeğiniz artık biraz daha insan görünümündedir.  Göz kapakları gözlerini tamamen kapatmaktadır. Yaklaşık 26 haftaya kadar bu şekilde kapalı kalacaktır. Aynı zamanda kendisinin tırnakları çok az uzamış, başında da ince tüylü saçlar oluşmaya, diş tomurcukları da görünmeye başlamıştır. Yüz özellikleri de daha belirgin hâle gelmektedir.

Bebeğinizin minik kalbi artık tamamen şekil almış durumda. Üstelik dakikada 180 kez atıyor. Bu, sizinkinden 2 – 3 kat daha fazla attığı anlamına geliyor. Bu hafta içerisinde doktor randevunuz varsa, bebeğinizin kalp atışını duyma ihtimaliniz yüksektir. Ultrasona girecekseniz bebeğinizin kalp atışını da görebilirsiniz ancak bebeğiniz cinsiyetini birkaç hafta daha göremeyeceksiniz.

Bebeğiniz bu hafta, turunçgillerden bir meyve olan kumkat büyüklüğündedir.

Vücudunuz

Hamile olduğunuzu hâlâ saklıyor olabilirsiniz ama bunu daha fazla devam ettiremeyeceksiniz. Rahminiz genişledikçe karnınız da yuvarlak bir şekilde büyür. Bu hafta birkaç kilo almış olabilirsiniz ancak mide bulantıları devam eden anne adayları için bu durum söz konusu olmayabilir.

Büyüyen göğüsleriniz için artık hamilelik sutyeni almanız gerekebilir. Kan hacminizin artmış olması sebebiyle bu hafta itibariyle göğüs ve karın bölgesindeki damarların daha belirgin hâle geldiklerini göreceksiniz.

Aynı zamanda lif içeren besinlerden daha fazla tüketmeye ihtiyaç duyabilirsiniz çünkü hamilelik hormonları vücudunuzdaki kas ve bağları rahatlatmakta, bu da sindirim sisteminizin biraz yavaşlamasına neden olarak kabızlığa öncülük etmektedir.

Bazı anne adaylarında bu hafta itibariyle mide bulantılarında rahatlama görülür.

Hamileliğin 10. haftasında birinci trimester döneminde görülen semptomlar ile birlikte yeni belirtiler de görülmeye başlanır. Genel hatlarıyla bu semptomlar şu şekildedir:

 • Kilo artışı
 • Artan vajinal akıntı
 • Karın ağrısı
 • Belirgin damarlar
 • Mide bulantısı ve istifra
 • Yorgunluk
 • Mide yanması
 • Kabızlık
 • Gaz ve şişme
 • Aşerme

Artan vajinal akıntı: Bu hafta itibariyle biraz daha fazla vajinal akıntının geldiğini fark edebilirsiniz. Bu, hamilelikte östrojen seviyesinin artması sebebiyle görülür. Hamilelikte yaşanan akıntılar süt gibi, ince yapalı ve hafif kokulu olmalıdır. Arzu ederseniz günlük ped kullanabilirsiniz ancak tampon kullanımından kesinlikle uzak durun.

Vajinal akıntı normaldir ancak enfeksiyona işaret eden bazı belirtilere de dikkat etmek gerekir. Akıntılarınız aşağıdaki gibiyse doktorunuzu arayın:

 • Kötü kokulu
 • Yeşil veya sarımstrak renkte
 • Kanla karışık
 • Ağrılı idrarla eşlik ediyorsa
 • Vulvada kaşıntı

Karın ağrısı: Rahminizi çevreleyen yuvarlak bağlar gerildikçe karın ağrısı yaşanır. Ağrı keskin veya hafif olabilir. Daha yavaş hareket etmeye çalışın ve oturduğunuz yerden hızlı kalkmayın.

Ağrınız şiddetliyse veya vajinal kanama, ateş, üşüme ya da ağrılı idrar ile birlikte eşlik ediyorsa doktorunuzla irtibata geçin.

Bu Hafta Yapılması Gerekenler

Doktorunuzdan Randevu Alın: Eğer henüz almadıysanız, doktorunuzdan randevu alın. Hamileliğin 12. hafta civarındaki randevular genelde diğer prenatal randevulara göre daha uzun sürer çünkü üzerinden geçilmesi gereken çok fazla detay vardır.

Doktorunuz siz, eşiniz, ailenizin sağlık öyküsü hakkında sorular soracaktır. Dolayısıyla ailede herhangi bir hastalık olup olmadığı konusunda eşinizle öncesinde konuşun. Bunun sebebi bazı durumların genetik olduğu gerçeğidir. Böyle bir durumda ise gelişmekte olan bebeğiniz daha dikkatli ve detaylı bir şekilde gözlemlenir. Bu muayenede bazı tarama testlerini yaptırmanız ve kan tahlili yaptırmanız istenir. Bu tahlillerden aşağıdaki durumlar kontrol edilir:

 • Hemoglobin ve platelet seviyeleriniz
 • Kan grubunuz ve rhesus durumunuz
 • Hepatit B enfeksiyonu
 • Frengi
 • HIV
 • Talasemi
 • Orak hücreli anemi

Aynı zamanda tansiyonunuz da ölçülecektir. Bu, hamileliğiniz boyunca kıyaslanacak bir referans olacaktır. Tansiyonunuz siz stresli veya gerginken yüksek çıkabilir, dolayısıyla muayeneye dingin bir şekilde gitmeniz faydalı olacaktır.

Doktorunuz size aynı zamanda doğum öncesi dönemle ilgili bilgiler verecektir. Muayeneye çantanızda bulundurabileceğiniz ve seyahate çıkarken bile yanınızda tutabileceğiniz bir not defteri ve kalemle birlikte gitmeniz yararlı olacaktır.

Bu randevunuzda doktorunuz sizden idrar tahlili de isteyecektir. İdrar tahlilinde aşağıdaki değerler ölçülür:

 • Ketonlar: Bunlar, yeterli besin maddesi tüketmediğinizde ve yağları yıkmak zorunda kaldığında vücudunuz tarafından üretilirler. Hasta olduğunuzda veya aşırı egzersiz yaptığınızda ya da hamilelik şekeri geliştiğinde de keton üretimi söz konusu olur.
 • Glikoz: Bu, diyabet veya böbrek hastalığını işaret eden bir değerdir. İdrar örneği vermeden önce tatlı bir şeyler yediyseniz de idrarınızda glikoz tespit edilebilir.
 • Protein: Bu, enfeksiyonu işaret edebilir ama aynı zamanda preeklampsi gibi diğer problemleri de işaret edebilir, dolayısıyla araştırılması gerekir.

Pelvis Tabanını Harekete Geçiren Egzersizler Yapın:Doktorunuz size bu egzersizlerden bahsetmemiş olabilir ancak bu egzersizlere şimdiden başlayın, bize birkaç ay içinde teşekkür ediyor olacaksınız.

Pelvis tabanı vücudunuzun ön tarafındaki kasık kemiğinden arkadaki omurganızın tabanına kadar uzayan bir kas şerididir ve rahim, mesane, vajina ve bağırsaklar gibi organları tutmaya yarar.

Bu kasları güçlendirmek oldukça önemlidir çünkü güçlü bir pelvis tabanı doğumu daha kolay hâle getirir, iyileşme sürecine yardımcı olur ve cinsel hayatınızı daha keyifli hâle getirir. Bu aynı zamanda koştuğunuzda, hapşırdığınızda ve kahkaha attığınızda idrar kaçırma sorununuzun da önüne geçer. İşte bu kasları güçlendirmek bu kadar önemlidir.

Öncesinde yapmadıysanız bu egzersizi yapmak aldatıcı olabilir ancak aslında yapması çok kolaydır. Aynı zamanda kegel egzersizi olarak bilinen bu egzersizler en kolay idrar yaparken uygulayabilirsiniz. İdrarınızı yaparken birden idrarınızı tutun, sonra tekrar idrarınızı yapın. Bu işlemi birkaç kez tekrarlayın ve bunu günde birkaç kez yapmaya çalışın. Zamanla bu kaslar güçlenecektir.

Bu egzersizlerin en güzel yanı, gün içerisinde ofis masanızda otururken, otobüsteyken, marketteyken de rahatlıkla yapabilmenizdir. Üstelik bu egzersizi yaptığınızı da kimse fark etmez.

Doktorumu Ne Zaman Aramalıyım?

Aşağıdaki durumlardan birine sahipseniz doktorunuzu arayın:

 • Kanama veya kramp
 • Anormal vajinal akıntı
 • Yüksek ateş
 • Üşüme
 • Ağrılı idrar yapma
 • Şiddetli karın ağrısı
 • Şiddetli mide bulantısı ve istifra

Aynı zamanda, kendinizi devamlı mutsuz hissediyorsanız, anne olma gerçeği sizi devamlı endişeli hâle getiriyorsa, iki haftadan fazla bir süredir depresyondaysanız, doktorunuzdan bu konuyla da ilgili destek almanız gerekir. Hamileliğiniz ne kadar mutlu ve huzurlu geçerse bebeğiniz o kadar mutlu bir ortamda büyür.

İkiz Gebeliklerde 10. Hafta

Mide bulantılarınız günlük hayatınızı etkiliyorsa doktorunuzdan size hamilelikte kullanımı güvenli olan ilaç yazmasını isteyin. Bu ilaçlar mide bulantısı ve istifranızı hafifletebilir. Aynı zamanda mide bulantınızı tetikleyen yiyeceklerden kaçının, bolca dinlenmeye çalışın ve kan şekerinizi dengelemek için gün içerisinde az ve sık tüketin.

Tüm bunlara rağmen durmadan istifra edip kendinizi hasta mı hissediyorsunuz? Sıvı kaybı mı yaşıyorsunuz? Hiperemezis gravidarum olarak bilinen bir durumla karşı karşıya olabilirsiniz. Birden fazla bebeğe gebe olan kadınlarda hiperemezis gravidarum, yani şiddetli mide bulantısının görülmesi ihtimali yüksektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir