Hamile Kalmadan Önce Yapmanız Gerekenlerin Listesi

Çocuk sahibi olmak mı istiyorsunuz? Sağlıklı bir gebelik ve sağlıklı bir bebek için hamile kalmadan önce dikkate almanız gereken bir takım önemli noktalar vardır. Bunları genel hatlarıyla aşağıdaki gibi sizler için derledik:

Gebelik öncesi randevunuzu alın:

Bunun için doğumunuzu gerçekleştirecek doktorunuza ihtiyacınız yok. Aile hekiminiz de sağlık durumunuzu genel hatlarıyla değerlendirecektir. Doktorunuz sizin ve ailenizin tıbbi geçmişi, sağlık durumunuz ve aldığınız ilaç ya da takviyeler hakkında sorular soracaktır. Kullanmış olduğunuz ilaçların bir kısmının değiştirilmesi gerekebilir çünkü bazı ilaçlar vücut yağında depolanır, bu durum da bebeğiniz için güvenli olmayabilir.

Doktorunuz sağlıklı beslenebilmeniz için size bilgi verecek, mevcut kilonuzu değerlendirerek sağlıklı bir gebelik için hangi kilo aralığında olmanız gerektiğini söyleyecek, kötü alışkanlıklarınız hakkında bilgi alacak, prenatal vitamin almanızı önerecek, suçiçeği ve kızamık gibi çocuk hastalıklarına karşı bağışıklığınız olup olmadığını test edecek ve sorularınızı yanıtlayacaktır. Astım, diyabet veya yüksek tansiyon gibi belli başlı rahatsızlıklarınız varsa doktorunuz sizi uzman bir doktora da yönlendirebilir. Benzer şekilde pelvik muayenesi, Pap smear testi de yapılması uygun görülebilir.

Genetik tarama testi yaptırın:

Doktorunuz hamile kalmadan önce genetik tarama testi yaptırarak sizin veya eşinizin kistik fibrozis ve orak hücreli anemi gibi ciddi bir kalıtsal hastalığa sahip olup olmadığınızı kontrol etmenin faydalı olabileceğini düşünebilir. Hem eşiniz, hem de siz taşıyıcıysanız çoğunuzun da bu hastalığa sahip olma ihtimali yüksektir.

Dilerseniz tıbbi genetik uzmanına danışarak hastalığınız hakkında daha detaylı bilgi alabilir, çocuk sahibi olma konusunda ne gibi risklere sahip olduğunuzu öğrenebilirsiniz. Bu, sağlıklı bir bebeğe sahip olmak için yapılması gereken en önemli adımlardan biridir. Üstelik test sadece eşiniz ve sizden tükürük veya kan örneği alınarak gerçekleştirilir ve işlem birçok sigorta tarafından da karşılanır.

Folik asit kullanın ve A vitaminine dikkat edin:

Folik asit takviyesi almak oldukça önemlidir. Hamile kalmadan en az bir ay kadar önce ve hamileliğin birinci trimester döneminde günde 400 mcg folik asit alarak bebeğinizin spina bifida gibi nöral tüp defektine sahip olma riskini yüzde 50 ila 70 oranında düşürmüş olursunuz. Folik asit diğer bazı doğum kusurlarının da önlenmesine yardımcı olur.

Folik asidi tüm eczanelerden bulabilirsiniz. Dilerseniz prenatal vitamin veya normal multivitamin de kullanabilirsiniz ancak bu multivitaminlerin 400 mcg folik asit içerdiklerinden emin olun. Benzer şekilde multivitaminin izin verilen günlük miktardan 770 mcg RAE (2,565 IU) daha fazla A vitamini içermediğine de dikkat etmelisiniz. Farklı A vitamini türlerinden çok fazla almak doğum kusurlarına neden olur.

Alkol ve sigarayı bırakın:

Sigara içiyorsanız bırakmak için en doğru zaman bu zamandır. Yapılan araştırmalar sigara ve madde kullanımının erken doğum, düşük gibi durumlara öncülük ettiğini göstermektedir. Sigara aynı zamanda doğurganlığınızı da etkiler ve eşinizin sperm sayısını düşürür. Pasif içicilikte bile benzer riskler söz konusudur. Günde bir kadeh alkol tüketmenin hamile kalma sürecinde zararlı olmadığı düşünülür ama bu dönemde aşırı alkol tüketiminden kaçınmanız önemlidir.

Uzmanlar hamilelikte alkol kullanımından da kesin surette kaçınılması gerektiğini söyler çünkü az bir miktar alkolün bile gelişmekte olan bebeğinize ne kadar zarar verdiği henüz bilinmemektedir. Zararlı alışkanlıkları bırakmak zor olabilir. Böyle bir durumda doktorunuzdan yardım isteyin. Benzer şekilde çevrenizden de bu konuyla ilgili destek alabilirsiniz.

Buzdolabınızı sağlıklı yiyeceklerle doldurun:

Henüz iki kişilik beslenmiyorsunuz ama yine de vücudunuzu sağlıklı bir gebelik için hazırlamalı, dolayısıyla sağlıklı besinler tüketmelisiniz. Günde en az iki porsiyon meyve ve bir tabak sebze tüketin. Aynı zamanda tam tahıllı yiyecekler ile süt, yoğurt gibi kalsiyum oranı yüksek yiyecekler tercih edin. Proteini fasulye, fındık, tohum, soya ürünleri ve et gibi farklı kaynaklardan tüketmeye çalışın.

Sağlıklı kiloda olun:

Sağlıklı kilodayken hamile kalmak daha kolaydır. Düşük veya yüksek vücut kitle endeksine sahip olmak bazı kadınlarda doğurganlığı etkileyebilir. Yüksek vücut kitle indeksine sahip kadınlarda gebelik veya doğum komplikasyonlarının görülme ihtimali yüksektir. Düşük vücut kitle indeksine sahip kadınların ise zayıf bebek doğurma riski vardır. En doğru kilo oranınız için doktorunuzla görüşün. 

Balık tüketiminize dikkat edin:

Balık yemeyi seviyorsanız bu konuda dikkatli olmalısınız. Balık mükemmel bir omega-3 yağlı asit (bebeğinizin beyin ve göz gelişimi için oldukça önemlidir), protein ve D vitamini kaynağıdır. Ancak aynı zamanda zararlı olabilen cıva da içerir. Uzmanlar hamile kadınların cıva oranı yüksek balıkları tüketmemesi, belli başlı balık türlerine yönelmesi ve balık tüketimini sınırlandırması gerektiği konusunda hemfikir.

Diş doktorunuzu ziyaret edin:

Hamileliğe hazırlanırken ağız sağlığınızı ihmal etmeyin. Hamilelikte yaşanan hormonal değişimler sizi dişeti hastalıklarına karşı daha hassas hâle getirebilir. Yüksek oranda projesteron ve östrojen seviyeleri bakteri plağına daha farklı tepki vererek dişeti hassasiyetine sebep olabilir. Böyle bir durumda ise diş fırçalarken veya gargara yaparken dişeti kanaması yaşanabilir. Öncesinde periodontal bakım yaptıran kadınların hamilelikleri boyunca bu tarz bir problem yaşama riski düşüktür.

Enfeksiyonlardan kaçının:

Hamile kalırken özellikle bebeğinize zarar verebilecek olan enfeksiyonlardan kaçınmak oldukça önemlidir. Bu süreçte pastörize edilmemiş yumuşak peynir ve diğer süt ürünleri, hazır et, çiğ veya yeterince pişmemiş balık ve diğer et türleri, salam, sucuk gibi yiyeceklerden kaçınılması gerekir. Bu yiyecekler düşük veya ölü doğuma öncülük edebilen gıda kaynaklı hastalıklara sebep olan listeriyoz adında tehlikeli bir bakteri türüne ev sahipliği yapabilir. Benzer şekilde pastörize edilmemiş meyve sularından da uzak durmanız gerekir çünkü bu meyve suları salmonella veya E. Coli bakterisi barındırabilir.

Yemekleri hazırlarken ellerinizi yıkamayı ve buzdolabınızın 35 ila 40 derece Fahrenheit (2 ila 4 C), buzluğunuzun ise 0 derecenin altında (-18 C) olmasına dikkat edin. Toprakla uğraşırken eldiven kullanmanız ve kedi kumunu başkasına değiştirtmeniz de önemlidir çünkü kedi kumu gelişmekte olan bebeğiniz için tehlikeli olabilen toksoplazmoz isimli enfeksiyona sahip olabilir. Son olarak, hamileyken grip olmamak için grip aşısı vurdurun. Hamilelikte grip zatürre ve erken doğum gibi ciddi komplikasyonlara öncülük edebilir.

Çevresel faktörleri minimuma indirin:

Sizin için tehlikeli olan tüm çevresel faktörlerden tamamen kaçınmak imkansız olabilir ama bunları mümkün mertebede kontrol altına almanız önemlidir. Örneğin, bazı meslekler sizin ve doğmamış çocuğunuz için tehlikeli olabilir. Rutin olarak kimyasal veya radyasyona maruz kalıyorsanız hamile kalmadan önce bazı değişiklikler yapmanız gerekir. Benzer şekilde, bazı temizlik malzemeleri, zirai ilaçlar, çözücüler ve musluk suları da gelişmekte olan bebek için tehlikeli olabilir. Günlük ev işleriniz hakkında doktorunuza bilgi verin ve kimyasal ürünlerden mümkün olduğunca uzak durun.

Tüm bunların yanı sıra aşağıdaki soruları da dürüst bir şekilde cevaplamanız önemlidir:

  • Çocuğunuzun bakımı ile ev ve işteki sorumluluklarınızı dengeleyebileceğinizi düşünüyor musunuz?
  • Çocuğunuzun ihtiyaçlarını karşılamak için maddi ve manevi olarak hazır mısınız?
  • Eşiniz ve sizin çocuğunuz için iyi bir ebeveyn olacağına inanıyor musunuz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir