Halı Üzerindeki Ruj Lekesinin Çözümü – Ruj Lekeleri Nasıl Çıkarılır?

Bildiğimiz gibi bayanların vazgeçilmez makyaj malzemesi rujdur.Ruj yağ esaslı sayılabilecek bir boya çeşididir. Nem ve ısı gibi etkenler ruj lekelerinin çıkmasını oldukça zorlaştırır. Bunun için oluşan herhangi bir ruj lekesini mineral yağı ve ya sebze yağı ile ovduktan sonra biraz bekletin yaklaşık 15-20 dakika kadar.

Bu işlemden sonra eğer ruj lekemizin oluştuğu bölge kumaş,yün ve ya ipek değil ise lekeli kısmı amonyak maddesi ile iyice silin. Ruj lekesi eğer ki kurumuş ise yani eski ise lekenin üzerini birazcık vazelin sürdükten sonra 30-35 dakika kadar bekletin.Bu işlem bölgenin nemlenmesine yardımcı olarak işlemlerimizi kolaylaştıracaktır.

Önerebileceğimiz yöntemlerden bir diğeri ise saç spreyi uygulamasıdır. Ama unutmamanız gereken bir konu ise ilk önce kıyafetinizin kumaşının bu işlem için uygun olup olmadığını kıyafetinizin temiz bir bölgesine spreyi sıkarak anlayabilirsiniz. Eğer bu işlem için kıyafet kumaşınız uygun ise lekeli bölgeye spreyi doğrudan sıktıktan sonra bir kaç dakika bekleyiniz. Bir kaç dakika bekledikten sonra bölgeyi silebilirsiniz.

Halı Üzerindeki Ruj Lekesinin Çözümü

Halınızın üzerindeki ruj lekelerini temizleme yöntemlerinden biri ise ruj lekesi oluşan yeri rujun arka sert kısmıyla iyice kazıyın.Eğer ki bulaşan ruj lekesi oldukça yumuşaksa bir torbanın içine buz koyun ve bu lekenin üzerine bu torbayı yerleştirin. Yaklaşık 10-15 dakika bekletmeniz gerekmektedir.

Buz koyduğunuz lekeli bölge 10-15 dk donacaktır.Donmanın bize sağladığı sertlik halı üzerinden ruj lekesini çıkarmamız için oldukça yardımcı olacaktır.

Eğer bu işlemlerden sonra ruj lekesi hala çıkmamış olursa enzim leke temizleyici özellikli(ön ıslatma tozu) suya katın.Su ile karıştırdığınız bu karışımın iyice macun haline gelene kadar karıştırmanız gerekmektedir. Macun haline getirdiğiniz bu karışımı daha sonra direk lekenin üzerine uygulayınız.

Uyguladıktan sonra 5 ile 15 dakika arası bekleyiniz.Sonra hazırladığınız karışım olan macunun kuruduğunu göreceksiniz, kuruyan macunu kazıyabilmek için daha alternatif bir planınız yok ise kesinlikle keskin olmaması şartıyla kuruyan macunu yavaş bir şekilde kazarak temizleye çalışınız.

Eğer ki bu macunu kazıyarak çıkaramadıysanız kesinlikle ıslatmayınız ıslatırsanız lekenin ilk haline döneceğini görürsünüz.O yüzden bir kaç denemeden sonra zaten lekenin ve macunun çıkacağını göreceksiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir