Gümüş Eşyalarınızı Ve Takılarınızı Temizlemek İçin Tercih Edebileceğiniz Yöntemler

Gümüş Eşyalarınızı, Takılarınızı Nasıl Parlatabilirsiniz. Gümüş neredeyse hayatımızın her köşesinde kullandığımız değerli ve oldukça hoş duran bir madendir. Gümüş gün içerisinde sürekli olarak maruz kaldığı kir, toprak, ter, su, parfüm gibi dış etkenler yüzünden gün geçtikçe matlaşır ve sonuç olarak kararır. Bunun için zaman içerisinde düzenli olarak hem takı hem de eşya olarak kullandığımız gümüş süslemelerimizi düzenli olarak bakımını gerçekleştirmek gerekir.

Halk arasında yayılan yanlış bilgilerden bir kaçı ise gümüşe sigara külü veya diş macunu yöntemlerini uygulamaktır. Bu çözüm yollarına baş vurduğunuz zaman ilk başlarda her ne kadar sonuç alsanızda zaman geçtikçe bu yöntemler yüzünden gümüş eşyalarınız çizilmeye ve kararmaya başlar. Bu çözümlere başvurduktan sonra pişmanlığınız fayda etmez çünkü artık geri dönüşü olmayan bir yola girmişsiniz demektir.

Günümüzde teknolojinin geldiği nokta bize bulaşık makinalarında gümüş eşyalarımızı yıkayabileceğimiz söylenmektedir. Eğer bu yöntemi düşünüyorsanız makinenizi alırken bunu satıcı kişilere iyice danışmanız gerekmektedir. Elle temizleme uygulamalarında gümüş eşyalarınız temizlerken kesinlikle pamuklu eşyalar tercih edilmelidir. Sert sünger, bulaşık teli gibi kalın ve çizici şeylerden kesinlikle uzak durulmalıdır.

Gümüşleri elle temizleme yöntemlerinde lastik eldiven yerine nitril eldiven tercih etmeniz önemle rica olunur. Nitril diye bahsettiğimiz eldiven halk dilinde ameliyat eldiveni diye de bilinmektedir. Sülfür gümüşe zarar veren bir maddedir ve bu madde nitril eldiven üzerinde bulunmaz. Bir diğer seçenek ise pamuklu eldiven tercih etmek olabilir.

Gümüş eşyalarınızı muhafaza ettiğiniz(koruduğunuz) yerde gümüş eşyalarınızın çizilmesine olanak sağlayacak şeylerden uzak durmaya çalışınız.Temizleyici sıvılar,karbonat vb. yöntemlerde gümüş parlatma yöntemlerinde uygulanabilir.Gümüşlerinizi muhafaza ederken kesinlikle gümüş eşyalarınızı karartacak yerlerdende uzak tutunuz.

Gümüş temizlemek için üretilmiş sıvılar; Bu sıvıları alabileceğiniz bir çok alternatif vardır ve bunların en yakını ise marketlerdir. Parlatma ve temizleme işlemlerinde oldukça etkili olacaktır. Ufak bir parça pamuk kopardıktan sonra satın aldığımız sıvıyı bu pamuğun üzerine hafifçe dökün ve gümüş eşyanızı yavaş ve narin bir şekilde temizlemeye başlayın. Etkilerini yakın sürede hissedeceksiniz.

Karbonat işlemi ile gümüş eşyalarınızı temizlemek; En çok kullanılan ve tercih edilen bir diğer gümüş temizleme yöntemi de budur. Karbonatı ılık su ile karıştırıp gerçekleştirdiğiniz bu yöntemle gümüş eşyanızı çizmemeye dikkat etmeniz gerekir. Biraz alıştırma yapmak isterseniz fazla bir değeri olmayan evinizdeki herhangi bir objede denemeler yapabilirsiniz. Bu denemeler gümüş eşyanızı parlatırken size oldukça yardımcı olacaktır.

Gümüş temizleme yöntemlerinde en alternatifi; Ufak bir kabın içerisine ılık su koyuyoruz. Bu kabın içerisine işlemlerden sonra gümüş eşyalarımızı koyuyoruz, ılık suyun bütün her yerini kapladığına emin olunuz. Sonra ise kabın içerisine tuz ve karbonat ilave ediyoruz.

Bu tuz ve karbonatın miktarı ise şöyle olacaktır; tuz ve karbonatı ilave ederken aynı zamanda suyu karıştırın ne zamanki tuz ve karbonat çözünmemeye başlar o zaman ilave işlemini durdurunuz. Sonrasında ise kabın tabanını alüminyum ile kaplıyoruz, gümüşlerin değmesine özen gösteriniz. Bu işlemden sonra gümüş eşyalarınızın parlaklaşacağını göreceksiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir