Göz Sağlığı İçin Yapılması Gerekenlerin Listesi!

İnsan bedeninde önemli bir yere sahip olan gözlerimizin sağlığı noktasında bilinçlenmek oldukça önemlidir. Gözler insanın en hassas yerlerinden biridir. Dikkat edilmediğinde ufacık kazalarda bile kötü sonuçlar doğurabilir.

Bu önemli organımızı korumak ve sağlığına dikkat etmek görevimizdir. Göz sağlığı açısından yapılması gerekenler olarak yapılabilecek pek çok bulunmaktadır. Bunları sırasıyla sizlere anlatmaya çalışalım:

  • Göz sağlığı için günümüzde önemli yere sahip olan ver hayatımızın önemli bir yerini işgal eden bilgisayar, televizyon gibi cihazlara bakarken en az yarım metre mesafe olmalı. Çok uzun süre ekrana bakmaktan kaçınmalıyız.
  • Özellikle güneşli havalarda güneş gözlüğü kullanmayı alışkanlık haline getirmeliyiz. Normal havalarda bile kullanmamız doğru olacaktır.
  • İş yaparken dışarıda koruyucu gözlük takmamız önemlidir. Gözümüze cisim girmesi, sıçraması, batması gibi durumlar için koruyucu gözlük kullanmak çok önemlidir.
  • Yeşil yapraklı sebzeler, limon, portokal, tahıl gibi yiyeceklerle beslenerek gözlerimizin kuvvetlenmesini sağlamalıyız. Bezelye, fasulye, havuç gibi besinlerde göz sağlığı için faydalı olan yiyeceklerdir.
  • Göz sorunlarımız varsa ihmal etmeden doktora görünmeliyiz.
  • Lens kullanırken mikrop kapmaması için ellerimizi güzelce yıkamalıyız.
  • Genetik geçmiş göz ardı edilmeyerek aile fertlerinde olan göz hastalıklarının siz de de çıkabileceğini unutmamak gerekir.
  • Sigara kullanmak pek çok rahatsızlığa sebep olduğu gibi göz hastalıklarında da zararlı olabilir.
  • Düzenli aralıklarla sorun olmasa dahi göz muayenesinden geçmek önemlidir.

Göz Sağlığı İhmal Edildiğinde Ne Olur?

Sağlığımız açısından önemli bir yere sahip olan gözlerimizin sağlığını korumak için özen göstermeliyiz. Peki göz sağlığı ihmal edildiğinde ne olur bundan bahsedelim: Gözlerimizin sağlığına yeteri kadar dikkat etmezsek ileride geri dönüşü olmayan ciddi sorunlarla karşılaşabiliriz. Örneğin şeker hastası olan kişiler bu konuda doktor tavsiyesine uymadıklarında görme kayıplarına kadar büyük sorunlar yaşayabilirler.

Bunun gibi saatlerce bilgisayar ya da televizyona bakmak gözlerde sorunlara yol açabilir. İş yerinde çalışanlar ya da dışarıda toz, toprak ya da tehlikeli işlerle uğraşan kişiler koruma gözlüğü takılması gereken yerlerde koruma gözlüğü takmazlarsa gözlerine herhangi bir cismin batması ya da girmesiyle gözlerinde ciddi hasarların oluşmasına neden olabilirler.

Yine bunun gibi sigara kullanmak kişilerde direk göze etki yanında, damar tıkanıklığı, kalp krizi gibi risklere de neden olabilir. Bu ve buna benzer pek çok sorun gözler açısından ciddi sorunlar oluşturabilir. Bu açıdan göz sağlığını korumak için saydığımız hususlara dikkat etmemiz önemlidir.

Göz Muayenesini İhmal Etmeyin!

Göz sağlığı açısından gözlerimiz korumak için sayılan tüm bu hususlara dikkat etmek dışında göz muayenesini yaptırmak ta önemlidir. Hiçbir sorun olmasa dahi ileride muhtemel olabilecek durumların önlenmesi açısından periyodik aralıklarla göz muayenesi yaptırmak önemlidir.

Göz muayenesi esnasında belki de farkında olmadığımız bir göz kusurunun tespit edilmesi sağlanacak ve ileride bu kusurun daha büyük sorunlar ortaya çıkarmaması için önceden önlemin alınması sağlanacak. Bu açıdan belli zaman aralıklarında göz muayenesi yaptırmayı ihmal etmemek gerekir.

Unutmayın? Gözlerimiz bize verilen en büyük nimetlerden biridir. Bir an onların varlığının olmadığını düşünün. Hayatın ne kadar zor olduğunu anlamak hiç te zor olamayacaktır. Bunun için zamanında önlemler alarak ve gerekli hususlara dikkat ederek göz sağlığımızı en iyi derece korumalıyız.

Göz kusurlarımız varsa ve bunu hissediyorsak bu konuyu ihmal etmeden bir an önce doktora başvurmalıyız. İleride çok ciddi sorunların yaşanmaması için göz sağlığı için yapılması gerekenleri ihmal etmeden yapmalıyız. Daha sağlıklı gözler için gözlerimizi korumaya daha çok dikkat etmeliyiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir