Görme Zorluğunun Başlıca Sebeplerinden Biri de Katarakt Hastalığıdır!

Görme Zorluğunun Başlıca Sebeplerinden Biri de Katarakt Hastalığıdır!

Katarakt halk arasında sanki sadece yaşlı insanlarda olan bir hastalık gibi görülmektedir. Fakat katarak yeni doğan bebeklerde dahil her yaşta olabilen bir rahatsızlıktır. Yaşlılarla gençlerdeki olma sebepleri birbirinden farklılık gösterse de yaşlılarda da gençlerde de olan katarakt oluşumu aynı rahatsızlıktır.

Katarakt hastalı yeni doğan bebeklerde, kortizon kullanan gençlerde, göze gelen darbelerden sonra, şeker hastalarında oluşabilen bir rahatsızlık olarak ortaya çıkmaktadır. Katarakt tedavisi gözlük veya ilaç ile yapılan bir tedavi yöntemi değildir. Katarakt tedavisi ameliyat ile yapılan bir tedavi yöntemidir.

Görmede azalmayla veya bulanık görmeyle ortaya çıkan bu hastalık, ameliyatla tedavi edildikten bir hafta sonra tamamen geçebilen bir hastalıktır. Katarakt ameliyatları ne kadar da ameliyat adı ile anılsa lazer yöntemiyle yapılan kolay bir işlemdir.

Katarakt ameliyatları çok kısa bir sürede görüş alanını açarak hastaları rahatlatır. Ameliyattan sonra bir müddet doktorun verdiği damlalar mutlaka kullanmalıdır. Ameliyat sonrası kullanılmayan damlalar yüzünden bir çok hasta göz enfeksiyonu veya görme zorluğu yüzünden tekrar doktora başvurmaktadır.

Katarakt Hastalığının Belirtileri Nelerdir?

  • Görmenin yavaş yavaş zayıflaması
  • Görmede bulanıklık
  • Gözlüğün derecesinin yükselmesine rağmen görmede bulanıklık
  • Dünyaya buğulu cam arkasından bakıyormuş hissi
  • Çift görme
  • Bir yazı okurken, yazıda aniden bulanıklık ve harflerin uçuşması
  • Gece körlükleri yani gece görüşünde bozulma
  • Gözlük numaralarının yetmemesi, numaraların yükselmesine rağmen görmede zorluk

Genç Yaşta Katarakt

Katarakt hastalığı her zaman yaşlı kişilerde oluşabilir düşüncesi yanlıştır. Genç kişilerde de bazı durumlarda katarakt hastalığı gelişebilir. Katarakt hastalığının geliştiği genç insanlarda genellikle yüksek dereceli miyop, yüksek dereceli astigmat veya yüksek dereceli hipermetrop bulunmaktadır.

Katarakt oluşumu aynı yaşı ilerlemiş kişilerde olduğu gibi genç insanlarda da gözde görme duyusunda azalma oluşturur. Genç insanlarda genellikle lazer ameliyatları ile oluşmuş olan katarakt kolaylıkla alınabilir. Genellikle genç insanlara yapılan lazerli katarakt ameliyatları ile birlikte miyop, astigmat ve hipermetropta yok edilir ve kişi gözlük kullanmaktan tamamen kurtulabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir