Google’ın Kayıt Altına Aldığı Ses Kayıtlarımız Nasıl Silinir?

İnternet ve yine teknoloji dünyasının dev firmalarından Google şirketi skandal bir olaya imza attı. Bu olay ise yine bu habere göre kullanıcılarını gizlice dinlemekteymiş. Google oldukça başarılı bir yükselişe devam ediyorken bir yandan da kullanıcı deneyimlerini oldukça yüksek oranlarda tutabilme adına çalışmalarına devam ediyor.

Yaşanmakta olan bir çeşit gelişme ile beraber olarak da Google şirketinin kullanıcıların deneyimlerini geliştirebilme adına başvurmuş olduğu bir yol öğrendik.

Kullanıcılardan Habersiz Ses Kaydı Yaptı

Bu yol ise Google şirketinin kullanıcılardan habersiz bir şekilde kullanıcı seslerini depoladığı gerçeği idi. Bu durumu da asla reddetmemekte olan Google şirketi kullanıcıların seslerini gizlice kayıt altına aldığını ve yine bunları da sonralardan servislerini geliştirebilme adına dinlemekte olduğunu belirtti. Bunlara ek olarak seslerin de özel servis ile paylaşmadığını belirten Google şirketinin tavrı yine birçok kullanıcı da gerçekten güvensizlikler meydana getirdi.

Google tarafınca kayıt altına alınan seslerin yine yönetiminin de kullanıcılarda olması yine bu skandalı hafifleten bir çeşit unsur oldu. Google şirketinin gizli bir şekilde saklamakta olduğu seslerin yönetimleri de tam anlamıyla kullanıcılar da fakat yine bu ayarı da bulabilmek oldukça güç olmaktadır. Kullanıcı hesaplarına göre de saklanmakta olan sesler dinlendiği zaman yine kullanıcı tarafınca silinebilmektedir ve yine bir daha ses kayıt edilememesi de oluşabilmektedir.

Ses Kayıtları Nasıl Silinir?

Google şirketinin kayıt altına aldığı seslerin kullanıcıların yönetimlerinde olması yine bir nebze de gerçekten rahatlatıcı bir şey gibi görünüyor olsa da kullanıcı hesaplarında depolanması da ilginç. Sesli arama fonksiyonunun kullanılmakta olduğu sıralarda sesleri kayıt etmekte olan Google bu seslerin kayıt altına alınıp alınmamasını yine kullanıcıların ayarlayabilmelerine olanak tanımaktadır. 

Seslerin kayıt edilememesini arzu eden kullanıcılar da Google’ın uygulama ve servisler paneline girdikten sonra kullanıcı deneyim bilgilerine ulaşabilmekteler. Sayfaya girdikten sonra da yine “Web ve Uygulama Etkinliği” sayfası sizi karşılayacaktır. Uygulama deneyim sayfasında “Ayarları Güncelle” diyorsunuz ve karşınıza gelen ekran da farklı kontrolleri göster bağlantısına tıklıyorsunuz ve Google şirketinin kullanıcı bilgilerini kayıt etmiş olduğu servislere ulaşmış oluyorsunuz.

Bahsi geçen ekranda yine ses kayıt fonksiyonunu kapatabilmek adına “Sesli aramalarınız ve komutlarınız” ayarını kapatacaksınız. Bunlara ek olarak “Geçmişi Yönet” diyerek geçmişte kayıt altına alınan ses kayıtlarınızı da silebilir, inceleyebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir