Gelecekte ki Uçak Seyehatleri Nasıl Olacak?

Teknolojinin ucu açık bir şekilde gelişiyor olması ile birlikte, olumlu veya olumsuz olmak üzere bir çok değişikliğe kucak açıyor. Havayolu taşımacılığı da gelecekte bu değişikliğe uğrayacak alanlar arasında yer alıyor. Uçak seyehatlerinde ki bu yeniliklerin, en az 5 yıl içerisinde başlması umud ediliyor.

Sektörün kendini geliştirmesi göze alınarak kısa veya uzun vadede, yapılacak olan değişiklikleri sizler için araştırıp derledik. 5-10-15-20 yıl aralıklarında değişime uğrayacak  o gelişmeler:

PASAPORT KONTROLÜ

Yüz tanıma sistemleri artık geliştirilebilir bir sistem olmadığı için, gündeme gelmekten daha çok uygulama aşamasına sokuldu bile. Hatta bir kaç ülke, bir sonraki yılın başlarında bu uygulamayı kullanacaklarını belirttiler. Bu uygulama yolcuyu yüzünden tanıyarak, dijital pasaport platformunda kontrol sağlayarak izin verecektir. Temassız kontrol sayesinde dış hatlarda, hiç bekleme yapmaksızın işimize bakabileceğiz.

UÇAKTA SOSYALLEŞMEK

Airbus şirketinin üzerinde çalıştığı projelerde, uçaklarda spor ve oyun salonlarının konulması hedefleniyor. Bazı uluslararası kahve zincirlerinin de uçak içlerinde ufak bir yere sahip olması bekleniyor. Böylelikle havayollarının gelirleride katlanmış oluyor. Havalimanların da çok vakit geçirdiğimiz için, şirketler bu alanda yeniliklere başlanacağını belirtmişlerdir.

BİLET VE BAVULSUZ YOLCULUK

Yapılan araştırmaların bir çoğu, uçak şirketlerinin en çok kazanç sağladığı alan yan hizmetler olarak belirtiliyor. Örnek verirsek otel kiralamak, araç kiralaması yapmak gibi şeylerdir. İleride bu yan hizmetleri isteyen bireylerin uçak biletlerinin ücretsiz verilmesi gündemde. Ayrıca bir şirketin başllatığı çalışmaya göre, yolcu bavulları evlerinden alınarak kablolu sistemlerle kaybolması imkansız bir şekilde yolcunun seyehat edeceği yere gönderiliyor. Yolcu bavulsuz uçak ulaşımını sağlıyor.

10 YIL İÇİNDE NELER DEĞİŞECEK

Ses hızında hizmet sağlayan süpersonik uçakların yapımı, şuan her şirketin hayali değil çalışmasıdır. Bu uçakla hızlı ulaşım sağlamak planlanıyor. Ayrıca uçakta ayakta yolculuk yapılması tahmin ediliyor. Daha çok yolcu alabilmesi öngörülüyor. Geçen yıl bir şirket süpersonik uçak prototipini geliştirmiş bulunmakta.

20 YIL İÇİNDE NELER DEĞİŞECEK

Yaşanabilecek olumlu gelişmelerin yanı sıra, olumsuz bir çok durum meydana gelmektedir. Önümüzde ki yıllarda iklim olayları sarsıldığı için daha fazla rötarların olması ve aşırı türbülansların yaşanması beklenmektedir. Şirketler bu konu hakkında daha bir çalışma yapmamaktadır.

50 YIL İÇİNDE NELER DEĞİŞECEK

Önümüzdeki yarım asır içinde, değişebilecek en büyük özellik pilotsuz uçaktır. Uzun bir süre içerisinde bu uygulamanın gelmesi bekleniyor. Aslında pilotsuz uçağa alışkın sayılırız. Zira yolcu uçakları otomatik kalkış, seyir ve iniş yapabiliyor. Ancak acil müdahaleler kısmında henüz oto pilotlar gelişmiş olmadığı için insan yardımı gerekmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir