Gaz Sancısıyla Nasıl Baş Edilir?

En değerli olarak görülen varlığımız şüphe yokki sağlığımızdır. Hafif ağrı ile, bütün günümüzün heba olduğu günler olmaktadır. Yüzünüzde çıkan ufak bir ben bile nasıl sinir bozucu olabiliyorsa, yemekten sonra gelen gaz ağrısı ve gaz hissi de sizi o kadar çok sinir etmelidir ki bir ortamda hiç hoş karşılanmaz.

Şeker içeren yiyeceklerin, tahıl türlerinin, yemek yerken hava yutmanın vs. sadece birkaç örneğidir gaz çıkartmak. Bir çok farklı nedeni olmakla beraber tedavi edilebilir bir türde durumdur.

Eğer müdahele edilmezse gün içerisinde çok zor durumlar, sizi beklemektedir. Unutmamak gerekiyor ki basit sorunların basit çözümleri vardır.

Vücutta Biriken Gazın Nedenleri

Bu durumun bir çok farklı nedeni olabilir. Bunların ilki sindirimi zor gıdaların tüketilmesidir. Yemek yedikten sonra vücut 2 saat sonra bunu sindirmeye çalışır. Diğer türlü sindiremediği gıdalar ise rekresyon yaratır.

  1. Yemek, yemek esnasında hava yutmak vücudunuzda gaz oluşumuna neden olmaktadır. Küçük lokmalar ve ağız kapalı şekilde yemek yenirse bu sorun ortadan kalkar.
  2. Yüksek lif sahibi yiyecekleri tüketmek gaz oluşumuna neden olur. Ancak bu her bünye için kesin bir tanı değildir. Kendiniz bunu deneyip görebilirsiniz.
  3. Çölyak adı verilen hastalık, gaz sancıları oluşturabilen hastalıklardan biridir. Doktor tedavisi gerektirmektedir.
  4. Crohn hastalığıda sindirim sistemleri düzgün çalışmadığı için, bozukluk nedeni ile gaz üretimi sağlar. Bu hastalık türüde doktor tedavisi gerektirmektedir.
  5. Fazla şeker içeren yiyecekler gaz oluşumunda etkili olduğu araştırılmış ve kanıtlanmıştır.
  6. Tam tahıllı yiyecekleri yemek belli başlı gaz sorunlarından birisidir.

Sinir Bozucu Gaz Sancılarına İyi Gelen Uygulamalar

Elma sirkesi; 1 yemek kaşığı elma sirkesini, 1 bardak su ile karıştırdıkdan sonra yavaş yavaş için. Bir süre sonra değişimi göreceksiniz.

Defne yaprağı; Gaz sancılarına çok iyi geldiği bilinen bu bitkiyi, 5 dakika kaynattıktan sonra kaynayan suyun içinde bir bardak için. İyi geldiğini söyleyen bireyler var.

Beslenme alışkanlıkları; Çoğu gıda gaz yapmasa bile gaz üreten bir sürü yemek türü vardır. Fasulye, nohut, taze fasulye, baklagiller, tahıllar vs. bu tür yemekleri fazla kaçırmamak şartı ile yemeniz sizin için en doğrusu olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir