Flash Bellek Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler?

Teknolojik ürünler arasında en çok satın alınan, en sık kullanılan ürünlerden biri de Flash belleklerdir. Flash bellek alırken dikkat etmemiz gereken birçok püf nokta bulunmaktadır. Flash bellekler hayatımız da çok önemli bir yere sahiptir.

Bilgisayarımızda bulunan çeşitli dosyaları başka ortamlara aktarmamızı sağlamaktadırlar. Bu dosyaların boyutları da yine flash bellek satın alırken bizim için önemli unsurlardan biridir.

Bundan 8 9 sene öncesine kadar en fazla 64 GB’e kadar flash bellekler piyasada bulunuyorken artık çok daha fazla oranlarda flash bellekler piyasaya çıkmıştır.

Yine flash belleklerin bir diğer avantajı da oldukça küçük boyutlarda olmalarıdır. Bu sayede her türlü yere giderken yanımızda rahatlıkla taşıyabiliyoruz.

Flash Bellekler Hangi Ortamlarda Kullanılabilir?

Flash bellekler birçok kişiye göre sadece bilgisayar ortamlarında kullanılabilmektedir. Ancak gelişen teknoloji ile beraber artık bu sorun aşılmıştır. Sadece bilgisayar ortamlarında değil televizyonlarda dahi kullanılabilmektedir.

Arabalarımızın teybinde dahi kullanabilmekteyiz. Dilediğimiz kadar müzik ile doldurarak arabamızda istediğimiz şarkıyı dinlememizi sağlamaktadırlar. Ancak flash bellek satın alırken dikkat etmemiz gereken önemli püf noktalar bulunmaktadır.

Bunlardan en önemlisi flash belleklerin yazma ve okuma hızıdır. Bir flash belleği bilgisayarımıza taktığımız zaman içerisine dosya kopyalarken bu okuma ve yazma hızları bizim bekleme süremizi belirlemektedir.

Örneğin 5 TL daha fazla vererek 10 GB’lik bir dosyayı kopyalarken 20 dakika bekleyeceğimize 5 dakika dahi bekleyebiliriz. Bunun için yüksek okuma hızına sahip flash bellekler satın almalıyız.

Ucuz Flash Bellekler

Yine piyasada oldukça ucuz miktarlarda satılmakta olan flash bellekler bulunmaktadır. 32 GB bir flash belleğin 10 TL’den dahi satılabildiğine şahit olabiliyoruz. İşte flash belleğin bu kadar ucuz miktarlarda satılmasının en önemli faktörü yazma ve okuma hızlarıdır.

Yazma ve okuma hızı düşük olan flash belleklerden kaçınmanızı tavsiye ederiz. Yüksek boyutlu dosyalar kopyalarken sıkıntı yaşamanıza sebep olurlar.

Yine bir diğer önemli faktör de flash belleklerin markalarıdır. Özellikle HP, Kingston marka flash belleklerde çeşitli sıkıntılar yaşamazsınız. Fakat diğer markalarda genellikle ileri kullanımlarda çeşitli sıkıntılar ile karşılaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir