Facebook’da Sizi Silenleri Nasıl Görebilirsiniz?

İnterneti açmakta olan hemen hemen yine her bireyin ilk Facebook hesabına giriş yaptıklarını düşünecek olursak bu sosyal medya sitesi ile son derece yüksek oranlarda vakit geçirmekteyiz. Peki ya artık standart bir şekilde haber akışlarında gezinmek yerine yine kendi profiliniz de de birer keşif yapmak ister misiniz?

Bütün Verilerinizin Kopyası Saklanıyordu

Yıllar öncesinden açmış olduğunuz Facebook hesabınızda tabi ki de birçok şey zaman içerisinde değişime girdi ve artık o ilk senelerdeki heyecan beraberinde paylaşılmış olan saçma durumlar ve yine bir dönem popüler olan iğrenç esprileri artık paylaşmama kararındasınız. Artık daha güzel paylaşımlar yapmaktasınız ve profilinizi seviyeli tutuyorsunuz.

Facebook şirketi hesabınızı açtığınız ilk günden itibaren tüm verileri sunucusunda saklamakta. Yanlış duymadınız! Sizin ile ilgili her verisini saklıyor. Hatta bu arşiv beraberinde bir zamanlar yapmış olduğunuz paylaşımlar dahi kendinizden soğumanıza neden olabiliyor. Bu veriler ile 10 sene kadar arkalara gidebilmektesiniz.

Facebook Hesabınızdan Veri Kopyanızı Edinin

İlk yapmanız gereken işlem Facebook hesabına giriş yaparak “Ayarlar” seçeneğine girmek ve karşınıza çıkan ekranda en alt bölmede yer alan “Facebook verilerinin bir kopyasını indir” butonuna tıklamak olacaktır. Sonrasında size arşivin başlatıp başlatılmayacağı hakkında bir soru soracaktır ve “Facebook’ta paylaştıklarının bir kopyasını al” isimli pencere sizi karşılayacaktır.

Bu noktada “Arşivimi Başlat” butonuna basıyorsunuz ve bir süre boyunca beklemenizi arkasından mail adresinize arşivinizin bir kopyasını göndereceklerini söylüyorlar. İlk başlarda bir süre bekledikten sonra gelmeyebiliyor ancak aynı işlemleri tekrar yaptığınız da anında geliyor. Şimdi ise yapmanız gereken işlem sıkıştırılan bu dosya şeklinde inmiş olan arşiv bütün hesabınızı içerisinde tutuyor.

Hesabınıza ait veriler içinde. BU nedenle dosyayı ortalığa koymamalısınız. Bu arşive sağ tuş tıklayın ve buraya çıkat deyin. Sonrasında dosyaları tek tek açarak mesaj geçmişlerinizi, paylaşım geçmişlerinizi inceleyebilirsiniz.

Yine bu gibi incelemelerin arkasından sizi hangi arkadaşlarınızın sildiğini ve daha farlı bilgileri de edinebilmeniz bu veri kopyanız üzerinden haliyle mümkün oluyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir