Evde Saçları Boyamak için Kullanılabilecek Malzemeler Nelerdir?

Saçlar, kadın erkek herkesin görünüşü iyileştirmek ve güzelleştirmek adına önem verdiği değerli bir baş kılı topluluğudur. Bazı insanların saçları doğuştan seyrek, güçsüz ya da yetersiz sayıda saç teli içerebilir. Bu yüzden saç rengini değiştirmek isteyenler her zaman en doğal yöntemlere başvurmayı denerler.

Doğa, insanların birçok isteğine farklı şekillerde yanıt vermek için donatılmıştır. Yaşam alanlarından kişisel bakım ürünlerine kadar hemen hemen her yerde doğanın büyük bir payı vardır. Saçların kimyasını bozmamak, saçlara verilecek zararı en aza indirmek ve vücut sağlığını korumak için piyasadaki paket boyalar yerine doğadan imal edilecek birçok boya mevcuttur. Bunların başında ilk akla gelen kınadır.

Kına

Kına, kına ağacının yapraklarının kurutulup öğütülerek toz haline getirilmesiyle elde edilir. Saçları renklendirirken bir yandan besler, bakım yapar ve korur. Bir kap içerisinde yeterli miktarda su ve kına karıştırılıp hafif cıvık bir kıvam elde edilir. Ardından bir fırça yardımı ile saçlara uygulanır ve kına iyice kuruyana kadar bekletilir. Ilık su ile saçlar durulanır.

Papatya

Saçların rengini sarartmak, saçları yumuşatmak ve uzatmak için kuru papatyadan oldukça iyi bir sonuç elde edilebilir. İsteğe göre kuru papatya aynı miktarda kaynamış suyun içerisine atılır ve çay gibi demlenmesi beklenilir. Ardından soğuyan papatya suyu ile saçlar yıkanır ya da gün içerisinde saçlara sprey yardımı ile sıkılır. Özellikle papatya suyu sürdükten sonra güneş ışığına çıkmak saçların rengini sarartmak için daha hızlı bir sonuç almanıza yardımcı olur.

Siyah Çay

Saç rengini koyulaştırmak için siyah çay ideal bir yöntemdir. Siyah çayı yine papatya çayında olduğu şekilde aynı metot ile uygulayabilirsiniz. Tarifi güçlendirmek adına karışımın içerisine kuru karanfil, ada çayı ve tarçın da ilave edebilirsiniz.

Ceviz Yaprağı

Beyaz saçları kapatmak ve sağlıklı saçlara kavuşmak için ceviz yaprağı kullanılır. Bir tutam ceviz yaprağı çay demler gibi su içerisinde demlenir. İsteğe göre ve daha etkili sonuçlar elde edebilmek için 5 6 adet ceviz içi, yine 5 6 adet ceviz kabuğu bu karışım ile beraber kaynatılıp kullanılabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir