Eski Bilgisayarlar İçin Faydalı Püf Noktalar!

Eski bilgisayar kullanıcıları azımsanmayacak derece de yüksektir. Bu bilgisayar kullanıcılarının en çok yaşadığı sorunlar bilgisayarlarından tam verim alamamaları, yüksek sesler gelmesi, bilgisayarın sürekli kasması, çeşitli sürücülerin kurulamaması, programların doğru çalışmaması ve daha birçok sorun gibi rahatsızlıklar yaşayabilmektedirler.

Bu gibi durumlar da öncelikle çözümünüzün olduğunu, eski bilgisayar diye yapar diyerek geçmemek gerektiğini unutmamak gerekiyor. Eğer bilgisayarınızdan tam verim alamıyorsanız ona iyi bakmıyorsunuz demektir.

Eski Bilgisayarları Nasıl Kullanmalıyız?

Eski bilgisayarlar da önemli birçok püf nokta vardır. Öncelikle sürekli olarak dosyalar oluşturup dosyalar silmeniz halinde bu dosyalar tamamen silinmemekte ve küçük parçalar halinde saklanmaktadır. Bu parçaların aralarında da boşluklar oluşmaktadır. Bu yüzden disk birleştirme aracını ayda bir olarak kullanmalı ve bu boşlukları kapatmalısınız. Yeni bir işletim sistemi kurmak için çekinmeyin.

Sürücülerim çalışmıyor ne yapmalıyım? Eğer kurmuş olduğunuz çeşitli sürücüler doğru çalışmıyor ve programlarınız düzgün çalışmıyor ise işletim sisteminizi donanımınızın karşılayacağı sistemlere mutlaka yükseltmelisiniz. Bunun oldukça faydası göreceğinizden eminim. Ayrıca bilgisayarınızı kapatırken fişini çekmeyin ve mutlaka kapanmasını bekleyin.

En Önemli Kural Mutlaka Yedekleyin!

Bilgisayarları hiçbir zaman çökmez, onlar akıllıdırlar gibi düşünmeyin. Özellikle eski bilgisayarlar oldukça sık çökebilmekte ve bazı durumlarda çeşitli açımlamazlıklar yapabilmektedirler. Dosyalarımı farklı bir diske yedeklemelimiyim? Bu yüzden önemli dosyalarınızı, fotoğraflarınızı, videolarınızı ve çeşitli belgelerinizi mutlaka ayrı bir diske yedeklemenizde fayda var.

Yedekleme yaptığınız takdir de bilgisayarınız çökse bile ileri ki zamanlar da yedeklerinizi tekrar kullanabilir ve bu durumda hiçbir şekilde mağdur olmazsınız. Ayrıca kasanızı ayda bir olarak açarak temizlemenizde de oldukça büyük fayda vardır. Kasanızı temizlediğiniz takdir de gürültülerden de kurtulmuş olursunuz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir