Ergenlik Psikolojisi ile Nasıl Savaşmalı?

Her bireyin, belirli dönemlerde yaşadığı Ergenlik psikolojisi, özellikle ebeveynler için son derece önemlidir. Bu dönemlerde çocuklarınızın yaşayacağı davranışlar ve roller farklılık gösterebilmektedir. 12 ile 21 yaşları arasında kabul edilen ergenlik dönemleri, bireysel farklılıklar göz önünde bulundurulduğunda değişkenlik gösterebilmektedir. Her çocuğun aynı tepki ve şiddette ergenlik yaşamadığı bilinmelidir.

Buluğ çağında bulunan gençlerin sosyal çevreyle uyumu, arkadaş baskısı, cinsellik ve kimlik keşfetme gibi sorunlarla boğuştuğunu belirtmeliyiz. Gelişimlerine paralel olarak yetişkinler tarafından gösterilecek her türlü olumsuz davranış, ciddi sorunlara yol açabilir ve çocuğunuza zarar verebilir. Eleştirel bir bakış açısından ziyade, olumlu ve yapıcı bir yaklaşım etkili olacaktır.

Ergenlik dönemlerinde hormonsal değişimler ve beyin fırtınaları, yetişkinler tarafından bilinçli bir şekilde karşılanmalıdır. Duyguların, düşüncelerin, davranışların ve yaşamın değişmekte olduğu kavranmalı ve bu doğrultuda çocukların yanında olunmalıdır. Peki, Ergenlik döneminde neler yapılmalıdır?

Sağlıklı Bir Uyku Alımı Sağlanmalıdır

Ergenlik dönemlerini yaşayan her gencin, uyku düzenlerinde belirli değişimler görülmektedir. Bu çağdaki bireylerin 8 ile 10 saat arasında bir uyku ihtiyacı vardır. Gün içerisindeki performansa dayalı değişim gösterebileceğini de eklemeliyiz. Geceleri sabahlayarak ders çalışmaktan ziyade, planlı ve disiplinli bir çalışma metoduna sahip olmak daha önemli olacaktır. Ebeveynlerin, ergenlik dönemindeki çocuklarının uykusuna karşı toleranslı davranmaları faydalı olacaktır.

Onlara Yakın Olmalısınız

Ebeveynler ve gençler arasındaki iletişim, ergenlik dönemlerinde daha belirgin olmaktadır. Özellikle, gençlerin yaşadıkları sıkıntı ve problemlerde onların yanında olmalı ve her türlü desteği sağlamalısınız. Bu dönemlerde yapacağınız her hata, ileriki dönemlerde çocuğunuza zarar verebilir. Hem ruhsal, hem de bedensel bir gelişim çağı olduğunu bilmeli ve çocuklarınıza pozitif yaklaşmalısınız.

Örnek Bir Model Olmalısınız Her çocuğun ailesini örnek aldığı bilinmektedir. Ergenlik çağındaki gençlerde ise, bu daha belirgin bir şekilde ortaya çıkacaktır. Yetişkinlerin davranışlarını sorgulaması ve nasıl bir birey yetiştirmek istediğini saptaması gerekmektedir.

Ergenlik psikolojisi nedir? Ve nasıl yaklaşılmalıdır? Sorusunu yanıtladığımızı düşünüyoruz. Yetişkin anne ve babalara düşen görevlerin son derece önemli olduğunu tekrar etmek istiyoruz. Örnek bir karakterin ortaya koyulması, ergenlik çağında olan gençler için etkili olacak faktörlerden birisi ola

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir