En İyi Fiyat ve Performans ile Elektrikli Otomobillerin Listesi!

Günümüzde teknolojinin gelişme göstermesi ile birlikte, bir çok faydalı ürün hayata geçmiştir. Yeni standartlara ve özelliklere sahip olan ürünler kısa sürede çok yol kat ederek, milyonlar tarafından kullanılmaya başlanmıştır. Otomobiller, gelişen teknoloji ile ortaya çıkmış olan ürünlerdir.

Son teknolojiye sahip olan ve sayısız fonksiyona sahip olan bu otomobiller, zamanla bazı değişmelere uğramıştır. Geçtiğimiz yıllarda hayata geçen ve fiyatları son derece uygun olan elektrikli otomobiller, çok uygun fiyatlardan satışa sunulmuştur.

Geçmiş yıllardan beri süregelen ihtiyaçlar devam etmiş ve dolayısıyla ortaya elektronik otomobiller çıkarılmıştır. Elektronik otomobiller, tasarruflu ve konforlu olmasından dolayı tercih edilmektedir. Özellikleri ise, göz alıcı bir konumdadır. Yüksek yakıt tasarrufu ve performansı sağlayan bu otomobiller, sayısız kişiye ulaştırılmıştır. Üstelik yapılan bazı teşvik edici indirimler ve kampanyalar ile, her bütçeye uygundur.

Böylece ekstra masrafa girmeden, otomobil sahibi olunabilmektedir. Elektrikli otomobillerin, diğer araçlar ile hiç bir farkı yoktur. Aksine kullanıcılara kattığı bazı faydalar ve avantajlar vardır. Günümüzde hem fiyat açısından hem de performans açısından üstün bir konumda olan elektrikli otomobilleri şu şekilde sıralayabiliriz. 

BMW i3

BMW ailesine kısa bir süre önce katılan i3, elektrikli otomobiller arasında en çok tercih edilen modeldir. BMW kendini dünyaya kanıtlamış bir markadır. Bu kalite, elektrikli otomobili olan i3 modeline de yansımıştır. İ3 modeli, 20 inç kaliteli jantlar ve ekstra kış lastikleri ile karşımıza çıkıyor.

Dış görünüş olarak diğer BMW modellerine yüksek oranda benzeyen i3 modeli, düşük yakıt tüketimine sahip olan bir modeldir. Ayrıca yakıt tüketimi de, seçilen janta göre değişiklik göstermektedir.

Sürüş menzili ise, bir çok sonuca ve faktöre bağlıdır. Bu faktörler; kişisel sürüş tekniği, ısıtma ve soğutma sistemleri, önceden ayarlanma, hava şartları ve seçili güzergah gibi durumlara bağlıdır. Yüksek gerilimli bataryasını şarj ederken çıkardığı egzoz gazları, EU6 emisyon standartlarına tam anlamıyla uygundur. 

0 kilometreden 100 kilometreye ulaşma süresi, yaklaşık olarak 7.3 saniyedir. Buna ek olarak bu özelliğe sahip olan nadir otomobiller arasındadır. Araç hareketsiz durumdayken, gaz pedalına hafifçe basılmasının ardından, çok sessiz bir şekilde çalışır ve hızlanır. İ3 iç donanım olarak, büyüleyici bir konsepte sahiptir. BMW ailesinin en dolu modelleri arasındadır ve tüm özellikler paket içerisinde mevcuttur. 

Chevrolet Volt

Chevrolet Volt 2012 yılında, yılın en iyi otomobili ödülünü almış olan bir modeldir. Aracın en dikkat çeken özelliği ise, kendi elektriğini üretebilmesi ve 500 kilometreye ulaşabilen ilk otomobilin olmasıdır. Ayrıca 2011 yılında ECOBEST Yılın Ve Dünyanın En Çevreci Otomobili ödülünü almaya hak kazanmıştır.

Volt, gücünü yüksek güce sahip ve su soğutmalı olan Lityum iyon bataryadan alır. 4 saatlik bir şarj ile, 80 kilometre yol gidilebilmektedir. Ardından menzil uzatıcı özelliği ile ekstra 500 kilometre daha yol gidilebilmektedir. Chevrolet Volt, 4 farklı sürüş seçeneğine sahip olan elektrikli otomobildir. 

  • Normal Mod
  • Spor Modu
  • Dağ Modu
  • Sabitleme Modu

Chevrolet Volt’un sahip olduğu sistemi ile beraber piller ve bileşenleri 8 yıl, 160,000 km garantili olarak satışa sunulmaktadır. Pillerinin su soğutmalı olması da, üstün teknolojisinin bir kanıtıdır. 

Volt üretilirken, enfes bir iç dizayn yapılmış ve ekstra özellikler eklenmiştir. Orta konsolunda yer alan dokunmatik bilgi eğlence sistemi, beklenenin çok üzerindedir. Ayrıca bluetooth bağlantısı ile çalışan ses sistemi, elektronik iklim kontrollü klima, uzaktan çalıştırma sistemi, 30 GB harddiske sahip müzikçalar ve daha bir çok özelliğe sahiptir. 

Aracın maksimum hızı 161 km/s olarak ölçülmüştür. Üstelik 8 hava yastığı olması da, güvenlik açısından üst düzey bir özelliktir. 

Fiat 500EV

Elektrikli araçların son derece yaygınlaştığı bu dönemde, Fiat’ta yeni bir ürün tasarlayarak piyasaya adım atmıştır. Fiat 500 ailesine EV modeli eklenmiş ve elektrikli olarak piyasaya sürülmüştür. 500EV, 24 kWh gücüne sahip Lithium-Ion yüksek voltajlı batarya içeren elektrikli motoru ile karşımıza çıkıyor. Ayrıca bu motor 111 beygire kadar ulaşabiliyor.

500EV uzun yol için bire bir olan elektrikli otomobiller arasındadır. Dış görünüş açısından istenileni veren bir otomobildir ve 500 ailesine benzer bir yapıya sahiptir. İçerisinde teknoloji açısından bir çok gelişmiş sistemler vardır. Aracın iç donanımına ilk baktığımız zaman, tuşlu otomatik vitesi bizleri karşılıyor.

Son zamanlarda araçlara eklenmiş olan bu özellik, 500EV modelinde ayrı bir gösterişe sahiptir. Ayrıca Bluetooth bağlantılı multimedya sistemi ve zarif ön paneli ile, bir çok kişiyi etkilemiş durumda. Fiat bu modelde, daha derli toplu bir tasarım uygulamış. Aracın sadece turuncu rengi mevcuttur ve iç tasarımı da, turuncu ve beyazdan oluşmuştur. 

Aracın diğer ülkelerde satışları başladığı ve ülkemize yakın bir zamanda geleceği hakkında bilgiler verilmiştir. Fiyatları ise, elektrikli otomobiller arasında en uygunudur. Her bütçeye uygundur ve rahatlıkla satın alınabilir. Henüz bir fiyat açıklaması yapılmış değil fakat beklenen aralık 50.000 TL civarındadır. 

Hyundai Blue Will

Elektrikli araçlar arasında en düşük emisyona sahip olan Blue Will, göz alıcı tasarımı ve üstün performansı ile dikkatleri üzerinde toplamıştır. CVT transmisyonlu ve 1.6 litrelik enjeksiyonlu motora sahip olan Blue Will, kısa zamanda çok yol kat ederek, uygun fiyatlardan satışa hazırlanmıştır.

Motor gücü ise, 134 beygirdir ve 0 kilometreden 100 kilometreye 6.5 saniyede ulaşmaktadır.  Blue Will’in en bilinen özelliği, çevre dostu olmasıdır. Aracın far çerçeveleri bile, plastik bir maddenin geri dönüşümünden elde edilmiştir. 

Aracın elektrikli bataryası, sürücü koltuğunun el altına monte edilmiş durumdadır. Dışarıdan bakıldığı zaman, kusursuz bir görünüme sahiptir ve görsel açıdan kusursuzdur. 

Aracın tasarımı, adeta bilim kurgu gibi gözükmektedir. Direksiyon kısmı, uzay filmlerindeki gibi tasarlanmış ve tam daire değildir. Aracın tavanında, güneş enerjisi ile şarj olabilme özelliğine sahip bir panel vardır. Böylece araç park halindeyken bile, yakıt dolumuna devam etmektedir. 

Tasarım yapılırken, yunus balığından esinlenmiştir ve dış görünümü yunus balığına benzemektedir. Aracın en faydalı özelliği ise, bir çok sürüş modunun olmasıdır. Böylece sürücü, hiç bir zahmette bulunmadan bu modları aktif edebilir ve araç kendi kendine seyir halinde olabilmektedir. Kullanışlı led ışıkları da, gelişen teknoloji ile uyum içerisinde tasarlanmıştır. 

Infiniti LE

Sıra dışı hızlanma ve yüksek performansı ile göz dolduran İnfiniti LE, kısa bir süre önce tanıtılmış olan modeldir. Araçta en son teknolojiye sahip kompakt lityum-iyon batarya mevcuttur ve akıllı park destek özelliğine sahiptir. Ayrıca kablosuz şarj özelliği de, ilk kez bu araçta kullanılmıştır. Alışılagelmiş elektrikli araçlara nazaran, üstün bir performansa sahip olan araçtır. Araç genişlik ve konfor açısından, son derece tatmin edicidir. LE modeli içerisinde yer alan G sedan, yol tutuş özelliği ile LE ailesinin en yeni modelidir. 

Led ön ve arka farlar, İnfiniti markasının en yeni tasarımı olarak karşımıza çıkıyor. Üstelik aracın 0 emisyon özelliğine sahip olduğunun da altını çizmek gerekir. Tam anlamıyla çevre dostu ve kullanışlı bir araçtır. Sürücü kabinin yumuşak bir şekilde dizayn edilmesi ve görüş açısının enfes olması da, benzersiz bir sürüş hissiyatı vermektedir. 

LE, 134 beygir gücündedir ve 240 NM tork üretebilme gücünü içerisinde barındıran 100 kW elektrikli senkron motoruna sahiptir. Aracın 30 dakika şarj edilebilmesi ile, %80 oranında bir dolum sağlanacaktır. Bataryanın tam doldurulması ile 200 kilometreye kadar yol gidilebiliyor. Aracın henüz fiyatları belirlenmiş değil fakat normal fiyatlarda olması bekleniyor. 

Nissan Leaf

Nissan Leaf, İngiltere’nin en çok satılan elektrikli araçlarındandır. Üretildiği andan bugüne kadar yaklaşık 13.00 alıcıya ulaşmıştır. Leaf diğer elektrikli araçlara nazaran, daha sade bir model ile karşımıza çıkmıştır. Ayrıca BMW, İnfiniti ve diğer araçlara oranla, çok düşük bir yakıt tüketimine sahiptir.

Henüz kırmızı renkte üretimi sağlanmıştır ve dışarıdan bakıldığı zaman estetik bir görünüme sahiptir. Aracın potansiyel aralığı 155 mildir ve kısa sürede dolum sağlayan bir bataryaya sahiptir. 

Aracın pilleri zemine yerleştirildiği için, yol tutuş açısından eksiksiz bir modeldir. Ayrıca araçta ters kamera, anahtarsız çalıştırma ve satnav gibi özelliklere de sahiptir. İç donanım olarak bekleneni karşılayan Leaf, uygun fiyatlardan alıcılarına ulaşmaktadır. Nissan Leaf içerisinde aktif olarak çalışan bir motor yoktur.

Bunun yerine 48 lityum iyon pil ile beslenebilen 108 beygir gücüne sahip, elektrikli bir motor kullanmaktadır. Aracın son derece sessiz çalışması da, yeni eklenen özellikleri arasında yer almaktadır. Aracın arka kamerası ve park asistanı, park esnasında anında devreye girmektedir. Bu sayede, olabilecek sorunlara karşı tam korumalıdır.

Elektrikli motorun anlık torkunun olmasından dolayı, debriyaja ve gaza basıldığı hiç bir şekilde hissedilmemektedir. Ayrıca Leaf modeli, aero dinamik bir şekle sahiptir ve bu olay da enerjiden tasarruf edilmesine sebebiyet vermektedir.

Opel Ampera-e

Yeni üretilen Opel Ampera-e 525 kilometrelik devrim niteliğinde elektrikli sürüş keyfi yaşatmaktadır. Ayrıca aracı tamamen koruyan ve dışarıdan gelebilecek zararlara karşı, fren yapabilen otonom sistemleri ve üstün bir teknoloji ile donatılmıştır. Aracın en dikkat çeken özelliği ise, 380 litre bagaj haznesidir.

Arka koltukların katlanabilme özelliğinden ötürü, bagaj haznesi daha da artıyor. 288 hücreden oluşum gösteren 60 kWh lityum-iyon batarya, dokuz adet 30’lu ve iki adet 24’lü hücre modül grubuna sahip. Batarya aracın altına entegre edilmiş ve bu sayede, kaliteli bir yol tutuş özelliği kazandırılmıştır.

Aracın 30 dakika şarj olması ile, 150 kilometre yol rahatlıkla gidilebiliyor. Üstelik tam şarj olduğu zaman 520 kilometre gibi mükemmel bir rakam ortaya çıkıyor. Ampera çalıştığı zaman 360 Nm tork üretebiliyor ve doğal olarak otomobilin üstün bir performans sahip olduğu gözlenebiliyor. Ampera 0 kilometreden 50 kilometreye sadece 3.2 saniyede ve 0 kilometreden 100 kilometreye ise, 7.3 saniyede çıkabiliyor.

Bu rakamlar bakıldığı zaman, diğer spor otomobiller ile neredeyse aynı konumda. Aracın maksimum ulaşabilme hızı 150 kilometredir. Dış dizaynı oldukça kaliteli bir tasarım ile oluşturulmuş ve aracın geniş olması sebebiyle, geniş aileler için bire birdir. Fiyatları orta seviyelerde olan Ampera-e, yakın bir tarihte satışa sunulacaktır. 

Tesla Model S

Tesle Model S, 2012 yılından beri üretilmekte olan ve 85.000 alıcıya ulaştırılmış elektrikli araçtır. Dış tasarımının dikkat çekici olmasındaki sebep, büyük lastikler ve göz alıcı rengidir. Aracın akıllı telefon ve bilgisayarlar ile aynı özelliklere sahip olması da, dikkatleri üzerinde toplanmasındaki sebeplerdendir.

Tesla Model S, otomobil ulaşımında yeni bir çağ başlatmıştır ve sürücülerin ilgisini çekmeyi başarmıştır. Aracın ön ve arka tekerlekleri arasında batarya yerleştirilmiştir ve sürüş konforu da bu şekilde sağlanmıştır. Yere yakın ağırlık merkezi ve ferah bir kabini olmasıyla beraber, eleştirilen ağır pil dezavantajı da, avantaja çevrilmiştir. 

Tesla Model S, 0 kilometreden 100 kilometreye 2.8 saniyede ulaşarak, Ferrari, Porsche ve Lamborghini gibi arabaların neredeyse çoğunu sollamıştır. Hemde bu hıza, 2.5 ton ağırlığında aile aracı olan ve petrol kullanmadan başarmıştır. Aracın çalışmasını sağlayan pil haznesi, genellikle kullanılan lityum-iyon kimyasına sahiptir.

Araç ilk üretildiği zaman sadece arka itişli olarak satışa sunulmuştur. Fakat son zamanlarda yapılan yeni bir eklemeyle, araca 4×4 özelliği kazandırılmıştır. Böylece hem arkada, hem de önde üstün özellikli 2 motor bulunmaktadır. Aracın iç dizaynı da, üstün teknoloji ile donatılmış ve çağın ötesinde bir tasarım yapılmıştır. Fiyatları üst segment arabalar ile aynı olan Model S, alıcılarını beklemektedir. 

Volkswagen Up

Elektrikli araç üretimine 2017 yılında başlayan Volkswagen grubu, Up modelini kısa bir süre önce tanıttı. Polo modeli ile aynı tasarıma sahip olan Up, 4 kişilik aileler için tasarlanmıştır. Kaputunun altında 81 beygir gücüne sahip ve 210 nm tork üretebilen üstün bir performansı içerisinde barındırmaktadır.

Aracın maksimum hızı 130 km/s olarak belirlenmiştir. Ayrıca 0 kilometreden 100 kilometreye 12.4 saniyede ulaşan Up, iç donanımı ile dikkatleri üzerinde toplamıştır. Volkswagen ailesinin diğer üyeleriyle aynı iç donanıma sahiptir ve beyaz rengi ile ilgi çekici bir modeldir. Aracın menzil mesafesi 150 kilometredir ve %80 şarjı da 30 dakika içerisinde hızlıca doldurabiliyor. Üstelik standart bir ev tipi prizden, dokuz saatte %100 şarjını doldurabiliyor.

Aracın 3 sene firma garantisi bulunuyor. Diğer elektrikli otomobillere göre, daha rahat ve konforlu bir araçtır. İç donanımında yer alan otomatik silecekler ve farlar, park sensörleri ve daha bir çok ekstra özelliğe sahip olan Up, ufak bir bütçe ile satın alınabilir konumdadır. Bu aracında da sadelikten ödün vermeyen Volkswagen, aracı ürettiğinde istediği satış rakamlarına şimdilerden ulaşmıştır.

Ülkemize yakın bir tarihte gelmesi planlanan Up, şimdilerden kitlesini belirlemiştir. Aracın çevre dostu olması ve 0 emisyonu ile, bir çok ödüle layık görülmüştür.

Volvo C30

Volvo C30 elektrikli otomobili, diğer Volvo araçları ile aynı donanıma ve özelliklere sahip. Aracın tek farkı, gücünü sadece elektrikten alması ve bu sayede 0 emisyona sahip olmasıdır.

Aracın tek şarj ile aldığı yol mesafesi 150 kilometredir ve tam şarj dolumu ise 6 saatte tamamlanmaktadır. Alışıla gelmiş lityum-iyon pil özelliği, C30 modelinde de kullanılmıştır. Volvo C30, 0 kilometreden 100 kilometreye yaklaşık 10.5 saniyede ulaşım sağlayabiliyor ve azami hızı ise 130 kilometredir.

Dış görünümü, diğer Volvo araçlarına hemen hemen benziyor ve iç donanım olarak yeni özellikler eklenmiştir. Aracın 0 emisyona sahip olmasından ötürü, bir çok yerli ve yabancı ödüle layık görülmüştür. Ayrıca 5 kişilik aileler için tasarlanmıştır ve son derece konforlu bir araçtır. Vites geçişleri ve aracın elektronik şanzımanı, üst düzey bir rahatlık sunmaktadır.

Test sürüşlerinde aracın bir kez bile sarsılmaması da, dikkatleri üzerine çekmesine olanak sağlamıştır. Henüz 250 adet üretilen C30, yakın bir tarihte ülkemizde de satışa sunulacaktır.

Fiyatlar ise orta segmentli arabalar ile aynı olan C30, orta bütçeli aileler tarafından rahatlıkla satın alınabilmektedir. Üstün Volvo dayanıklılığı ve kalitesi, C30 ile ayrı bir boyuta taşınmıştır. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir