2022’de En Çok Oynanan 10 Online Oyun Listesi!

Teknolojinin eğlence alanındaki en yaygın kullanımlarından birisi şüphesiz ki bilgisayar oyunlarıdır. 2022 Bilgisayar teknoloji ve bilgisayar oyunları birbirine bağlı ivme kazanarak bugünkü popüler haline gelmiş bulunmaktadır. Bilgisayar teknolojisi ilerledikçe daha kaliteli oyunlar ortaya çıkmıştır ve bununla paralel olarak bu oyunların ihtiyaçlarını karşılamak adına bilgisayar teknolojisi de gelişmiştir.

Günümüzde bilgisayar kullanıcılarının yaş aralığı oldukça genişlemiştir. Artık genç nüfusun aksine çocuklar ve yaşlılar da bilgisayar teknolojisine ayak uydurmaya başlamışlardır. Çocuklar ve gençlerin büyük bir bölümü bilgisayara sadece oyun makinası gözüyle bakmaktadır. Hal böyle olunca bilgisayar oyun sektörü de gün geçtikçe büyümüştür ve büyümeye de devam edecektir.

Online Oyunlar

Bir ya da bir çok kişinin internete bağlanarak bilgisayar veya taşınabilir çoklu ortam aletleri ile oyun oynamasına online oyun(çevrimiçi oyun) denilmektedir. İnternetin yaygınlaşmasının bir ürünü de online oyunlardır. 

Günümüzde insanlar hayal ettikleri olmak istedikleri karakterleri online oyun üzerinden yaşamaktadır. Online oyunlar artık sadece keyif alınmak için değil para kazanılmak için de oynanmaktadır. Online oyun takımları kuran insanlar dünya çapında düzenlenen turnuvalara katılıp para ödülleri kazanmaktadır. Bu turnuvalar 40-50 bin kişilik büyük salonlarda yapılmaktadır.

Popüler Online Oyunlar

Online oyunların popülerliği gün geçtikçe artmaktadır. 2022 yılında da bu durum geçerli olup online oyun sektörü büyümeye devam etmiştir. Online oyunlar sadece bilgisayar ile değil diğer çoklu ortam aletleriyle(cep telefonu, playstation) oynanabilmektedir. 2022 yılında en çok oynanan online oyunlar şunlardır:

10- World Of Tanks II:

Bu oyun dünya savaşını konu almaktadır. 3 boyutlu ve oynaması ücretsiz olan bir online oyun türüdür.

9- Heroes Of The Storm:

Sadece bilgisayar ortamından oynanabilen bir oyun türüdür. Bu oyunun amacı rakip kuleleri yok edip oyunu kazanmaktır. Bağımlılık yapabilen bir oyundur. Heroes Of The Storm ücretsiz oynanmaktadır.

8- Hearth Stone:

Dijital kart oyunu olan bu oyun ücretsiz oynanmaktadır. Eğlenceli içeriğe sahiptir. Şans oyunları kategorisinde en çok oynanan oyun konumundadır.

7- Minecraft:

Mojan şirketinin yaptığı bu oyunda amaç tamamen hayal gücünü kullanıp binalar vs. yaparak hayatta kalmaktır. Tek veya çoklu oyunculu şekilde oynanabilmektedir.

6- Smite:

Bu oyunun amacı ise rakip takım kulelerini el geçirmek ve oyunu kazanmaktır. Dota ve LoL gibi oyunların haritasına benzer bir harita da oynanmaktadır. 3 boyutlu bir oyundur.

5- Diablo III:

Dİablo III bir tür rol yapma oyunudur. Oyunun amacı dünyaya barış getirmektedir.  Online veya tek oyuncu seçenekleriyle oynanabilmektedir.

4- Dota 2:

Çok sayıda kullanıcısı olan MOBA oyunudur. Bu oyunda her oyuncu bir karakteri kontrol etmekte ve bu karakterin kendine has yetenekleriyle takım arkadaşlarıyla beraber karşı tarafı yok etme amacı vardır.

3- Counter-Strike Global Offensive :

Valve şirketinin yaptığı ülkemizde yıllardır popülerliği ve milyonlarca kullanıcısı olan nişancı ve aksiyon türü oyundur. İçinde pek çok değişik oyun senaryosu vardır fakat genel amaç alınan silahlarla takımca karşı taraftaki oyuncuları oyunda öldürüp oyunu kazanmaktır. Ücretli olan 3- Counter-Strike Global Offensive steam üzerinden satılmaktadır. Dünya genelinde birçok turnuvaları olan bu oyunun kullanıcısı sayısı gün geçtikçe artmaya devam etmektedir.

2- World Of WarCraft:

Rol yapma oyunu olan World Of WarCraft farklı ırkların savaşını konu almaktadır. Oynaması ücretli olan bir oyundur.

1 – League Of Legends:

Ülkemizde ve dünyada bu oyun oldukça popülerdir. Oyunun amacı rakibin merkezini yok edip oyunu kazanmaktır. Dünya genelinde turnuvaları olan bu oyunun kullanıcısı sayısı artmaya devam etmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir