Elma Sirkesinin Faydaları 2023

Elma Sirkesinin Faydaları

Açıkçası bu içeriği uzun süredir hazırlamayı düşünüyordum. Çünkü elma sirkesini 20’li yaşlarımdan beridir istisnasız her gün çeşitli amaçlarla kullanmaktayım. Sizin için elma sirkesi mucizesi ile ilgili bildiğim her şeyi paylaşacak, işinize yarayabilecek, ancak benim de yeni öğrenmiş olduğum bilgileri yabancı ve güvenilir kaynaklardan araştırarak detaylı bir inceleme sunacağım.

Elma sirkesi, bilhassa cilde olan faydalarıyla bilinmektedir. Yaralı veya tahriş olmuş bir bölgeye elma sirkesini temas ettirdiğinizde cildinizin o bölgesinde bir hareketlenme hissedersiniz. Sanki elma sirkesi o bölgeyi yakıyor, cildinizi yeniden inşa ediyormuş gibi bir histir bu. Şahsen benim içimi son derece rahatlatan, bu sürecin işe yaradığını gösteren bir detay.

Elma sirkesi, hücreleri asidik yapısı sayesinde yakması ve yeniden düzenlemesi; oluşturmasıyla bilinir. Egzama, kaşıntı veya siğil gibi herhangi bir cilt probleminiz olduğunda doktorunuz size muhtemelen elma sirkesi kullanmanızı önermek yerine en az 2 krem, birkaç da kimyasal hap önerecektir.

Size buradan bunları kullanmayın demem her ne kadar etik olmasa da açıkçası bunu dikta etmemek adına kendimi zor tuttuğumu belirtmem gerekir.

Naçizane tavsiyem, bir doktora görünmeden önce cilt sorununuz ne olursa olsun, bölgeye en az 4 gün boyunca elma sirkesi sürmeniz (durumun ciddiyetine göre pansuman yapmanız) eğer halen daha şikâyetiniz devam ediyorsa sonrasında doktora görünmeniz olacaktır. Dilerseniz doğanın bize sunmuş olduğu en mucize ilaç olan elma sirkesi ile ilgili yaptığım araştırmaları soru – cevap şeklinde sıralayayım…

Elma sirkesi ayak kokusunu giderir mi?

Ayak kokusu, her ne sebepten olursa olsun ayağınızın uzun süre havasız kalması ve terlemesi sonucunda bölgede oluşan bakterilerin üremesiyle birlikte oluşur. Öncelikli olarak ayakkabınızı değiştirmeyi, pamuklu çoraplar giymeyi düşünmelisiniz. Nasıl grip olduğunuz zaman sadece ilaç alıp ince giyinmeye devam etmiyorsanız, aynı şekilde ayak kokusu için de benzer önlemleri almanız gerekmektedir.

Her gece yatmadan önce bir bez veya çorabınızın altına; bilhassa da ayak parmaklarınızın bulunduğu bölgeye elma sirkesi dökün. Ne kadar döktüğünüzün çok da fazla önemi yok. Nihayetinde kimyasal bir ilaç olmadığından dolayı elma sirkesinin ayaklarınıza herhangi bir zararı söz konusu olmayacaktır. Sıvıyı ayaklarınızda hissetmeniz yeterlidir.

Eğer bir bezin üzerine döktüyseniz üzerine çorabınızı giyebilirsiniz. Sabah uyandığınızda ilk işiniz ayaklarınızı yıkamak olabilir. Özellikle bir sonraki gün bir misafirliğe gidecekseniz ayakkabılarınızı çıkardığınız zaman acı acı sirke kokmayı istemezsiniz. Korkmanıza da gerek yok tabi. Dilerseniz kız istemeye gidin; elma sirkesi, birkaç saniye yıkamanız durumunda asla üzerinizde kokusunu bırakmayacaktır.

Her gece elma sirkesini aynı şekilde uygulayın. Yatarken geceleri aynı çorapları giyerek yatağınıza girebilirsiniz. Kimi durumlarda iki hafta, kimi durumlarda da 2 gün bu tekrar yeterli olacaktır. Şaşırtıcı bir şekilde hiçbir pudranın, hiçbir ilacın çözemediği derdinizi elma sirkesi ile çözdüğünüzü fark edeceksiniz.

Elma sirkesi sivilceyi geçirir mi?

Her ne sebepten meydana gelirlerse gelsinler, sivilceler için en ölümcül çözüm elma sirkesidir. Her gün düzenli olarak bir pamuk veya eliniz yardımıyla yüzünüze elma sirkesi sürmenizi öneririm. Kadınlar için elma sirkesi, aynı zamanda muhteşem bir makyaj temizleme yardımcısıdır diyebilirim. Makyajınızı temizlerken elma sirkesi kullanırsanız otomatik olarak cildinizi sivilcelere karşı korumuş, varsa eğer sivilcelerinizi kurutmuş olursunuz.

Elma sirkesi, çoğu zaman kullandıktan sonra aynı günün akşamında sivilceleri kurutmaktadır. Siz gene de bölgeye düzenli olarak elma sirkesi uygulamayı unutmayın. Cildiniz yağlı ise ilerleyen zamanlarda tekrar aynı problemle yüz yüze kalabilirsiniz çünkü. Aynı zamanda gül suyu veya diş macunu da sivilceleriniz ve yüzünüz için muhteşem birer temizlik malzemesi olabilir. Gül suyunu sabahları, elma sirkesini de akşamları uygularsanız süreci son derece hızlandırmış olursunuz.

Elma sirkesi siğilleri geçirir mi?

Siğiller, sivilcelerden çok daha rahatsız edici bir görüntüye sahiptir. Sivilceniz varsa rahatlıkla sosyal hayatınıza devam edebilir, varlığını unutabilirsiniz belki. Ancak siğiller çirkin görüntüleri yüzünden insanların, bilhassa da kadınların korkulu rüyası. Ellerinizde, yüzünüzde, sırtınızda… Nerede çıkarlarsa çıksınlar siğiller çirkin ve kabarık şekilleriyle hayatı cehenneme çevirebiliyorlar.

Farz edelim parmağınızda büyük bir siğil var. Her gün düzenli olarak temiz bir bez parçasına elma sirkesi dökün ve üzerine sarın. En fazla dört gün sonra siğilin üzerinde renk değişmesi ve kuruma gözlemleyeceksiniz. Düzenli olarak elma sirkesini bölgeye uygularsanız eğer birkaç gün içerisinde hiçbir ilacın geçiremediği siğilinizin tarihe karıştığını, lazer tedavisinden bile daha efektif bir sonuç aldığınızı göreceksiniz.

Elma sirkesi, ağız temizliği için kullanılır mı?

Evet, buna da evet! Tıpkı ağız gargarası kullanır gibi her diş fırçalamanın ardından elma sirkesinden yaptığınız sıvı karışımı kullanabilirsiniz. Bir çay bardağının 3’te 1’i kadar elma sirkesi, yarım çay kaşığı tuz ve içme suyunu karıştırın. Dişinizi fırçaladıktan sonra gargara şeklinde kullanın. Ancak ağzınızda ne kadar uzun süre tutarsanız o kadar iyi etki edecektir elma sirkesi.

Ağzınızda bulunan af, ağız yarası, dil yarası gibi sorunlar muhtemelen ilk denemede mühürlenecektir. Akabinde de yarattığı acı ortadan kalkacaktır. Düzenli kullanımın ardından takribi 4 gün içerisinde ağzınızdaki yaralar ortadan kalkacaktır.

Elma sirkesi, aynı zamanda diş sağlığı için de ziyadesiyle faydalı. Dişlerinizin üzerindeki tartarları ilk gargaranızda ortadan kaldırdığını fark edeceksiniz. Ayrıca diş eti çekilmesi, çürük dişlerin yarattığı ağız kokusu ve hatta belki inanması güç ama dişlerinizin çürümesi gibi durumlarda kurtarıcınız olacaktır.

Buradaki bilgiler, benim bizzat deneyimlediğim çözümlerdi. Elma sirkesi, yüzlerce faydası olan, hakkında roman yazmanın dahi mümkün olduğu bir doğa mucizesidir. Mutfağınızdan ve banyonuzdan eksik etmemenizi öneririm!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir