Elma Nasıl Saklanır? Elmayı Muhafaza Etmenin İpuçları

Elma saklamak için ihtiyacınız olan ilk ortam nemli ve karanlık ortamlardır,serin olmasında da büyük fayda vardır.Eğer ki yeterince büyük bir kileriniz varsa elmalarınızı orda muhafaza edebilirsiniz.

Kilerinizin elmalarınızı muhafaza etmek için yeteri kadar nemli olmadığını düşünüyorsanız göz kararı olarak bir kaç kap su koyduktan sonra bu sorununuzda kolaylıkla çözülmüş olur.

Eğer ki evinizde kileriniz yoksa ve depolamanız gereken oldukça elma varsa yapmanız gereken karton kutuların içerisine elmalarınızı kağıtlara sararak rahatlıkla muhafaza edebilirsiniz. Eğer ki uzun bir süre saklamayı düşünüyorsanız elmalarınızın üzerine ezilmeyi engellemek için karton kutuları yırtarak kutuların içerisine elmalarınızı yerleştirirken katlarının arasına koyabilirsiniz. Bu yöntem elmaların ezilip daha hızlı çürümesinin önüne geçer

Elmalarınızı muhafaza ederken ve saklarken aralarına ezilmiş yada çürümüş elmaları sokmamaya özen gösterin. Stoklamadığınız elmaları komposto, reçel olarak rahatça değerlendirebilirsiniz.

Unutmamanız gereken bir diğer konu ise kesinlikle saklayacağınız elmaların saplarının olup olmadığına dikkat etmenizdir. Sapsız elmalar saplı elmalara nazaran daha hızlı çürüme sürecine girerler. Bu nedenle sapsız elmaları oldukça hızlı bir şekilde tüketmeye bakınız.

Muhafaza ettiğiniz elmaları her hafta kesinlikle kontrol etmeye çalışın. Kontrol ettiğinizde hasar görmüş elmaları saptarsanız onları en kısa sürede atın yada tüketin. Bunun sebebi ise çürüyen elmanın etilen gazı salgılamasıdır. Etilen gazı da diğer elmaların oldukça hızlı bir şekilde çürümesine sebebiyet verecektir.

Muhafaza sürenizi baya uzun tutacaksanız elmalarınızın kurumasını önlemek için kutuların üzerine delikler açabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir